Suriyede küresel güçler ve Türkiye (2010-2025)
Global powers and Türkiye in Syria (2010-2025)
  1. Tez No: 1016798
  2. Yazar: EREN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGENEKON SAVRUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2010–2025 döneminde Suriye'de yaşanan siyasal ve jeopolitik dönüşümü, küresel güçlerin stratejik müdahaleleri ve Türkiye'nin dış politika yaklaşımı çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada Suriye'nin tarihsel arka planı antik çağdan başlayarak Osmanlı yönetimi, Fransız manda dönemi, askerî darbeler süreci ve Baas rejimi üzerinden incelenmiş; özellikle Beşar Esad döneminin siyasal yapısı ve 2011 sonrası kriz dinamikleri ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Literatür taraması, resmi kurum raporları ve uluslararası analizler kullanılarak çok boyutlu bir değerlendirme yapılmıştır. ABD, Rusya ve İsrail'in Suriye politikaları güvenlik, bölgesel nüfuz mücadelesi ve stratejik denge perspektifinden incelenmiş; Türkiye'nin ise sınır güvenliği, terörle mücadele, göç yönetimi ve insani diplomasi çerçevesinde geliştirdiği müdahale ve diplomasi araçları analiz edilmiştir. 2024 sonrasında rejim yapısındaki çözülme ve Ahmed el-Şara liderliğinde şekillenen geçiş süreci, devlet inşası, kurumsal yeniden yapılanma ve uluslararası sistemle entegrasyon bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma, Suriye krizinin yalnızca iç siyasal dinamiklerle açıklanamayacağını; küresel güç rekabetinin ve bölgesel güvenlik mimarisindeki dönüşümün belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Türkiye'nin Suriye politikasının ise güvenlik merkezli bir yaklaşımdan bölgesel istikrar ve yeniden yapılanma odaklı daha kapsamlı bir stratejiye evrildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the political and geopolitical transformation in Syria between 2010 and 2025 within the framework of the strategic interventions of global powers and Türkiye's foreign policy approach. The historical background of Syria is examined from antiquity through the Ottoman administration, the French Mandate period, the era of military coups, and the Baath regime, with particular emphasis on the political structure of the Bashar al-Assad period and the crisis dynamics that emerged after 2011. The research is based on a qualitative methodology. A multidimensional assessment was conducted through a comprehensive literature review, official institutional reports, and international analytical publications. The policies of the United States, Russia, and Israel toward Syria are evaluated from the perspectives of security, regional influence competition, and strategic balance. Türkiye's role is analyzed within the framework of border security, counterterrorism, migration management, and humanitarian diplomacy. The political transition process that emerged after 2024, following the weakening of the regime structure and the formation of a transitional administration under Ahmed al-Shara's leadership, is examined in terms of state-building, institutional restructuring, and integration into the international system. The study demonstrates that the Syrian crisis cannot be explained solely by domestic political dynamics; rather, global power competition and transformations in the regional security architecture have played a decisive role. It concludes that Türkiye's Syria policy has evolved from a security-centered approach toward a broader strategy focused on regional stability and reconstruction.