Ölüme bağlı tasarruflarda koşul ve yükleme
Condition and charge in dispositions upon death
- Tez No: 1015500
- Danışmanlar: PROF. DR. AZRA ARKAN SERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
.Ölüme bağlı tasarruflar, kişinin ölümünden sonra gerçekleşmesini istediği hususları düzenleme imkânı veren hukuki işlemlerdir. Bu istekler çoğu zaman kişinin ölümünden sonra geride bıraktığı malvarlığının akıbetine ilişkin olsa da bu her zaman geçerli değildir. Kişi düzenlediği ölüme bağlı tasarrufu bir koşula veya yüklemeye bağlayarak yahut bağımsız bir yükleme tasarrufu düzenleyerek, ölümünden sonra da başkalarının davranışlarını etkileyebilir. Bu anlamda koşul ve yükleme, başkalarının davranışlarını ölümden sonra etkileme imkânı sağlayan en önemli kurumdur. Ölüme bağlı tasarruflarda koşul ve yükleme TMK m. 515 hükmünde izaha muhtaç bir şekilde düzenlenmektedir. Yükleme, tek başına bir ölüme bağlı tasarrufu oluşturabilirken; koşul, bir başka maddi anlamda ölüme bağlı tasarrufa muhtaçtır. Ölüme bağlı tasarruflarda koşul ve yüklemenin incelendiği çalışmamızda sırasıyla koşul ve yükleme, ardından koşul ve yüklemenin geçersizliği ele alınmaktadır. Bu kapsamda ayrı ayrı koşul ve yüklemenin hukuki niteliği, konusu, özellikleri, türleri, benzer kavramlardan ayrılması, içerik bakımından sınırları ve geçersizliği üzerinde durulmaktadır. Ayrıca çalışmamızda Türk hukukunda koşul ve yüklemeye ilişkin mevcut tartışmalı hususlar incelenmekte, bu tartışmaların açıklığa kavuşturulmasında karşılaştırmalı hukuk bağlamında özelikle İsviçre ve Alman hukukundan yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
.Dispositions of property upon death are legal acts that enable a person to arrange matters they wish to take effect after their death. While these wishes often concern the fate of the property left behind, this is not always the case. By attaching a condition or a charge to the disposition they make, or by establishing an independent charge, a person may influence the behaviour of others even after their death. In this sense, conditions and charges are the most important instruments that allow one to influence the conduct of others posthumously. Conditions and charges in dispositions upon death are regulated in Article 515 of the Turkish Civil Code in a manner that requires clarification. A charge may constitute a disposition upon death on its own, whereas a condition must be attached to another substantive mortis causa disposition. In our study examining conditions and charges in dispositions upon death, we address conditions and charges in turn, followed by the invalidity of these mechanisms. In this context, we focus separately on their legal nature, subject matter, characteristics, types, distinctions from similar concepts, content-related limits, and grounds for invalidity. Furthermore, our study examines the current controversial issues regarding conditions and charges in Turkish law, drawing on Swiss and German law within a comparative legal context to clarify these debates.