Belediyelerde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalıkları üzerine değerlendirme (Erzurum Büyükşehir Belediyesi örneği)
Evaluation of occupational health and safety awareness among employees in municipalities (Example of Erzurum Metropolitan Municipality)
  1. Tez No: 1016783
  2. Yazar: ALİ DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN SERÇEMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, teorik ve betimleyici bir çerçeve içinde belediye çalışanları arasında iş sağlığı ve güvenliği bilincini incelemektedir. İş sağlığı ve güvenliği, sadece çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için değil, aynı zamanda kamu hizmetlerinin güvenli, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde sunulması için de çok önemlidir. Belediyelerin çeşitli sorumlulukları ve hizmetlerin büyük ölçüde sahada sunulması, iş sağlığı ve güvenliği risklerini daha görünür ve karmaşık hale getirerek, bu konudaki bilinci son derece önemli kılmaktadır. Çalışma öncelikle iş sağlığı ve güvenliği kavramını, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını, ayrıca bu alandaki iş sağlığı kültürü ve bilinci kavramlarını incelemektedir. Daha sonra Türkiye'deki iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yasal çerçeveyi analiz etmekte ve kamu kurumları, özellikle belediyeler bağlamında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını değerlendirmektedir. Belediyelerdeki yüksek riskli çalışma alanları, iş kazaları ve meslek hastalıkları, hizmet kalitesi ve çalışma koşullarıyla ilişkili olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın temel bulgusu, belediyelerdeki iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin büyük ölçüde yasal düzenlemelere dayanmasına rağmen, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasının, bu önlemlerin etkinliği için çok önemli bir faktör olduğudur. Çalışma, teknik önlemlere ek olarak, çalışanların risk algısı, güvenli davranışlar geliştirme yetenekleri ve kurumsal destek unsurlarının iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynadığı sonucuna varmıştır. Özetle, çalışma, belediyelerde iş güvenliği bilincinin artırılmasının, güvenli çalışma ortamları oluşturmak ve kamu hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için temel bir ön koşul olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines occupational health and safety awareness among municipal employees within a theoretical and descriptive framework. Occupational health and safety is crucial not only for protecting the physical and mental health of employees but also for the safe, efficient, and sustainable delivery of public services. The diverse responsibilities of municipalities and the fact that services are largely delivered in the field make occupational health and safety risks more visible and complex, making awareness of this issue extremely important. The study primarily examines the concept of occupational health and safety, work accidents and occupational diseases, as well as the concepts of occupational health culture and awareness in this field. It then analyzes the legal framework regarding occupational health and safety in Türkiye and evaluates occupational health and safety practices in the context of public institutions, particularly municipalities. High-risk work areas, work accidents, and occupational diseases in municipalities are addressed in relation to service quality and working conditions. The main finding of the study is that although occupational health and safety measures in municipalities are largely based on legal regulations, increasing employees' awareness of occupational health and safety is a crucial factor for the effectiveness of these measures. The study concluded that, in addition to technical measures, employees' risk perception, their ability to develop safe behaviors, and organizational support elements play a significant role in preventing occupational accidents and diseases. In summary, the study demonstrates that increasing occupational safety awareness in municipalities is a fundamental prerequisite for creating safe working environments and ensuring the sustainability of public services.