Konvansiyonel ve hibrit taşıtların performans ve CO2 emisyonu yönünden karşılaştırılması
Comparison of conventional and hybrid vehicles in terms of performance and CO2 emission
  1. Tez No: 1016751
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU ACUNAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖVÜN IŞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Toyota Corolla Cross 1.8 örnek bir paralel hibrit araçtan İstanbul- İzmir güzergahında içten yanmalı motor, elektrik motoru ve batarya verileri araca takılan OBD2 diyagnostik cihazı vasıtasıyla toplanmıştır. Ek olarak, elektrik motoru güç tüketimi, batarya güç tüketimi, hız-zaman grafiği ve eğim verileri toplanmıştır. Akabinde, elde edilen motor haritaları sayesinde Matlab Simulink kullanılarak bir matematiksel araç modeli oluşturulmuştur. İlaveten, aracın diyagnostik verileri matematiksel araç modeli aracılığıyla elde edilen değerlere göre doğrulanmıştır. Anlık bir optimizasyon algoritması olarak da adlandırılan eşdeğer tüketim azaltma kontrol stratejisi (ECMS) uygulanarak konvansiyonel (benzinli) ve hibrit araçların anlık yakıt tüketim değerleri, toplam yakıt tüketim değerleri ve anlık CO2 emisyon değerleri ile toplam CO2 emisyon değerleri lokal sürüş çevrimi (İstanbul – İzmir güzergahı) ve NEDC çevrimi için karşılaştırılmıştır. Hibrit taşıtın hem NEDC çevrimi hem de lokal sürüş çevriminde, konvansiyonel taşıta nazaran daha yüksek anlık yakıt tüketim değerlerine ulaşması beklenmektedir. Ayrıca, hibrit taşıtın hem lokal sürüş çevriminde hem de NEDC çevriminde konvansiyonel taşıta göre daha yüksek anlık CO2 emisyonu yayacağı tahmin edilmektedir. Eşdeğer tüketim azaltma kontrol stratejisinin uygulandığı durumda, hibrit sistemde hem toplam yakıt tüketiminin hem de toplam CO2 emisyonlarının NEDC ve lokal sürüş çevriminin her ikisinde de iyileşeceği tahmin edilmekle birlikte, bu varsayımın doğruluğu elde edilen bilimsel verilerle doğrulanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, data from the internal combustion engine, electric motor, and battery of a sample Toyota Corolla Cross 1.8 parallel hybrid vehicle were collected via an OBD2 diagnostic device installed on the vehicle on the Istanbul- Izmir route. Additionally, electric motor power consumption, battery power consumption, speed-time graph, and slope data were collected. Subsequently, a mathematical vehicle model was created using Matlab Simulink based on the obtained engine maps. Additionally, the vehicle's diagnostic data was validated against the values obtained through the mathematical vehicle model. By applying an equivalent consumption reduction control strategy (ECMS), also called an instantaneous optimization algorithm, the instantaneous fuel consumption values, total fuel consumption values, and instantaneous CO2 emission values of conventional (gasoline) and hybrid vehicles were compared for both the local driving cycle (Istanbul- Izmir route) and the NEDC cycle. The hybrid vehicle is expected to achieve higher instantaneous fuel consumption values than the conventional vehicle in both the NEDC cycle and the local driving cycle. Furthermore, it is estimated that the hybrid vehicle will emit higher instantaneous CO2 emissions than the conventional vehicle in both the local driving cycle and the NEDC cycle. While it is predicted that both total fuel consumption and total CO2 emissions will improve in the hybrid vehicle both during the NEDC and local driving cycles when an equivalent consumption reduction control strategy is applied, the accuracy of this assumption has been sought to be confirmed with the obtained scientific data.