The impact of credit rating announcements on the bonds yield spreads of companies: A review of Turkish companies
Kredi derecelendirme anonslarının şirketlerin tahvil getiri spread'leri üzerindeki etkisi: Türk şirketleri hakkında yapılan inceleme
- Tez No: 506892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kredi derecelendirme kuruluşları, ülkeler veya şirketler hakkında gerçekleştirdikleri incelemeler sonucunda rating anonsları yapmaktadırlar. Bu rating anonsları, piyasada bulunan çok sayıda yatırımcı veya şirket tarafından yatırım kararları alınırken değerlendirilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan rating anonslarının ülkeler veya şirketler tarafından ihraç edilen tahvil spread'leri veya tahvil fiyatları üzerindeki etkisini ölçmeye yoğunlaşan çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan rating anonslarının tahvil getiri spread'leri üzerinde etkili olup olmadığı, altı Türk şirketi tarafından ihraç edilen Eurobond'lar dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmamızda, Ordinary Least Suares (OLS) regresyon teorisi, Logit Regresyon Teorisi ve Probit Regresyon Teorisi kullanılarak, yapılan rating anonslarının şirketlerin Eylül 2012 - Şubat 2018 tarihleri arasındaki tahvil getiri spread'leri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde ettiğimiz bulgulara göre, Logit Regresyon ve Probit Regresyon modelleri kullanılarak gerçekleştirdiğimiz incelemelerde, rating anonslarının tahvil getiri spread'leri üzerinde anlamlı etki yaratmadığı görülmüştür. Ancak, OLS regresyon modelini kullanarak yaptığımız analizlerde, hem pozitif yönlü rating anonslarının hem de negatif yönlü rating anonslarının tahvil getiri spread'leri üzerinde anlamlı istatistiki etki yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Credit rating agencies make rating announcements as a result of reviews of countries or companies. These rating announcements are evaluated when investment decisions are taken by a large number of investors or companies on the market. Over the past several years, numerous studies have been undertaken that focus on measuring the impact of rating announcements made by credit rating agencies on bond yield spreads or bond prices issued by countries or companies. In this thesis, whether the rating announcements made by credit rating agencies have an effect on bond yield spreads has been examined by considering the Eurobonds issued by six Turkish companies. In our study, the effects of rating announcements on bond yield spreads between September 2012 and February 2018 were examined using Ordinary Least Suares (OLS) regression theory, Logit Regression Theory and Probit Regression Theory. According to the findings of our study, it was seen that the rating announcements did not have a significant effect on bond yield spreads in our analyzes using Logit Regression and Probit Regression models. However, in our analyzes using the OLS Regression model, it was found that both positive and negative rating announcements had statistically significant effect on bond yield spreads.