TURKISH EUROBOND YIELD CURVE FORECASTING WITH DYNAMIC NELSON–SIEGEL FACTORS AND DEEP LEARNING
Türkiye Eurobond Getiri Eğrisinin Dinamik Nelson–Siegel Faktörleri ve Derin Öğrenme Yöntemleriyle Tahmini
  1. Tez No: 1015898
  2. Yazar: TUNAHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Mühendislik Bilimleri, Econometrics, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Dinamik Nelson–Siegel faktörleri ve derin öğrenme sıralı modelleri kullanarak Türk Eurobond getiri eğrilerinin tahmin edilmesini incelemektedir. Türk Eurobond eğrisi, seviye, eğim ve kavis parametreleri ile karakterize edilir ve tahmin algoritmaları, projeksiyon yield eğrisini yeniden oluşturulmadan önce bu faktörlerdeki ufuk-spesifik değişiklikleri öngörür. Ampirik tasarım, sabit-λ ve zamanla değişen-λ temsillerini, ayrıca makro olmayan ve makro ile artırılmış bilgi setlerini karşılaştırır. Rastgele Yürüyüş, doğrudan getiri seviyesi kalıcılığı için standart olarak hizmet ederken, ARIMA/DNS-AR, doğrusal faktör dinamikleri için kıyaslama olarak kullanılmaktadır. LSTM ve Transformer modelleri her bir kıyaslama için bağımsız olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, kısa vadeli tahminlerin önemli ölçüde karşılaştırma ölçütleri tarafından belirlendiğini ve Random Walk modelinin en kısa vadelerde üstün performans sergilediğini göstermektedir. Orta vadeden itibaren, LSTM, özellikle zamanla değişen λ ve makro artırılmış gereksinimler altında artan bir rekabetçilik sergilemektedir. En uzun ufukta en sağlam sonuç, L90 kaydırmalı pencere ile zamanla değişen-λ makro Transformer spesifikasyonu kullanılarak elde edilmiştir. Sonuçlar, derin öğrenme modellerinin Türk Eurobond getiri eğrisi tahminini artırabileceğini, özellikle tahmin ufku, uyarlanabilir DNS temsili ve makro-finansal veriler senkronize olduğunda gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the forecasting of Turkish Eurobond yield curves utilizing Dynamic Nelson–Siegel factors and deep learning sequence models. The Turkish Eurobond curve is characterized by level, slope, and curvature parameters, with forecasting algorithms anticipating horizon-specific alterations in these factors prior to reconstructing the projected yield curve. The empirical design contrasts fixed-λ and time-varying-λ representations, along with no-macro and macro-augmented information sets. The Random Walk serves as the standard for direct yield-level persistence, whereas ARIMA/DNS-AR is utilized as the benchmark for linear factor dynamics. LSTM and Transformer models are assessed independently for each benchmark. The findings indicate that short-horizon forecasts are significantly dominated by benchmarks, with the Random Walk model exhibiting superior performance at the shortest horizons. From medium horizons onwards, LSTM demonstrates increased competitiveness, particularly under time-varying λ and macroaugmented requirements. The most robust outcome at the longest horizon is achieved using the time-varying-λ macro Transformer specification with the L90 rolling window. The results demonstrate that deep-learning models can enhance Turkish Eurobond yieldcurve forecasting, primarily when the forecast horizon, adaptive DNS representation, and macro-financial data are synchronized.