Freesurfer ile frontotemporal demanslı hastaların hippocampus ve alt bölgelerinin manyetik rezonans görüntüleri üzerinden hacimsel incelenmesi
Volumetric examination of the hippocampus and subregions of patients with frontotemporal dementia on magnetic resonance images with freesurfer
- Tez No: 1016007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA TOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Frontotemporal demans (FTD), özellikle frontal ve temporal loblarda atrofi ve nörodejenerasyonla karakterize, erken başlangıçlı bir hastalık grubudur. Klinik olarak davranışsal varyant frontotemporal demans (dvFTD), semantik varyant frontotemporal demans (svFTD) ve ilerleyici akıcı olmayan afazi (PNFA) alt tiplerine ayrılır ve bu varyantlar farklı davranışsal ve dilsel belirtilerle seyreder. Literatürde çoğu çalışma toplam hippocampus hacmine odaklanmış olup çelişkili sonuçlar mevcuttur. Buna karşılık, formatio hippocampi'nin alt alanlarındaki yapısal değişimlerin bu klinik varyantlara göre dağılımı yeterince aydınlatılmamıştır. Bu tezde, FTD alt tiplerinde hippocampus alt bölgelerinin hacimsel değişimleri ayrıntılı olarak incelenmiş ve bu değişimler bilişsel testlerle ilişkilendirilerek ayırıcı tanıya katkı sağlayabilecek potansiyel biyobelirteçler araştırılmıştır. Çalışmaya 84 sağlıklı kontrol, 38 dvFTD, 30 svFTD ve 18 PNFA olmak üzere toplam 170 katılımcı dahil edilmiştir. Manyetik rezonans görüntüleri, University of Southern California bünyesindeki NIFD veri tabanı ve LONI kütüphanesinden elde edilmiştir. Çalışma için Karabük Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 2024/1952 sayılı etik onay alınmıştır. Bilişsel durum ve demans şiddeti Mini Mental Durum Testi (MMDT) ve Klinik Demans Derecelendirme (KDD) testleri ile değerlendirilmiştir. T1 ağırlıklı görüntüler, FreeSurfer yazılımı kullanılarak otomatik rekonstrüksiyon ve hippocampal alt alan segmentasyonu ile analiz edilmiştir. İstatistiksel incelemelerde pür ve normalize hacimler, asimetri indeksleri ve klinik verilerle korelasyonlar değerlendirilmiştir. Pür hacim analizinde svFTD grubu, sol total hippocampus hacminde 2366,01±424,05 mm³ ile en belirgin kaybı göstermiştir (p<0,001); sağ tarafta da 2875,36±449,63 mm³ ile en düşük değerler saptanmıştır. dvFTD grubunda hem sol (3017,95±418,54 mm³) hem sağ (3001,92±640,33 mm³) hippocampus hacminde kontrollere göre anlamlı hacim azalması bulunmuştur. Buna karşılık PNFA grubunda pür hacim, normalize hacim ve total intrakraniyal volume (TİV: 1494,73±139,82 cm³) açısından kontrol grubu ile fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). TİV'e göre normalize edilmiş sol total hippocampus oranı svFTD (1,57±0,30) ve dvFTD (1,96±0,24) gruplarında, kontrollere (2,29±0,22) göre anlamlı derecede düşüktür (p<0,001). Asimetri analizinde svFTD grubunda atrofinin sol hemisferde baskın olduğu görülmüş ve bu fark anlamlı bulunmuştur (p<0,001). Korelasyon analizlerinde, svFTD'de KDD skoru arttıkça sağ CA1 hacmi azalmaktadır (r=–0,419, p=0,021). dvFTD'de ise MMDT puanı ile sol CA4+GD hacmi arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır (r=0,470, p=0,003). Bulgular, formatio hippocampi alt alanlarının FTD alt tiplerine özgü bir dağılım gösterdiğini ortaya koymaktadır. En belirgin dejenerasyon svFTD grubunda izlenmiştir. Bu grupta sol baskın asimetrik atrofi, dil ve semantik bellek ağlarındaki bozulma ile uyumludur. dvFTD'de gözlenen bilateral ve daha simetrik etkilenim, yaygın frontolimbik tutulumla ilişkilidir. PNFA grubunda hippocampal yapıların büyük ölçüde korunmuş olması, patolojinin daha çok kortikal dil alanlarında yoğunlaştığını düşündürmektedir. Sonuç olarak, yalnızca toplam hacim değil, alt alan düzeyindeki değişimlerin incelenmesi de FTD'nin erken ve ayırıcı tanısında güvenilir potansiyel biyobelirteçler sağlayabileceği sonucu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Frontotemporal dementia (FTD) is a group of early-onset diseases characterized by atrophy and neurodegeneration, particularly in the frontal and temporal lobes. Clinically, it is divided into dvFTD, svFTD, and PNFA subtypes, and these variants present with different behavioral and linguistic symptoms. Although most studies in literature have focused on total hippocampal volume, varying results exist. In contrast, the distribution of structural changes in the subfields of the formatio hippocampi according to these clinical variants has not been sufficiently elucidated. In this thesis, volumetric changes in the hippocampal sub-regions in FTD subtypes were examined in detail, and these changes are correlated with cognitive tests to investigate biomarkers that may contribute to differential diagnosis. A total of 170 participants were included in the study: 84 healthy controls, 38 dvFTD, 30 svFTD, and 18 PNFA. Magnetic resonance images were obtained from the NIFD database and LONI library at the University of Southern California. Ethical approval for the study was obtained from the Karabük University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee under number 2024/1952. Cognitive status and dementia severity were assessed using Mini Mental State Examination (MMSE) and Clinical Dementia Rating (CDR) tests. T1-weighted images were analyzed using automated reconstruction and hippocampal subfield segmentation with FreeSurfer software. Statistical analyses included pure and normalized volumes, asymmetry indices, and correlations with clinical data. In pure volume analysis, the svFTD group showed the most significant loss in left total hippocampus volume with 2366.01±424.05 mm³ (p<0.001); the lowest values were found on the right side with 2875.36±449.63 mm³. In the dvFTD group, a significant volume decrease was found in both left (3017.95±418.54 mm³) and right (3001.92±640.33 mm³) hippocampus volume compared to controls. In contrast, in the PNFA group, there was no statistically significant difference with the control group in terms of pure volume, normalized volume, and total intracranial volume (TIV: 1494.73±139.82 cm³) (p>0.05). The left total hippocampus ratio, normalized according to TIV, was significantly lower in the svFTD (1.57±0.30) and dvFTD (1.96±0.24) groups compared to controls (2.29±0.22) (p<0.001). Asymmetry analysis showed that atrophy was predominantly in the left hemisphere in the svFTD group, and this difference was found to be significant (p<0.001). In correlation analyses, right CA1 volume decreased as CDR score increased in svFTD (r=–0.419, p=0.021). In dvFTD, a positive correlation was found between MMSE score and left CA4+GD volume (r=0.470, p=0.003). The findings reveal a distribution of hippocampal subfields specific to FTD subtypes. The most pronounced degeneration was observed in the svFTD group. In this group, left-dominant asymmetric atrophy is consistent with impairment of language and semantic memory networks. The bilateral and more symmetrical involvement observed in dvFTD is associated with widespread frontolimbic involvement. The largely preserved hippocampal structures in the PNFA group suggest that the pathology is more concentrated in cortical language areas. As a result, it has been concluded that not only the total volume but also the examination of changes at the subfield level can provide reliable biomarkers in the early and differential diagnosis of FTD.