Kobaylarda splenik ototransplantasyon ve postsplenektomi sepsisi
- Tez No: 69
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada, splenektomiye ek olarak splenik ototransplantasyon yapılan kobaylarda, 8 hafta sonra sple nik implantm, histopatolojik ve sintigrafik durumu in celenmiş, ayrıca bu hayvanların streptococcus pneumonia sepsisinden nasıl etkilendikleri araştırılmıştır. Splenik implantların 8 haftalık takip süresi sonun da yapılan histopatolojik incelemesinde, kapsül ve kırmı zı pulpanm tam geliştiği, beyaz pulpanın da gelişmekte olduğu görülmüştür. Aynı takip süresi sonunda, Tc^9m sülfür kolloid ile, ototransplantasyon uygulanmış olan kobaylara karaciğer- dalak sintigrafisi yapılmış ve implante dalak dokularının bulunduğu bölgelerde radyoaktif tutulma saptanmıştır. Splenik ototransplantasyonun postsplenektomi sep- sisinde koruyucu etkisini araştırmak amacıyla, üç gruba ayrılmış olan kobaylara, daha önce hazırlanmış bulunan 7 3 streptococcus pneumonia 3 x 10 /cm intraperitoneal ola rak verilmiştir. Sadece splenektomi yapılan grupta, kontrol grubuna göre yaşam süresinin kısa, mortalite oranının ise anlamlı olarak yüksek olduğu tesbit edilmiştir. Splenekto miye ek olarak ototransplantasyon yapılan grupta, sadece splenektomi yapılan gruba göre yaşam süresinin uzadığı,-26- ancak bu farkın anlamlı olmadığı, mortalite oranının ise ilk 72. saatte daha düşük olduğu fakat 96. saatten sonra eşit lendiği izlenmiştir. Sonuçta; splenektomiye ek olarak yapılan splenik ototransplantasyon için, gastrokolik ligamentin kullanıla bileceğini, implantın burada beslenme sorunu olmadan geli şerek, belli bir süre sonra fonksiyon görebildiğini söyle yebiliriz. Ayrıca bu çalışma sonunda; splenik ototransplan tasyon yapılmasının, 8 haftalık bir süreyi takiben, strep tococcus pneumonia sepsisinde, yaşama süresini belli bir oranda artırdığı ancak takip süresi sonundaki mortalite oranını değiştiremediği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hiBtopathological an* sintigraphic attitude of splenic implant hare been searched, 8 weeks after the splenectomy and splenic allotransplantation in guinea pigs and also how they are effected by streptococcus pneumonia sepsis. During the histopathological study of splenic implants after 8 weeks, it has been observed that the capsule and red pulp have been completely developed, and the white pulp is developing. Also, at the end of 8 weeks, liver-spleen scanning hare been carried out with Tc99m sulphur eolloid, to guinea pigs to whoa, auto- transplantation have been applied. With the purpose of searching, the protective affect in the postsplenectomy sepsis of splenic autotransplantation, 3x10? /cm3 of streptococcus pneumonia preparation have been given to three groups of guinea pigs by intraperitoneal injection. Only in the group which went under the splenectomy, it has been determined that the survival is short and that the mortality ratio is quite high when compared with the controlling group* In the group which went under autotrans plantation in addition to splenectomy, survival is prolonged only when compared with the group to which splenectomy is applied, but it has been observed that this difference is not significant, and that the mortality ratio is lower during the first 72 hours, but is equal after 96 hours. Consequently, we can say that, for the splenic autotransplan tation with the addition of splenectomy, gastrocolic ligament can be used and that the Implant shall develop here without any problem of nourishment and be functional after a certain period. Also, it is determined that, in streptococcus pneumonia sepsis, the splenic auto transplantation application, following a duration of 8 weeks, prolongs the survival at a certain ratio but, at the end of the following period mortality ratio becomes the same.