Distilasyon çöktürme polimerizasyonuyla jel eldesi
Gel synthesis with distillation precipitation polymerization
  1. Tez No: 1016320
  2. Yazar: İNAL KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, akrilik asit (AA) bazlı jel sistemleri, yüzey aktif madde kullanılmadan distilasyon çöktürme polimerizasyonu (DPP) yöntemi ile sentezlenmiştir. Sentez aşamasında çapraz bağlayıcı olarak polietilen glikol diakrilat (PEGDA), radikal başlatıcı 2,2′-azobis (izobütironitril) (AIBN) kullanılmış ve reaksiyon çözücüsü olarak asetonitril (ACN) tercih edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, farklı sentez koşullarında elde edilen jel sistemlerinin kararlılığını incelemek ve liyofilizasyon sonrası oluşan jel yapısının fizikokimyasal özelliklerini değerlendirmektir. Kararlı jel yapılarının elde edilebilmesi amacıyla, sentez sırasında farklı monomer ve çapraz bağlayıcı konsantrasyonları denenmiş ve bu koşulların jel oluşumu üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sistemler arasından kolloidal olarak daha stabil yapı sergileyen örnekler seçilerek ileri karakterizasyon çalışmalarında kullanılmıştır. Sentez sonrası jel sistemleri, etüvde kurutma, yeniden disperse etme ve sıvı azot ile dondurma adımlarını takiben liyofilize edilmiştir. Bu işlem basamakları sonucunda, jel yapısının fiziksel etkileşimler yoluyla yeniden organize olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, distilasyon çöktürme polimerizasyonu ile sentezlenen AA bazlı jel sistemlerinde konsantrasyon parametrelerinin yapısal kararlılık üzerinde belirleyici olduğunu ve liyofilizasyon sonrası oluşan jel yapısının fiziksel etkileşimlerle stabilize edildiğini göstermektedir. Bu çalışma, distilasyon çöktürme polimerizasyonu ile elde edilen jel sistemlerinin sentez–yapı ilişkilerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, acrylic acid (AA)-based gel systems were synthesized by distillation (precipitation) polymerization without the use of surfactants. Polyethylene glycol diacrylate (PEGDA) was used as a crosslinker, 2,2′-azobis (isobutyronitrile) (AIBN) as a radical initiator, and acetonitrile as the reaction medium. The main objective of the study was to investigate the stability of the gel systems obtained under different synthesis conditions and to evaluate the physicochemical properties of the gel structure formed after lyophilization. To obtain stable gel structures, different monomer and crosslinker concentrations were tested during synthesis, and the effects of these conditions on gel formation were compared. Among the obtained systems, samples exhibiting a more stable colloidal structure were selected and used in further characterization studies. After synthesis, the gel systems were lyophilized following drying in an oven, re-dispersion, and freezing with liquid nitrogen. As a result of these process steps, it was observed that the gel structure reorganized through physical interactions. The results show that concentration parameters are decisive on structural stability in AA-based gel systems synthesized by precipitation polymerization, and that the gel structure formed after lyophilization is stabilized by physical interactions. This study contributes to the understanding of the synthesis-structure relationships of gel systems obtained by precipitation polymerization.