0-6 aylık bebeği olan hekim ve diş hekimi annelerde anne-bebek bağanması ve vaoluşsal emzirme zorlukları
Maternal-infant bonding and existential breastfeeding challengs in physician and dentist mothers with infants aged 0-6 months
- Tez No: 1015578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 0–6 aylık bebeği olan hekim ve diş hekimi annelerde varoluşsal emzirme zorluklarını değerlendirmek ve bu zorlukların anne-bebek bağlanması ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu araştırma Haziran 2024–Ekim 2024 tarihleri arasında tanımlayıcı tipte gerçekleştirildi. Çalışmaya internet ve sosyal medya aracılığıyla ulaşılan, 0–6 aylık bebeği olan toplam 455 hekim ve diş hekimi anne dahil edildi. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Varoluşsal Emzirme Zorlukları Ölçeği ve Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) kullanıldı. Veriler SPSS 22.0 programında analiz edildi. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra gruplar arası karşılaştırmalarda uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 32,24±3,15 yıl olup, annelerin %86,4'ü hekim ve %13,6'sı diş hekimi idi. Katılımcıların %72,5'i bebeğini yalnızca anne sütü ile beslemekteydi ve %96,5'i emzirmeye devam ettiğini bildirdi. En sık bildirilen emzirme zorlukları arasında meme başı çatlağı (%23,2), bebeğin memeyi kavramada güçlük yaşaması (%12,3) ve meme reddi (%9) yer aldı. Anne-bebek bağlanma ölçeğinin toplam puan ortancası 2 (minimum=0, maksimum=15) olarak saptandı. Varoluşsal emzirme zorlukları ölçeğinin toplam puan ortalaması ise 29,86±8,52 idi. Katılımcıların büyük çoğunluğu (%94,5) varoluşsal emzirme kavramını daha önce duymadığını belirtti. Sonuç: Hekim ve diş hekimi annelerde emzirme oranlarının yüksek olmasına rağmen emzirme sürecinde çeşitli fiziksel ve psikososyal zorluklar yaşanabilmektedir. Emzirme deneyiminin yalnızca biyolojik bir süreç olarak değil, annelerin duygusal ve varoluşsal deneyimlerini de içeren v çok boyutlu bir süreç olarak ele alınması önemlidir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde anne merkezli ve bağlanma odaklı emzirme danışmanlığı yaklaşımlarının geliştirilmesi hem annelerin emzirme deneyimlerinin desteklenmesine hem de anne-bebek bağlanmasının güçlendirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate existential breastfeeding challenges among physician and dentist mothers with infants aged 0–6 months and to investigate the relationship between these challenges and maternal–infant bonding. Materials and Methods: This descriptive study was conducted between June 2024 and October 2024. A total of 455 physician and dentist mothers with infants aged 0–6 months were included in the study through online platforms and social media. Data were collected using a sociodemographic questionnaire, the Existential Breastfeeding Difficulty Scale, and the Motherto-Infant Bonding Scale. Statistical analyses were performed using SPSS 22.0. Descriptive statistics were calculated, and appropriate parametric and non-parametric tests were used for group comparisons. A p value of <0,05 was considered statistically significant. Results: The mean age of the participants was 32.24±3.15 years. Among them, 86.4% were physicians and 13.6% were dentists. Overall, 72.5% of the mothers were exclusively breastfeeding their infants, and 96.5% reported that they were still breastfeeding. The most frequently reported breastfeeding difficulties were nipple cracks (23.2%), infant latch problems (12.3%), and breast refusal (9%). The median total score of the Mother-to-Infant Bonding Scale was found to be 2 (min=0, max=15). The mean total score of the Existential Breastfeeding Difficulty Scale was 29.86±8.52. A large majority of participants (94.5%) reported that they had never heard of the concept of existential breastfeeding. Conclusion: Although breastfeeding rates were relatively high among physician and dentist mothers, various physical and psychosocial challenges were experienced during the breastfeeding vii period. Breastfeeding should be considered not only as a biological process but also as a multidimensional experience involving emotional and existential aspects of motherhood. Developing mother-centered and bonding-focused breastfeeding counseling approaches in primary health care may contribute to supporting mothers' breastfeeding experiences and strengthening maternal–infant bonding.