Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında yeni bir tedavi hedefi olarak TROP-2'nin prognostik klinikopatolojik parametreler ve Pd-L1 ile ilişkisi
TROP-2 as a new therapeutic target in non-small cell lung carcinomas: its relationship with prognostic clinicopathological parameters and pd-l1
  1. Tez No: 1015575
  2. Yazar: ENGİN EGE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETİYE EBRU ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: TROP-2, birçok solid tümörde yüksek düzeyde eksprese edilen ve antikor-ilaç konjugatları için yeni bir tedavi hedefi olarak öne çıkan bir proteindir. TROP-2'nin prognostik önemine ilişkin veriler değişken olup PD-L1 ile ilişkisine dair veriler de sınırlıdır. Bu çalışmada, KHDAK'ta TROP-2 ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler, PD-L1 ekspresyonu ve genel sağkalımla ilişkisinin yanı sıra olası prognostik değeri ve hedefe yönelik tedaviler açısından taşıyabileceği önemin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Hastanemizde 2017–2024 yılları arasında rezeksiyon uygulanmış 55 invaziv non-müsinöz adenokarsinom ve 55 skuamöz hücreli karsinom (SHK) olmak üzere toplam 110 KHDAK olgusu retrospektif olarak değerlendirildi. İmmünohistokimyasal boyamada TROP-2 için B-9 klonu, PD-L1 için 22C3 klonu kullanıldı. TROP-2 için genel boyanma yüzdesi ve H-skoru, PD-L1 için TPS, CPS ve H-skoru kullanıldı. TROP-2 ve PD-L1 ekspresyonlarının klinikopatolojik parametrelerle ve birbirleriyle ilişkileri genel KHDAK, adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom kohortlarında ayrı ayrı incelendi. Genel sağkalım Kaplan–Meier yöntemi ve log-rank testiyle, sağkalımla ilişkili faktörler ise tek ve çok değişkenli Cox regresyon analizleriyle değerlendirildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 63,6±8,7 yıl olup %80,0'i erkek, %20,0'si kadındı. Kohortun %78,2'si Evre I–II hastalık grubundaydı. Tüm olguların %89,1'inde TROP-2 pozitifliği saptandı. TROP-2 ekspresyonu pozitiflik oranı (p=0,002), genel boyanma yüzdesi (p<0,001) ve H-skoru (p<0,001) açısından SHK'larda adenokarsinomlara göre daha yüksek saptandı. Adenokarsinomlarda kadın olgularda TROP-2 genel boyanma yüzdesi ve H-skoru erkeklerden daha yüksek bulundu (her ikisi için p<0,001). PD-L1 TPS ve H-skor değerleri derece 3 adenokarsinomlarda derece 1 ve 2 tümörlerden daha yüksekti (her ikisi için p<0,001). Bu bulgular dışında TROP-2 ve PD-L1 ekspresyonlarının klinikopatolojik parametrelerle başka anlamlı bir ilişkisi saptanmadı. TROP-2 genel boyanma yüzdesi ve H-skoru ile PD-L1 TPS arasında yalnızca adenokarsinomlarda pozitif ilişki bulundu (her ikisi için p<0,001). Takip sonunda olguların %43,6'sı (n=48) hayatını kaybetmiş olup genel kohortta medyan genel sağkalım 65,2 ay olarak hesaplandı. Çok değişkenli analizlerde tümör boyutu genel KHDAK ve skuamöz hücreli karsinom kohortlarında bağımsız prognostik faktör olarak saptanmış olup adenokarsinomlarda lenfovasküler invazyon daha kısa genel sağkalımla ilişkili bulundu. Adenokarsinomlarda TROP-2 genel boyanma yüzdesindeki her 10 puanlık artış (p=0,024) ve H-skorundaki her 10 birimlik artış (p=0,008) çok değişkenli analizlerde daha yüksek ölüm riskiyle ilişkili bulundu. Kategorik TROP-2 analizleri de adenokarsinomlarda aynı yönde sonuç vermekle birlikte yüksek H-skor gruplarındaki olgu sayısı sınırlıydı. TROP-2 ekspresyonu genel KHDAK kohortunda ve skuamöz hücreli karsinomlarda genel sağkalımla ilişkili değildi. PD-L1 ekspresyonu hiçbir kohortta genel sağkalımla ilişkili bulunmadı. Sonuçlar: TROP-2'nin KHDAK olgularının büyük bölümünde eksprese edilmesi, bu proteinin hedefe yönelik tedaviler açısından potansiyel taşıdığını düşündürmektedir. Cerrahi rezeksiyon uygulanmış ve büyük oranda erken evredeki KHDAK olgularını içeren çalışmamızda, bulgularımız TROP-2'nin özellikle adenokarsinomlarda olumsuz prognostik bir belirteç olabileceğini düşündürmektedir. TROP-2 ile PD-L1 arasındaki ilişki de sadece adenokarsinomlarda izlenmiş olup bu bulgu iki belirteç arasında doğrudan bir etkileşim bulunduğunu göstermemektedir. Mevcut bulgular TROP-2 için kesin bir prognostik eşik değer önermek için yeterli değildir. TROP-2'nin prognostik değeri daha geniş ve çok merkezli kohortlarda doğrulanmalı, tedavi hedefi olarak klinik önemi ise tedavi yanıtını içeren çalışmalarla araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: TROP-2 is a protein that is highly expressed in many solid tumors and has emerged as a novel therapeutic target for antibody–drug conjugates. Evidence regarding the prognostic significance of TROP-2 is inconsistent, and data on its association with PD-L1 are limited. This study aimed to investigate the associations of TROP-2 expression with clinicopathological parameters, PD-L1 expression, and overall survival in non-small cell lung carcinoma (NSCLC), as well as to evaluate its potential prognostic value and relevance to targeted therapies. Methods: A total of 110 NSCLC cases that underwent resection at our hospital between 2017 and 2024, comprising 55 invasive non-mucinous adenocarcinomas and 55 squamous cell carcinomas (SCCs), were retrospectively evaluated. Immunohistochemical staining was performed using clone B-9 for TROP-2 and clone 22C3 for PD-L1. Overall staining percentage and H-score were used for TROP-2, whereas tumor proportion score (TPS), combined positive score (CPS), and H-score were used for PD-L1. The associations of TROP-2 and PD-L1 expression with clinicopathological parameters and with each other were investigated separately in the overall NSCLC, adenocarcinoma, and SCC cohorts. Overall survival was analyzed using the Kaplan–Meier method, differences between groups were compared using the log-rank test, and factors associated with survival were evaluated using univariable and multivariable Cox regression analyses. Results: The mean age of the patients was 63.6±8.7 years; 80.0% were male and 20.0% were female. Stage I–II disease was present in 78.2% of the cohort. TROP-2 positivity was detected in 89.1% of all cases. SCCs showed a higher TROP-2 positivity rate (p=0.002), overall staining percentage (p<0.001), and H-score (p<0.001) than adenocarcinomas. Among patients with adenocarcinoma, the overall TROP-2 staining percentage and H-score were higher in women than in men (p<0.001 for both). PD-L1 TPS and H-score values were higher in grade 3 adenocarcinomas than in grade 1 or 2 tumors (p<0.001 for both). Apart from these findings, no other consistent associations of TROP-2 or PD-L1 expression with clinicopathological parameters were identified. The overall TROP-2 staining percentage and H-score were positively correlated with PD-L1 TPS only in adenocarcinomas (p<0.001 for both). By the end of follow-up, 43.6% of the patients (n=48) had died, and the median overall survival for the entire cohort was 65.2 months. In multivariable analyses, tumor size was identified as an independent prognostic factor in the overall NSCLC and SCC cohorts, whereas lymphovascular invasion was associated with shorter overall survival in adenocarcinomas. In adenocarcinomas, each 10-percentage-point increase in the overall TROP-2 staining percentage (p=0.024) and each 10-unit increase in the TROP-2 H-score (p=0.008) were associated with a higher risk of death in multivariable analyses. Categorical TROP-2 analyses in adenocarcinomas yielded results in the same direction; however, the number of cases in the high H-score groups was limited. TROP-2 expression was not associated with overall survival in the overall NSCLC cohort or in SCCs. PD-L1 expression was not associated with overall survival in any cohort. Conclusion: The expression of TROP-2 in a large proportion of NSCLC cases suggests that this protein may have potential as a therapeutic target. In our study, which included surgically resected, predominantly early-stage NSCLC cases, the findings suggest that TROP-2 may be an adverse prognostic marker, particularly in adenocarcinomas. The association between TROP-2 and PD-L1 was also observed only in adenocarcinomas; however, this finding does not demonstrate a direct interaction between the two biomarkers. The current findings are insufficient to propose a definitive prognostic cutoff value for TROP-2. The prognostic value of TROP-2 should be validated in larger, multicenter cohorts, and its clinical relevance as a therapeutic target should be investigated in studies incorporating treatment response.