Kadınlarda bedensel algının psikolojik sağlık üzerindeki etkisinde, cinsel öz yeterliliğin aracı rolü ve toplumsal baskı algısının düzenleyici rolü
The mediating role of sexual self-efficacy and the moderating role of perceived social pressure in the effect of body image on psychological health in women
- Tez No: 1015598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden imajının kadınların ruh sağlığını nasıl etkilediğini ve cinsel öz yeterlilik ile algılanan sosyal baskının bu ilişkiyi nasıl etkilediğini incelemektir. Beden imajı, nasıl göründüğünüze dair bir düşünme biçimidir ve ruh sağlığıyla yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar, kötü bir beden imajına sahip olmanın kaygı, depresyon ve stres gibi ruh sağlığı sorunlarıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Öte yandan, iyi bir beden imajına sahip olmak ruh sağlığı için iyidir. Çalışma, farklı sosyal ve demografik özelliklere sahip kadınlar üzerinde yapılmıştır. Katılımcılar Beden İmajı Ölçeği, Cinsel Öz Yeterlilik Ölçeği, Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Psikolojik İyi Olma Ölçeği'nin yanı sıra Kişisel Bilgi Formu'nu doldurmuşlardır. Elde edilen verilerin incelenmesi için korelasyon, regresyon ve yapısal denklem modellemesi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, bireylerin bedenlerine ilişkin algı ve değerlendirmelerinin ruh sağlığı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Olumlu bir beden imajına sahip olmanın insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladığı, olumsuz bir beden imajına sahip olmanın ise insanların kendilerini daha kötü hissetmelerine neden olduğu bulunmuştur. Sonuçlar ayrıca cinsel öz yeterliliğin bu ilişkide kısmi bir aracı olduğunu göstermiştir. Bu, insanların cinsel öz yeterlilikleri arttıkça psikolojik iyilik hallerinin de arttığı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, sosyal baskı algısının bu ilişki üzerinde düzenleyici bir etkisi olduğu ve yüksek düzeyde algılanan sosyal baskının ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri daha da kötüleştirdiği keşfedilmiştir. Sonuç olarak, çalışmanın sonuçları, beden imajı, cinsel öz yeterlilik ve kadınların sosyal baskıyı nasıl algıladıklarının ruh sağlıklarını anlamada önemli faktörler olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, ilgili diğer çalışmalarla karşılaştırılmış ve hem klinik kullanım hem de gelecekteki daha fazla araştırma için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how body image affects women's mental health and to investigate the roles of sexual self-efficacy and perceived social pressure in this relationship. Body image refers to an individual's perceptions and evaluations of their physical appearance and is considered to be closely associated with mental health. Previous research indicates that having a negative body image is associated with mental health problems such as anxiety, depression, and stress. In contrast, a positive body image is considered beneficial for mental well-being. The study was conducted with women from diverse social and demographic backgrounds. Participants completed the Body Image Scale, Sexual Self-Efficacy Scale, Gender Roles Attitude Scale, Psychological Well-Being Scale, and a Personal Information Form. Correlation, regression, and structural equation modeling were employed to analyze the collected data. The findings revealed that individuals' perceptions and evaluations of their bodies have a significant effect on mental health. It was found that having a positive body image contributes to better psychological well-being, whereas a negative body image leads to poorer mental health outcomes. The results also indicated that sexual self-efficacy plays a partial mediating role in this relationship, suggesting that higher levels of sexual self-efficacy are associated with greater psychological well-being. Furthermore, perceived social pressure was found to have a moderating effect on this relationship, with higher levels of perceived social pressure exacerbating the negative impact on mental health. In conclusion, the findings of this study highlight that body image, sexual self-efficacy, and perceived social pressure are important factors in understanding women's mental health. The results were discussed in relation to existing literature, and implications for clinical practice as well as recommendations for future research were provided.