Beyaz Gemi ve Seyir Dergilerinin sistematik tahlili
Systematic analysis of Beyaz Gemi̇ and Navigation Journals
- Tez No: 1015839
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Türk edebiyatında dergiler, yalnızca edebî ürünlerin yayımlandığı mecralar değil, aynı zamanda bir dönemin düşünce dünyasını, sanat anlayışını ve toplumsal yönelimlerini yansıtan kültürel belgeler niteliğindedir. Özellikle şiir, öykü, deneme ve eleştiri türlerinde yoğunlaşan edebiyat dergileri, hem yazarların kalemlerini geliştirmelerine zemin hazırlamış hem de okuyucular için edebî bir okul işlevi görmüştür. Bu bağlamda Beyaz Gemi ve Seyir dergileri, yayımlandıkları dönemde dikkat çeken içerikleri ve özgün tavırlarıyla Türk edebiyatı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, söz konusu dergiler içerik ve biçim yönünden sistematik bir incelemeye tabi tutulmuştur. Öncelikle dergilerin tarihsel arka planı, kuruluş amaçları, yayın politikaları ve çıkış gerekçeleri değerlendirilmiştir. İçerik kısmında şiir başta olmak üzere öykü, deneme, eleştiri ve söyleşi türleri ele alınmış; ayrıca dergilerin tematik yönelimleri ve edebî tartışmalara katkıları incelenmiştir. Şekil özelliklerinde ise kapak tasarımı, sayfa düzeni, yazı karakterleri, mizanpaj anlayışı ve yazar kadrosu üzerinde durulmuştur. Beyaz Gemi ve Seyir dergilerinin, genç şair ve yazarların edebiyat dünyasına adım atmalarında önemli bir işlev gördüğü saptanmıştır. Bunun yanında her iki dergi de yayımlandığı dönemde edebiyatın toplumsal meselelerle ilişkisini kurmuş, Anadolu merkezli bir yayın anlayışıyla geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlamıştır. Bu nedenle, yalnızca edebî ürünleri değil; aynı zamanda dönemin kültürel atmosferini de yansıtan belgeler olarak önem arz etmektedirler. Yapılan sistematik tahlil ile Beyaz Gemi ve Seyir dergilerinin edebiyat dünyasındaki konumları, katkıları ve özgünlükleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın, Türk edebiyatında dergicilik araştırmalarına katkı sağlaması ve ileride yapılacak akademik çalışmalara kaynaklık etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkish literature, magazines are not only venues for literary works but also cultural documents reflecting the intellectual world, artistic understanding, and social trends of a period. Focusing particularly on poetry, short stories, essays, and criticism, literary magazines not only paved the way for writers to develop their writing but also served as literary schools for readers. In this context, Beyaz Gemi and Seyir magazines hold a significant place in Turkish literature due to their notable content and unique approach during their time of publication. This study systematically examines these magazines in terms of content and form. First, the magazines' historical background, founding objectives, publishing policies, and justifications are evaluated. The content section examines the genres of poetry, short stories, essays, criticism, and interviews; furthermore, the magazines' thematic orientations and contributions to literary debates are examined. Formal features include cover design, page layout, typefaces, layout, and authorship. It has been determined that Beyaz Gemi and Seyir magazines played a significant role in introducing young poets and writers to the literary world. Furthermore, both magazines, during their time in print, established a connection between literature and social issues and aimed to reach a broad readership with an Anatolian-centric publishing approach. Therefore, they are important not only as literary productions but also as documents reflecting the cultural atmosphere of the period. This systematic analysis attempts to determine the positions, contributions, and originality of Beyaz Gemi and Seyir magazines in the literary world. The study aims to contribute to magazine publishing research in Turkish literature and serve as a resource for future academic studies.