Gaz atomizasyon yöntemi ile hızlı katılaştırılmış kalay - %15 kurşun tozu üretiminin deneysel ve matematik modellemesi
  1. Tez No: 140
  2. Yazar: NURETTİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada gaz atomizaayonu yöntemiyle metal tozları üretimine etki eden temel parametreler ve bu parametrelerin elde edilen toz özelliklerine etkileri incelenmiştir. Gaz atomizasyonunun matematik modelleme çalışmaları esas alınarak bir gaz atomizörü konstrüksiyon ve imalatı gerçekleşti rilmiş ve atomizasyon parametrelerinin (metal parçalama gaz hızı, metal jet hızı ve aşırı ısıtma) değiştirilmesiyle, seçilen bir alaşımın (Sn-%15 Pb ) hızlı katılaştırılmış tozları üretilmiştir. Seçilen atomizasyon parametrelerine bağlı olarak elde edilen toz özellikleri incelenmiştir. Ayrıca üretilen tozlardan sabit basınçta çekme numuneleri preslenerek belirli şartlarda (basınç, sıcaklık ve zaman sabit) elde edilen sinter metal numunelerin mekanik ve elektriksel özelliklerinin toz üretim şartlarına ve elde edilen toz özelliklerine bağımlılığı izlenmiştir. Bulunan bu sonuçlar ayrıca konvensiyonel yön temlerle elde edilen tozların karakteristikleri ve sinter mamulleri sonuç özellikleri bakımından mukayese edilmiş ve hız- (lı katılaştırılarak elde edilen atomize tozların sinter malzeme özelliklerini olumlu yönde etkiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, main parameters effecting on pro duction of metal po ders by the method of gas atomization and the effect of obtained po der properties of the parameters are examined. As taking base studies of mathematical modelling on gas atomization, construction of gas atomizor is done and changing parameters of atomization including gas velocity of metal crushing, velocity, gas velocity and superheating of metal jet, rapid solidification po ders oh selected alloy (Sn-%15 Pb) has been produced. Depending on s-elected atomization parameters, obtained po der specifications have been examined. Furthermore, hile tensile specimen of produced po ders at constand pressure is compressed, at constant conditions (pressure, temparature and time) mechanical and electrical properties of specimens obta ined sinter metal is observed dependency of po der production conditions and achieved po der properties. These results have been compared ith the po der characteristics obtained ith the conventional methods and result properties of sinter manufactures and it is observed that achieved atomize po ders by rapid solidification have affected positively on sinter material properties.