İlkokul çağı erkek çocuklarında inmemiş testis anomalisi ve insidansı
The anomaly and incidence of cryptorchidism in primary school boys
  1. Tez No: 9
  2. Yazar: SERDAR SEZGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Gazi üniversitesi Txp Fakültesi üroloji Anabilim Dalı tarafından Ankara iline bağlı. 5 ilkokulda 6-12 yaş ları arasında 2269 erkek öğrenci/ testisin iniş anomali leri yönünden incelenmiştir. 42 öğrencide inmemiş testis tespit edilerek inmemiş testis insidansı %1.85 ve mobil testis insidansı ise %2.69 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda ektopik testis'e rastlanmamıştır. İnmemiş testislerde sağ-sol oranının 1.91/1 olduğu, inmemiş testisin sağ tarafta daha fazla görüldüğü saptan mıştır. İnmemiş testisler lokalizasyonlarma göre incelen diğinde, inmemiş testislerin en sık olarak eksternal ring hizasında veya prepubik lokali zasyonda (%59.5), ikinci sık lıkla inguinal kanalda (%31.0), en az olarak ise intraab dominal (%9.5) olduğu gözlenmiş, ektopik testis gözlenme miştir. Çalışmamızda tesbit edilen 42 inmemiş testisli va kanın 18'i tedavi için kliniğimize başvurmuş ve orşiopeksi uygulanmıştan, Orşiopeksi esna.sa.nda. %88,9 oranında proses- sus vajinalis açaiçlığı, bunlarında %25'inde herni tesbit edilerek herniorafi yapılmıştır. Bulgularımız literatürle karşılaştırılmış ve uyum luluk gösterdiği tesbit edilmiştir,
Özet (Çeviri)
In this study, 2269 male students from 5 different district primary schools of Ankara, were examined from the point of testicular cryptorchidism and ectopia by Urologi^ cal Clinic of Gazi University School of Medicine. Cryptorchidism were detected in 42 students with the incidence of 1.85%. No testicular ectopia was encountered in our study. Right to left ratio in testicular cryptorchidism was found as 1.91/1 showing slight predominance of right side. When cryptorchidic testicles examined due to their localizations, the most common site is external ring or prepubic (59.5%), the second is the inguinal canal (31%) and the rarest site is intra-abdominal (9.5%) region. Of the 42 cryptorchidic student, 18 were received to our clinic and orchiectomy operation were applied to them. During the operation, patent processus vaginalis were observed in 88.9% of cases and inguinal hernia was detected in 25% of above mentioned open processus vagi nalis cases, Hernioraphy operation with orchiectomy was performed in them. When compared with other literatüre on this speci al subject, our results show great correlation with them.