Vergi harcaması kavramı ve Avrupa Birliği uygulaması
The Concept of tax expenditure and its application in the European Union
  1. Tez No: 101550
  2. Yazar: EMRAH FERHATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Devletin çeşitli ekonomik ve sosyal amaçları vardır. Bu amaçlara ulaşmada kullanılan araçlardan birisi kamu harcamalarıdır. 1960'lı yılların sonundan bu yana aynı amaçlara ulaşmada doğrudan kamu harcamaları yerine vergi ayrıcalıklarının kullanılabilmesi sıkça tartışma konusu olmuştur. Bu gibi vergi ayrıcalıklarına vergi harcaması denir. Vergi harcaması analizi hakkında genel bilgi veren çalışmanın birinci bölümü, vergi harcamasının tarihsel gelişimi, vergi harcamasının tanımı, vergi harcamalarının ekonomik etkileri, arz yönlü iktisat ve vergi harcamaları, vergi harcamalarının maliyeti ve azgelişmiş ülkelerde vergi harcamaları gibi konuları kapsamaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise bazı Avrupa Birliği üyelerindeki vergi harcaması raporlaması standart bir biçimde incelenmiştir: vergi harcamasının altyapısı ve tanımlanması, vergi harcaması raporunun yapısı, vergi harcaması tanımlamasında karşılaşılan güçlükler ve vergi harcaması raporlarının kullanımı. Türk Vergi Sistemi'nde vergi harcamaları ve maliyetlerinin incelendiği üçüncü bölümde ise Gelir Vergisi'nde, Kurumlar Vergisi'nde ve Katma Değer Vergisi'ndeki bazı vergi harcamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Goverments have a variety of economic and social objectives. One insturment to achieve these objectives is public spending. It has often been argued since late 1960's that goverments can use tax concessions, as a substitute for direct public spending, to achieve the same objectives. Such tax concessions are referred to as tax expenditure. Chapter I of this study provides general information of tax expenditure analysing that includes history of tax expenditure concept, defination of tax expenditure, economic effects of tax expenditures, supply side economics and tax expenditures, cost of tax expenditures and tax expenditures in less developed countries. Chapter II provides a review of tax expenditure reporting in some European Union Members in a standart format is as follows: background and introduction of tax expenditure reporting, structure of tax expenditure report, difficulties in defination of tax expenditure, method of calculation and use of tax expenditure reports. Chapter III provides a review of tax expenditures and their cost in Turkish Tax System that includes some Tax Expenditures in Personal Income Tax, Corporate Tax and Value Added Tax.