PEG kullanımı konusunda palyatif bakım hasta yakınlarına yapılan taburculuk eğitiminin bakım yükü ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of discharge education for relatives of palliative care patients regarding PEG use on caregiver burden and quality of life
  1. Tez No: 1016129
  2. Yazar: CANAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Deneysel nitelikteki çalışma, palyatif bakım hastala yakınlarına perkütan endoskopik gastrostomi (PEG) kullanımına ilişkin verilen taburculuk eğitiminin bakım yükü ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Güç analizi ile örneklem büyüklüğü 62 olarak belirlendi ve tabakalı randomizasyon yöntemi kullanıldı. Veriler; Hasta Bilgi Formu, Bakım Verici Bilgi Formu, Bakım Verenin Stres İndeksi Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu, Bakım Verenlerde PEG ile Beslenmeye Yönelik Bilgi Formu ve Hasta 1. Ay – 3. Ay İzlem Formu kullanılarak 0., 1. ve 3. aylarda toplandı. Müdahale grubuna taburculuk öncesi yüz yüze PEG kullanımı eğitimi verildi. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS ile tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, Pearson/Yates ki-kare, Fisher's Exact testi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA ve Pearson korelasyon analizi uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 70,85±14,95 olup %43,5'i kadın, bakım vericilerin yaş ortalaması ise 51,74±8,90 olup %80,6'sı kadındı. Müdahale grubunda PEG bilgi düzeyinin ikinci ve üçüncü izlemde kontrol grubuna göre daha yüksek, stres puanının ikinci izlemde daha düşük olduğu saptandı (p<0,05). Bakım yükü puanlarında gruplar arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), yaşam kalitesinde yalnızca ağrı boyutunda müdahale grubunun ikinci ve üçüncü izlem puanlarının daha yüksek olduğu belirlendi (p<0,05). Hastaneye yatış ve acil başvuru sayıları açısından anlamlı fark olmamakla birlikte, ikinci ve üçüncü izlemde müdahale grubunda daha düşük olduğu görüldü. Eğitim müdahalelerinin çok bileşenli modellerle etkinliğinin değerlendirilmesi ve bakım vericilerin yaşam kalitesi, stres ve bakım yükü üzerinde etkili olan psikososyal faktörleri inceleyen çalışmaların artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This experimental study was conducted to evaluate the effect of discharge education on the use of percutaneous endoscopic gastrostomy (PEG) on caregiver burden and quality of life among relatives of patients receiving palliative care. A sample size of 62 was determined through power analysis, and stratified randomization was used. Data were collected at baseline, and at the first and third months using the Patient Information Form, Caregiver Information Form, Caregiver Strain Index, Zarit Burden Interview, SF-36 Short Form Health Survey, Caregiver Knowledge Form on PEG Feeding, and the Patient 1st–3rd Month Follow-up Form. The intervention group received face-to-face training on PEG use prior to discharge. Data were analyzed using SPSS, including descriptive statistics, independent samples t-test, Pearson/Yates chi-square, Fisher's exact test, repeated measures ANOVA, and Pearson correlation analysis. The mean age of patients was 70,85±14,95 years, of whom 43,5% were female; the mean age of caregivers was 51,74±8,90 years, with 80,6% being female. In the intervention group, PEG-related knowledge levels were significantly higher at the second and third follow-ups compared to the control group, while stress scores were significantly lower at the second follow-up (p<0.05). No significant difference was found between groups in terms of caregiver burden scores (p>0.05). Regarding quality of life, only the pain domain showed significantly higher scores in the intervention group at the second and third follow-ups (p<0.05). Although differences in hospitalizations and emergency department visits were not statistically significant, these were lower in the intervention group at the second and third follow-ups. Further studies employing multicomponent intervention models are recommended to better assess the effectiveness of educational interventions, along with research focusing on psychosocial factors influencing caregiver quality of life, stress, and burden.