Yapay sinir ağları yardımıyla sürekli fonksiyonlara yaklaşım
Approximation to continuous functions with the help of artifical neural networks
  1. Tez No: 1016008
  2. Yazar: HANDE KASKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu bölümde çalışmanın amacı ve önemi sunulmuştur. İkinci bölümde tezde gerekli olan temel tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yapay sinir ağlarının yapısı, temel elemanları ve mimarileri açıklanmıştır. Ayrıca, bu ağların ortaya çıkış motivasyonundan bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm, yapay sinir ağları için evrensel yaklaşım teoremine ayrılmıştır. Bu bölümde evrensel yaklaşım teoreminin yapısal bir ispatı sunulmuştur. Ardından, kapalı ve sınırlı bir aralıkta sürekli fonksiyonların yapay sinir ağları ile yaklaşım hatası incelenmiştir. Beşinci bölümde yapay sinir ağı operatörleri ele alınmıştır. Bu operatörler dizisinin noktasal ve düzgün yakınsaklık analizleri yapılmıştır. Daha sonra, Lipschitz sınıfındaki fonksiyonlar için yaklaşım basamağı incelenmiştir. Son olarak, Python programlama dili kullanılarak bir uygulama yapılmıştır. Böylece tezdeki teorik sonuçlar, grafikler ve hata tabloları ile desteklenmiştir. Altıncı ve son bölüm sonuç kısmı olup bu tezde yapılanlar hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In this chapter, the aim and significance of the study are presented. In the second chapter, the basic definitions and theorems necessary in the thesis have been given. In the third chapter, the structure, basic components, and architectures of artificial neural networks are presented. In addition, the motivation behind their development is discussed. The fourth chapter is devoted to the universal approximation theorem for artificial neural networks. In this chapter, a constructive proof of this theorem is presented. Then, the approximation error of continuous functions on a closed and bounded interval by artificial neural networks is examined. The fifth chapter is devoted to artificial neural network operators. The pointwise and uniform convergence analyses of this sequence of operators are performed. Then, the rate of approximation for functions in the Lipschitz class is examined. Finally, an application is developed using the Python programming language. Thus, the theoretical results in the thesis are supported by graphs and error tables. The sixth and final chapter is the conclusion section, providing information about the work carried out in this thesis.