Sürtünmeli sarkaç tipi (FPS) izolatör tasarım parametrelerinin ve sismik tehlike seviyesinin yapısal performans üzerindeki etkileri
Influence of friction pendulum system (FPS) isolator design parameters and seismic hazard level on structural performance
  1. Tez No: 1016116
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÖNCÜ DAVAS, DOÇ. DR. GÖKHAN YAZICI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sismik izolasyon teknolojilerinden biri olan sürtünmeli sarkaç tipi (FPS) izolatörlerin tasarım parametreleri ile sismik tehlike seviyesinin yapısal performans ve yapısal olmayan eleman güvenliği üzerindeki etkileri parametrik analizler aracılığıyla incelenmiştir. Geleneksel tasarım yaklaşımından farklı olarak, sismik izolasyon, yapının hâkim periyodunu uzatarak deprem etkilerinin üstyapıya aktarılmasını sınırlandırmayı ve deprem sonrası kesintisiz kullanım performansının sağlanmasına katkı sunmayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında, 5 katlı betonarme bir bina modeli üzerinde eğrilik yarıçapı (R = 4 m ve 6 m), sürtünme katsayısı (μ = 0.04, 0.06 ve 0.08) ve spektral ivme parametresi (S1 = 0.30, 0.40 ve 0.50) değiştirilerek toplam 18 izolatör konfigürasyonu oluşturulmuştur. Analizlerde, TBDY-2018 esaslarına uygun şekilde seçilen ve yakın saha etkisini temsil eden 11 adet gerçek deprem kaydı kullanılmış; SAP2000 yazılımı ile toplam 1.188 adet zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, izolatör deplasmanları, kat ivmeleri ve göreli kat ötelemesi oranları açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, eğrilik yarıçapındaki (R) artışın izolasyon sisteminin efektif periyodunu uzatarak üstyapı kat ivmeleri ile göreli kat ötelemesi taleplerini azalttığını; buna karşılık izolatör deplasman taleplerini yaklaşık %15–20 oranında artırdığını göstermiştir. Sürtünme katsayısındaki (μ) artış, izolatör deplasmanlarını ve göreli kat ötelemesi taleplerini belirgin biçimde azaltırken kat ivmelerinin yaklaşık %45–50 oranında artmasına neden olmuştur. Sismik tehlike seviyesindeki (S1) artışın ise tüm talep büyüklüklerini artırdığı, buna karşın incelenen konfigürasyonların TBDY-2018'de tanımlanan sınır koşulları çerçevesinde kabul edilebilir davranış sergilediği görülmüştür. Sonuç olarak, orta düzey sismik tehlike koşulları için R = 4 m ve μ = 0.06 kombinasyonunun; izolatör deplasmanı, kat ivmesi ve göreli kat ötelemesi ölçütleri bakımından daha dengeli bir performans sağladığı belirlenmiştir. Bu tez çalışması, sismik izolasyonlu yapıların tasarımında parametre seçiminin tek bir talep büyüklüğüne göre değil, çoklu performans göstergeleri birlikte dikkate alınarak yapılması gerektiğini ortaya koymakta ve farklı sismik tehlike seviyeleri için uygulamaya yönelik değerlendirme önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a parametric investigation into the influence of the design parameters of Friction Pendulum System (FPS) isolators and the seismic hazard level on both structural performance and non-structural component safety. In contrast to conventional force-based design philosophies, base isolation seeks to elongate the fundamental period of the structural system, thereby attenuating the transmission of seismic excitation to the superstructure and facilitating the attainment of post-earthquake operational continuity — an objective that is increasingly emphasized within contemporary performance-based earthquake engineering frameworks. A five-story reinforced concrete building, representative of typical mid-rise construction, was adopted as the reference model. A comprehensive parametric matrix was constructed by systematically varying three governing parameters: the radius of curvature (R = 4 m and 6 m), the coefficient of friction (μ = 0.04, 0.06, and 0.08), and the spectral acceleration ordinate (S₁ = 0.30, 0.40, and 0.50), yielding a total of 18 distinct isolator configurations. Seismic demand was characterized by a suite of 11 real ground motion records, selected and scaled in accordance with the provisions of the Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018), with particular emphasis on near-fault directivity effects. Nonlinear response history analyses were carried out in SAP2000, resulting in a total of 1,188 simulations. The response parameters examined include peak isolator displacements, peak floor accelerations, and inter-story drift ratios, which were interpreted within a multi-criteria performance assessment framework. The results reveal a pronounced trade-off between competing demand quantities. An increase in the radius of curvature lengthens the effective isolation period and consequently mitigates floor acceleration and inter-story drift demands in the superstructure; however, this benefit is accompanied by an increase of approximately 15–20% in isolator displacement demand. Conversely, an increase in the coefficient of friction substantially attenuates isolator displacements and drift demands by enhancing hysteretic energy dissipation, yet induces a rise in floor accelerations on the order of 45–50% due to the transmission of higher-frequency content to the superstructure. Elevation of the seismic hazard level amplifies all demand quantities in a broadly monotonic manner; nonetheless, all configurations investigated remained within the limit states prescribed by TBDY-2018. On the basis of a multi-criteria evaluation, the configuration defined by R = 4 m and μ = 0.06 was identified as providing the most balanced performance under moderate seismic hazard conditions, simultaneously satisfying the demands imposed on isolator displacement, floor acceleration, and inter-story drift. Beyond the quantitative findings, this study underscores that the design of seismically isolated structures cannot be rationally predicated on the minimization of a single demand parameter; rather, it necessitates the concurrent consideration of multiple, and often conflicting, performance indicators. Accordingly, the dissertation advances a set of practice-oriented assessment recommendations tailored to varying seismic hazard levels, thereby contributing to the refinement of parameter selection procedures in the design of base-isolated structures and offering a methodological basis for future research on performance-based isolation design.