Bükülebilir ve aspirasyonlu üreteral erişim kılıfı kullanılarak yapılan litotripsi işleminde holmium: YAG, pulsed-thulium: YAG ve thulium fiber lazerlerin karşılaştırılması
Comparison of holmium: YAG, pulsed-thulium: YAG, and thulium fiber lasers in lithotripsy using a flexible aspirating ureteral access sheath
- Tez No: 1016105
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR TÜRKÖLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bükülebilir ve aspirasyonlu üreteral erişim kılıfı (FANS) kullanılarak gerçekleştirilen litotripsi sırasında Holmium: YAG (Ho: YAG), Pulsed-Thulium: YAG (pTm:YAG) ve Thulium Fiber lazerlerin (TFL) optimal litotripsi stratejilerini, optimal enerji ve frekans ayarlarını belirlemek ve bu lazerlerin performanslarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tasarlanan böbrek modelinde, 1000 mm³ hacmindeki taş fantomlarına FANS kullanılarak TFL, pTm:YAG ve Ho:YAG lazerleri ile farklı modlarda ve çeşitli enerji–frekans ayarlarında litotripsi uygulandı. Toplam litotripsi süresi, lazer süresi, parçacık aspirasyon süresi, lazerlerin litotripsi verimliliği ve etkinliği, toplam enerji tüketimi ve lazer enerji tüketimi gibi parametreler kaydedildi. Bulgular: Toplam 415 litotripsi işlemi gerçekleştirilmiştir (pTm:YAG n=200; Ho:YAG n=135; TFL n=80). TFL, pTm:YAG ve Ho:YAG lazerleri için en kısa litotripsi süresine ulaşılan optimal mod ve enerji–frekans ayarları sırasıyla TFL için dusting (28,4 ± 2,4 dakika; 0,4 J – 50 Hz), pTm:YAG için fragmantasyon (Flex Short Pulse) (33,4 ± 2,07 dakika; 2 J – 10 Hz) ve Ho:YAG için fragmantasyon (31,4 ± 2,3 dakika; 2 J – 10 Hz) olarak belirlenmiştir. TFL ve pTm:YAG'ın en kısa litotripsi süreleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.01, 95% CI 0.8–9.1). En yüksek verimlilik Tm:YAG için 0.091 ± 0,004 mm³/J, TFL 0.068 ± 0.005 mm³/J ve Ho:YAG 0.067±0.006 mm³/J olarak tespit edilmiştir. Tm:YAG verimliliğinin istatistiksel anlamlı daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0.001). Litotripsi etkinliği pTm:YAG, Ho:YAG ve TFL lazerleri için sırasıyla 30,3 ± 1,8; 31,9 ± 2,3 ve 35,5 ± 3,6 mm³/dakika olarak ölçülmüştür. TFL lazerinin pTm:YAG'a kıyasla anlamlı derecede daha yüksek etkinlik gösterdiği belirlenmiştir (p=0.01). Sonuç: FANS litotripside optimal ayarlar TFL için dusting (0,4 J–50 Hz), Ho:YAG için fragmantasyon (2 J–10 Hz) ve pTm:YAG için fragmantasyon (Flex Short Pulse) (2 J–10 Hz) olarak belirlenmiştir. Bu optimal parametrelerde TFL daha kısa işlem süresi ve daha yüksek litotripsi etkinliği sağlarken, Ho:YAG en kısa lazer süresini göstermiştir. pTm:YAG ise en yüksek litotripsi verimliliğine sahiptir. Ayrıca litotripsi sırasında oluşan fragmanların aktif aspirasyonunun işlem süresini doğrudan etkileyen önemli bir faktör olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: To identify the optimal lithotripsy strategies and the optimal energy and frequency settings for Holmium: YAG (Ho: YAG), Pulsed-Thulium: YAG (pTm: YAG), and Thulium Fiber Laser (TFL) during lithotripsy performed using a flexible and navigable suction ureteral access sheath (FANS), and to comparatively evaluate the performance of these lasers. Materials and Methods: In the designed kidney model, lithotripsy was performed on stone phantoms with a volume of 1000 mm³ using a FANS system with TFL, pTm: YAG, and Ho: YAG lasers in different modes and various energy–frequency settings. Parameters such as total lithotripsy time, laser time, particle aspiration time, lithotripsy efficiency and efficacy of the lasers, total energy consumption, and laser energy consumption were recorded. Results: A total of 415 lithotripsy procedures were performed (pTm: YAG n=200; Ho: YAG n=135; TFL n=80). The optimal modes and energy–frequency settings that resulted in the shortest lithotripsy times for TFL, pTm:YAG, and Ho:YAG lasers were identified as follows: for TFL, the dusting mode (28.4 ± 2.4 minutes; 0.4 J – 50 Hz); for pTm:YAG, the Flex Short Pulse mode (33.4 ± 2.07 minutes; 2 J – 10 Hz); and for Ho:YAG, the fragmenting mode (31.4 ± 2.3 minutes; 2 J – 10 Hz). The difference between the shortest lithotripsy times of TFL and pTm: YAG was found to be statistically significant (p=0.01, 95% CI 0.8–9.1). The highest efficiency was detected for Tm: YAG at 0.091 ± 0.004 mm³/J, followed by TFL at 0.068 ± 0.005 mm³/J and Ho: YAG at 0.067 ± 0.006 mm³/J. The efficiency of Tm: YAG was found to be statistically significantly higher (p<0.001). Lithotripsy efficacy for pTm: YAG, Ho: YAG, and TFL lasers was measured as 30.3 ± 1.8, 31.9 ± 2.3, and 35.5 ± 3.6 mm³/min, respectively. The TFL laser demonstrated significantly higher efficacy compared with pTm: YAG (p=0.01). Conclusion: In FANS-assisted lithotripsy, the optimal settings were identified as dusting (0.4 J–50 Hz) for TFL, fragmenting (2 J–10 Hz) for Ho: YAG, and fragmenting (Flex Short Pulse) (2 J–10 Hz) for pTm: YAG. Under these optimal parameters, TFL provided shorter procedure times and higher lithotripsy efficacy, whereas Ho: YAG demonstrated the shortest laser activation time. pTm: YAG exhibited the highest lithotripsy efficiency. In addition, active aspiration of stone fragments during lithotripsy was found to be a significant factor directly influencing procedure duration.