Türk vergi yönetiminin küreselleşme olgusu ve yeni teknolojiler
The Analysis of the Turkish tax administration from the new technologies and globalization perspectives
  1. Tez No: 101551
  2. Yazar: SEMİH BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK VERGİ YÖNETİMİNİN KÜRESELLEŞME OLGUSU ve YENİ TEKNOLOJİLER AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Semih BİLGE Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Doç. Dr. Recai Dönmez 21. yüzyılı yaşarken, dünya, tarihin hiçbir döneminde görülmedik bir hızla değişim göstermektedir. Bu değişim, pek çok alanda olduğu gibi, Türk vergi yönetimi alanında da olumlu ve/veya olumsuz bir çok etkiye neden olmuştur. Küreselleşmenin ve yeni teknolojinin sağladığı olanakların etkisi ile vergi yönetimlerinin“yükümlüyü, vergisel olay ve işlemleri, vergiyi doğuran olayı”“inceleme, belirleme ve delillendirme”olanakları giderek azalmıştır. Dolayısıyla vergi yönetimleri, bilgi toplama, bilgiye ulaşma ve bu bilgiyi kullanma meselesi ile karşı karşıyadır. Gelecekte, vergi yönetimleri bir kontrol sistemi oluşturmak ve bilgi toplamak bakımından yeni teknolojik olanaklardan giderek daha fazla yararlanmak zorunda kalacaklardır. Türk vergi yönetiminin, küreselleşmenin ve yeni teknolojilerin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlardan etkilenmemesi ve sağlayacağı olanaklardan daha fazla yararlanması için gerekli çalışmalar ve düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Living 21. century, world is changing so rapidly which can not be compared to any other period of the time. This change, like many other areas, has resulted in many negative and/or positive effects on Turkish tax administration, as well. By the effects of posibilities provided by the globalization and new technology, it is getting less as less possible for tax administration“to examine, determine and prove”“the taxpayer, the taxable event and transactions and the event which causes the tax”. For this reason, tax administrations have faced the problem of collecting, reaching and using the knowledge. In the future, tax administrations will have to benefit more and more from the new technological possobilities for making a control system and collecting knowledge. It is essential to make necessary regulations and works so as to make it possible for the Turkish tax administration not to be affected from the negative results of the globalization and new technology, and benefit more from the possibilities provided by these.