Hastaneye yatırılan toplumda gelişen pnömoni hastalarında alyuvar redüstrubisyon genişliği /albümin ve laktat/albümin oranlarının yoğun bakım yatış gereksinimini tahmin etme gücünün değerlendirilmesi
Evaluation of the predictive value of red cell distribution width-to-albumin and lactate-to-albumin ratios for intensive care unit admission in hospitalized patients with community-acquired pneumonia
- Tez No: 1015574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERVİN HANCI YILMAZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Toplumda gelişen pnömoni, hastaneye yatış, yoğun bakım gereksinimi ve mortalite ile ilişkili önemli bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık şiddetinin erken dönemde belirlenmesi, uygun tedavi ve prognoz değerlendirmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda inflamasyon ve doku hipoksisini yansıtan biyobelirteçlerin prognostik değeri dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, toplumda gelişen pnömoni nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda alyuvar redüstrubisyon genişliği /albümin ve laktat/albümin oranlarının yoğun bakım yatışı, mortalite ve tedavi yanıtı ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu tek merkezli gözlemsel çalışmaya toplumda gelişen pnömoni tanısıyla hastaneye yatırılan erişkin hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar parametreleri, pnömoni ağırlık indeksi, ardışık organ yetmezliği değerlendirmesi ve akut fizyoloji ve kronik sağlık değerlendirmesi II skorları kaydedildi. Başvuru ve üçüncü gün alyuvar redüstrubisyon genişliği /albümin ile laktat/albümin oranları hesaplandı. Bu parametrelerin yoğun bakım yatışı, 28 günlük mortalite ve antibiyoterapi yanıtı ile ilişkisi analiz edildi. Alıcı işletim karakteristiği analizleri ile biyobelirteçlerin ayırt edici güçleri değerlendirildi. Çalışmaya toplam 142 toplumda gelişen pnömoni hastası dahil edildi ve hastaların %16,2'sinde (n=23) 28 günlük mortalite gelişti. İzlem sürecinde servis hastalarının %29'unda (n=27) yoğun bakım ihtiyacı ortaya çıktı. Yoğun bakım ihtiyacı gelişen hastalarda pnömoni ağırlık indeksi, ardışık organ yetmezliği değerlendirmesi ve akut fizyoloji ve kronik sağlık değerlendirmesi II skorlarının anlamlı olarak daha yüksek, parsiyel arteriyel oksijen basıncı/ solunan oksijen fraksiyonu oranının ise daha düşük olduğu saptandı (p<0,05). Yoğun bakım yatışını öngörmede yapılan alıcı işletim karakteristiği analizinde yalnızca pnömoni ağırlık indeksi skorunun anlamlı ayırt edici güce sahip olduğu görüldü (eğri altındaki alan: 0,724; %95 güven aralığı: 0,634–0,795; p<0,001). Pnömoni ağırlık indeksi için >132 kesim noktasında duyarlılık %65,3, özgüllük ise %73,1 olarak hesaplandı. Buna karşın alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin oranının (eğri altındaki alan: 0,517; p=0,73) ve laktat/albümin oranının (eğri altındaki alan: 0,580; p=0,12) yoğun bakım yatışını öngörmede anlamlı performans göstermediği belirlendi. Ayrıca alıcı işletim karakteristiği eğrilerinin karşılaştırılmasında pnömoni ağırlık indeksinin, hem alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin oranına (Z=3,7; p<0,001) hem de laktat/albümin oranına (Z=2,4; p=0,01) göre anlamlı derecede daha yüksek ayırt edici güce sahip olduğu saptandı. 28 günlük mortalite açısından yapılan alıcı işletim karakteristiği analizinde ise alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin ve laktat/albümin oranlarının anlamlı prognostik değere sahip olduğu görüldü. Alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin oranı için eğri altındaki alan 0,666 (%95 güven aralığı: 0,580–0,745; p=0,01), laktat/albümin oranı için ise eğri altındaki alan 0,647 (%95 güven aralığı: 0,560–0,727; p=0,009) olarak bulundu. Buna karşılık pnömoni ağırlık indeksi skorunun mortaliteyi öngörmede anlamlı olmadığı saptandı (eğri altındaki alan: 0,539; p=0,56). Alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin oranı için >4,8 kesim noktasında duyarlılık %56,5 ve özgüllük %73,4; laktat/albümin oranı için >0,36 kesim noktasında duyarlılık %91,3 ve özgüllük %46,0 olarak hesaplandı. Mortalite gelişen hastalarda başvuru anındaki laktat/albümin oranı 0,60 [0,46–0,81] iken sağ kalanlarda 0,38 [0,31–0,67] bulundu (p=0,02). Üçüncü gün laktat/albümin oranı da mortalite grubunda daha yüksekti: 0,56 [0,36–0,94] ve 0,43 [0,30–0,67] (p=0,04). Benzer şekilde alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin oranı mortalite gelişen hastalarda hem birinci günde (5,09 [4,2–6,3] , 4,27 [3,82–4,96]; p=0,009) hem de üçüncü günde (6,20 [5,03–8,26] ve 4,95 [4,34–5,76]; p=0,002) anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Ayrıca delta alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin değerinin de mortalite ile ilişkili olduğu gösterildi (0,93 [0,64–1,84] vs 0,56 [0,29–1,08]; p=0,01). Antibiyoterapi yanıtı açısından değerlendirildiğinde, hastaların %71'inin (n=101) tedaviye yanıt verdiği görüldü. Alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin ve laktat/albümin oranlarının başvuru ve üçüncü gün değerleri açısından tedaviye yanıt veren ve vermeyen gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (tüm p>0,05). Ancak delta alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin değerinin tedaviye yanıt vermeyen hastalarda anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu (0,93 [0,52–1,59] vs 0,51 [0,19–1,07]; p=0,002). Alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin ve laktat/albümin oranlarının toplumda gelişen pnömoni hastalarında kısa dönem mortalitenin öngörülmesinde yararlı biyobelirteçler olabileceği; ancak yoğun bakım yatışını belirlemede pnömoni ağrılık indeksi kadar güçlü olmadığı gösterildi. Özellikle alyuvar redistrubisyon genişliği /albümin oranındaki dinamik değişimin tedavi yanıtının değerlendirilmesinde klinik açıdan anlamlı olabileceği düşünülmektedir. Bu biyobelirteçlerin mevcut klinik skorlamalara tamamlayıcı olarak kullanılabilmesi için daha geniş, çok merkezli ve prospektif çalışmalara ihtiyaç vardı.
Özet (Çeviri)
Community-acquired pneumonia is a significant infectious disease associated with hospitalization, intensive care unit requirement, and mortality. Early determination of disease severity is of great importance for appropriate treatment and prognostic evaluation. In recent years, the prognostic value of biomarkers reflecting inflammation and tissue hypoxia has attracted increasing attention. This study aimed to evaluate the associations of red blood cell distribution width/albumin and lactate/albumin ratios with intensive care unit admission, mortality, and treatment response in hospitalized patients with community-acquired pneumonia. This single-center observational study included adult patients hospitalized with a diagnosis of community-acquired pneumonia. Demographic characteristics, laboratory parameters, pneumonia severity index, sequential organ failure assessment, and acute physiology and chronic health evaluation II scores were recorded. Red blood cell distribution width/albumin and lactate/albumin ratios were calculated at admission and on the third day. The associations of these parameters with intensive care unit admission, 28-day mortality, and antibiotic treatment response were analyzed. Receiver operating characteristic analyses were performed to evaluate the discriminative power of the biomarkers. A total of 142 patients with community-acquired pneumonia were included in the study, and 28-day mortality developed in 16.2% (n=23) of the patients. During follow-up, 29% (n=27) of ward patients required intensive care unit admission. Patients requiring intensive care unit admission had higher pneumonia severity index, sequential organ failure assessment, and acute physiology and chronic health evaluation II scores, whereas the partial arterial oxygen pressure/fraction of inspired oxygen ratio was lower (p<0.05). In receiver operating characteristic analysis performed for predicting intensive care unit admission, only the pneumonia severity index score demonstrated significant discriminative power (area under the curve: 0.724; 95% confidence interval: 0.634–0.795; p<0.001). At a cutoff value of >132 for the pneumonia severity index, sensitivity was 65.3% and specificity was 73.1%. In contrast, neither the red blood cell distribution width/albumin ratio (area under the curve: 0.517; p=0.73) nor the lactate/albumin ratio (area under the curve: 0.580; p=0.12) showed significant performance in predicting intensive care unit admission. Furthermore, comparison of receiver operating characteristic curves revealed that the pneumonia severity index had greater discriminative power than both the red blood cell distribution width/albumin ratio (Z=3.7; p<0.001) and the lactate/albumin ratio (Z=2.4; p=0.01). In receiver operating characteristic analysis for 28-day mortality, both the red blood cell distribution width/albumin and lactate/albumin ratios demonstrated significant prognostic value. The area under the curve was 0.666 (95% confidence interval: 0.580–0.745; p=0.01) for the red blood cell distribution width/albumin ratio and 0.647 (95% confidence interval: 0.560–0.727; p=0.009) for the lactate/albumin ratio. In contrast, the pneumonia severity index score was not significant in predicting mortality (area under the curve: 0.539; p=0.56). At a cutoff value of >4.8 for the red blood cell distribution width/albumin ratio, sensitivity and specificity were 56.5% and 73.4%, respectively; at a cutoff value of >0.36 for the lactate/albumin ratio, sensitivity and specificity were 91.3% and 46.0%, respectively. In patients who developed mortality, the lactate/albumin ratio at admission was 0.60 [0.46–0.81], whereas it was 0.38 [0.31–0.67] in survivors (p=0.02). The third-day lactate/albumin ratio was also higher in the mortality group: 0.56 [0.36–0.94] versus 0.43 [0.30–0.67] (p=0.04). Similarly, the red blood cell distribution width/albumin ratio was higher in patients who developed mortality on both the first day (5.09 [4.2–6.3] vs 4.27 [3.82–4.96]; p=0.009) and the third day (6.20 [5.03–8.26] vs 4.95 [4.34–5.76]; p=0.002). In addition, delta red blood cell distribution width/albumin values were shown to be associated with mortality (0.93 [0.64–1.84] vs 0.56 [0.29–1.08]; p=0.01). In terms of antibiotic treatment response, 71% (n=101) of the patients responded to treatment. No significant differences were found between responders and non-responders regarding admission and third-day values of red blood cell distribution width/albumin and lactate/albumin ratios (all p>0.05). However, delta red blood cell distribution width/albumin values were higher in patients who did not respond to treatment (0.93 [0.52–1.59] vs 0.51 [0.19–1.07]; p=0.002). Red blood cell distribution width/albumin and lactate/albumin ratios may be useful biomarkers for predicting short-term mortality in patients with community-acquired pneumonia; however, they were not as strong as the pneumonia severity index in determining intensive care unit admission. In particular, dynamic changes in the red blood cell distribution width/albumin ratio may be clinically meaningful in evaluating treatment response. Larger, multicenter, and prospective studies are needed to establish the complementary use of these biomarkers alongside existing clinical scoring systems.