Hukuk devleti ilkesi açısından Türk Anayasa Mahkemesi kararlarının etkinliği
Effectiveness of the Turkish Constitutional Court decisions in terms of the rule of law
- Tez No: 1015566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİDE ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Anayasa Mahkemesi, normların yorumlanması ve uygulanmasında son yetki sahibi merci olmasının yanı sıra kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması açısından da önemli bir rol oynar. 1982 Anayasasının 153. maddesinin 6. bendinde“Anayasa Mahkemesi kararları Resmî Gazetede hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar.”denilerek Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararların bağlayıcılığının altı çizilmiştir. Böylece gerçek ve tüzel kişilerin yanı sıra yasama, yürütme, yargı organları ve idari makamların da kararlara uyma yükümlülüğü bulunmaktadır. Öte yandan hukuk devleti ilkesi, devletin tüm organlarının hukuka bağlı hareket etmesini zorunlu kılar. Bu açıdan ele alındığında, devletin tüm organlarının evleviyetle Anayasa Mahkemesi kararlarına uygun şekilde hareket etmeleri beklenir. Nitekim 1982 Anayasası'nın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğu belirtilmiştir. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olması hukuk devleti ilkesinin işlerliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu tezde, anayasa yargısının hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkeleri açısından taşıdığı önem ele alınmıştır. Çalışmanın konusu, Türkiye'de Anayasa Mahkemesi kararlarının etkinliğinin hukuk devleti ilkesine olan etkisinin ne olduğu sorusudur. Çalışmada, hukuk devleti ilkesinin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığının güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Constitutional Court has a significant role as the final authority in interpreting and applying norms and in protecting individuals' fundamental rights and freedoms. Article 153, paragraph 6 of the 1982 Constitution emphasizes that“The decisions of the Constitutional Court are binding on the legislative, executive, judiciary and administrative authorities, as well as real and legal persons.”This underscores the binding nature of the Constitutional Court's decisions. Therefore, not only real and legal persons but also the legislative, executive, judiciary, and administrative bodies are required to comply with these decisions. Moreover, the rule of law principle obliges all state organs to act in accordance with the law. From this perspective, the Constitutional Court's decisions are expected to be followed a fortiori by all branches of the state. Indeed, Article 2 of the 1982 Constitution states that the Republic of Türkiye is a state governed by the rule of law. The binding nature of the Constitutional Court's decisions is crucial to the effectiveness of the rule of law. This thesis examines the importance of constitutional jurisdiction in relation to the supremacy of law and the principle of the rule of law. The main question addressed in the study is how effective the Constitutional Court's decisions are in relation to the rule of law in Türkiye. The study emphasizes that, to fully realize the principle of the rule of law, the binding force of the Constitutional Court's decisions must be strengthened.