Jeotermal kuyuların ısı geri kazanımı için farklı sistemlerin performans değerlendirmesi
Performance evaluation of different systems for geothermal well heat recovery
  1. Tez No: 1015917
  2. Yazar: SEYFULLAH SİNAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Enerjiye olan küresel talebin hızla artması ve her geçen gün artan karbon salınımları, düşük karbonlu ve sürdürülebilir enerji dönüşüm teknolojilerinin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, özellikle düşük ve orta sıcaklıktaki jeotermal kaynaklarının etkin biçimde değerlendirilmesi, hem enerji verimliliğinin artırılması hem de sera gazı emisyonlarının azaltılması açısından kritik bir öneme sahiptir. Jeotermal enerji, sürekliliği, yerel erişilebilirliği ve çevresel avantajları sayesinde diğer termal kaynakları arasında öne çıkmakta; ancak nispeten düşük sıcaklık seviyeleri, geleneksel buhar çevrimleriyle verimli elektrik üretimini sınırlandırmaktadır. Bu durum, jeotermal enerjinin elektrik üretiminde daha etkin kullanılabilmesi için alternatif termodinamik çevrimlerin araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu kapsamda, organik Rankine çevrimi (ORC), süper kritik karbondioksit (s-CO2) Rankine çevrimi ve Kalina çevrimi, düşük ve orta sıcaklıktaki ısı kaynaklarının değerlendirilmesinde umut vadeden üç farklı teknoloji olarak dikkat çekmektedir. ORC sistemleri, düşük kaynama sıcaklığına sahip organik çalışma akışkanları sayesinde düşük sıcaklıklı jeotermal kaynaklardan elektrik üretimine olanak sağlarken; s-CO2 çevrimleri, kompakt ekipman yapısı, yüksek ısı transfer kabiliyeti ve çevresel açıdan elverişli özellikleriyle dikkat çekerken; Kalina çevrimi yüksek ısı kapasitesi ile yeni nesil güç üretim sistemleri arasında önemli bir alternatif oluşturmaktadır. Bununla birlikte, her üç çevrimin de termodinamik performansı; çalışma akışkanı seçimi, çevrim konfigürasyonu, işletme koşulları ve sistem bileşenlerinin karakteristikleri gibi çok sayıda parametreye güçlü biçimde bağlıdır. Birinci konfigürasyonda, çalışma akışkanları olarak siklopentan (kuru), R152a (ıslak) ve R1233zd (izantropik) kullanan ORC sistemi göz önüne alınmışken, ikinci konfigürasyonda çalışma akışkanı olarak süperkritik durumdaki karbon dioksiti kullanan s-CO2 Rankine çevrimine ele alınmış, üçüncü konfigürasyonda ise çalışma akışkanı olarak amonyak ve su karışımı kullanan Kalina çevrimi ele alınmıştır. Tüm çalışma akışkanları için kapsamlı enerji ve ekserji analizleri, EBSILON®Professional simülasyon platformu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. ORC çalışma akışkanları arasında siklopentan, genel olarak en uygun performansı sergilemiştir. ORC sistemi için maksimum termal ve ekserji verimlilikleri sırasıyla %29,58 ve %70,51'e ulaşmıştır. S-CO2 Rankine çevriminde sırasıyla %20,29 ve %47,77 termal ve ekserji verimliliğine ulaşmıştır. Kalina çevriminde ise termal ve ekserji verimi sırasıyla %24,14 ve %57,55 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of low-carbon and sustainable energy conversion technologies is required due to the world's rapidly increasing energy consumption and the ongoing rise in carbon emissions. In this regard, increasing energy efficiency and lowering greenhouse gas emissions depend critically on the efficient use of geothermal resources at low and medium temperatures. The continuous nature, local availability, and environmental benefits of geothermal energy set it apart from other thermal energy sources; yet, its relatively low temperature levels restrict the effective production of electricity using traditional steam cycles. In order to make better use of geothermal energy in power generation, this constraint requires research into other thermodynamic cycles. In this context, three viable technologies for the use of low- and medium-temperature heat sources have been identified: the Organic Rankine Cycle (ORC), the Supercritical Carbon Dioxide (s-CO2) Rankine cycle, and the Kalina cycle. By using organic working fluids with low boiling points, ORC systems make it possible to generate energy from low-temperature geothermal resources. In the meantime, s-CO2 cycles are gaining popularity because of their environmentally friendly features, high heat transfer capacity, and compact equipment design. Among next-generation power production systems, the Kalina cycle is a significant alternative because to its large heat capacity. However, a number of factors, including as the choice of working fluid, cycle configuration, operating conditions, and the properties of system components, have a significant impact on the thermodynamic performance of all three cycles. An ORC system using cyclopentane (dry), R152a (wet), and R1233zd (isentropic) as working fluids is taken into consideration in the first configuration. The second setup analyses an s-CO2 Rankine cycle using supercritical carbon dioxide as the working fluid. The third configuration looks at the Kalina cycle with an ammonia-water mixture as the working fluid. The EBSILON®Professional simulation platform is used to perform thorough energy and exergy assessments for all working fluids. Cyclopentane is the ORC working fluid that performs best overall. The ORC system's maximum thermal and exergy efficiencies are found to be 29.58% and 70.51%, respectively. The thermal and exergy efficiencies for the s-CO2 Rankine cycle are 20.29% and 47.77%, respectively. The thermal and exergy efficiencies of the Kalina cycle are determined to be 24.14% and 57.55%, respectively.