Transüretral prostat rezeksiyonu vakalarında postspinal hipotansiyonu öngörmede inferior vena kava ve femoral ven kollapsibilite indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of inferior vena cava and femoral vein collapsibility indices in predicting postspinal hypotension in transurethral resection of the prostate cases
  1. Tez No: 1016352
  2. Yazar: ŞEMSETTİN EKİNGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM İNANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Spinal anestezi sonrası gelişen hipotansiyon, özellikle yaşlı ve komorbiditesi olan hastalarda ciddi morbidite ve mortaliteye yol açabilen önemli bir komplikasyondur. Bu çalışmada, transüretral prostat rezeksiyonu (TUR-P) cerrahisi geçirecek hastalarda, spinal anestezi sonrası hipotansiyonu öngörmede inferior vena kava kollapsibilite indeksi (IVC-CI) ve femoral ven kollapsibilite indeksinin (FVCI) ultrasonografik olarak değerlendirilebilirliğini araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde spinal anestezi altında TUR-P operasyonuna alınan toplam 101 hasta dahil edildi. Spinal anestezi öncesinde tüm hastaların inferior vena kava ve femoral ven çapları ultrasonografi ile ölçülerek IVC-CI ve FVCI değerleri hesaplandı. Spinal anestezi sonrası ortalama arter basıncı (OAB) 60 mmHg'nin altına düşmesi, sistolik arter basıncında başlangıç değerine göre %30'dan fazla azalma veya sistolik basıncın 90 mmHg'nin altına inmesi hipotansiyon olarak kabul edildi. Hastalar hipotansiyon gelişen ve gelişmeyen olmak üzere iki gruba ayrılarak parametreler karşılaştırıldı. Bulgular: Hipotansiyon gelişen hastalarda IVC-CI ve FVCI değerlerinin anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı (p<0,001). ROC analizi sonucunda IVC-CI için 38,9 kesim değeri ile %89,7 duyarlılık ve %90,3 özgüllük; FVCI için 34,7 kesim değeri ile %89,7 duyarlılık ve %90,3 özgüllük elde edildi. Her iki indeks de spinal anestezi sonrası hipotansiyon gelişimini yüksek doğrulukla öngördü (AUC>0,93). Sonuç: IVC-CI ve FVCI parametreleri, spinal anestezi sonrası hipotansiyonu öngörmede güvenilir, hızlı ve noninvaziv göstergeler olduğu düşünülmektedir. Femoral venin yüzeyel yapısı sayesinde FVCI ölçümleri teknik olarak daha kolay olup, IVC-CI'ye alternatif bir parametre olarak klinik uygulamalarda kullanılabilir. Daha geniş hasta serilerinde yapılacak ileri çalışmalar bu bulguları destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: Post-spinal hypotension is a common and potentially life-threatening complication, especially in elderly patients and those with comorbidities. This study aimed to evaluate the predictive value of the inferior vena cava collapsibility index (IVC-CI) and femoral vein collapsibility index (FVCI), measured by ultrasonography, regarding the development of hypotension following spinal anesthesia in patients undergoing transurethral resection of the prostate (TUR-P). Patients and Methods: This prospective observational study included 101 patients who underwent TUR-P surgery under spinal anesthesia at the University of Health Sciences Antalya Training and Research Hospital. Before spinal anesthesia, the diameters of the inferior vena cava and femoral vein were measured using ultrasonography, and the IVC-CI and FVCI values were calculated. Hypotension was defined as a decrease in mean arterial pressure below 60 mmHg, a decrease in systolic arterial pressure greater than 30% from baseline, or a systolic blood pressure lower than 90 mmHg. Patients were divided into two groups according to the presence or absence of post-spinal hypotension, and the ultrasonographic parameters were compared between groups. Results: The IVC-CI and FVCI values were significantly higher in patients who developed hypotension (p<0,001). Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis revealed that IVC-CI with a cutoff value of 38,9 predicted hypotension with 89,7% sensitivity and 90,3% specificity, while FVCI with a cutoff value of 34,7 had the same sensitivity and specificity. Both indices showed excellent predictive performance (AUC>0,93) for post-spinal hypotension. Conclusion: IVC-CI and FVCI were found reliable, rapid, and noninvasive ultrasonographic parameters for predicting post-spinal hypotension. Given its superficial anatomical location and easier accessibility, FVCI may serve as a practical alternative to IVC-CI in clinical settings. Further studies with larger populations are warranted to confirm these findings.