Endüstri yoğun kentsel alan sokak tozlarında polisiklik aromatik hidrokarbonlar ve ftalat esterlerinin seviyelerinin ve mekansal dağılımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the levels and spatial distribution of polycyclic aromatic hydrocarbons and phthalate esters in street dust from industrial intensive urban areas
  1. Tez No: 1016799
  2. Yazar: İREM NİSA EKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ARSLANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kentsel alanlarda önemli bir çevresel sorun olarak karşımıza çıkan yol tozu, atmosferik partikül maddelerin yeniden süspansiyonu, yüzey akışı ve doğrudan temas yoluyla hem çevre hem de insan sağlığı üzerinde çeşitli riskler oluşturan kompleks bir matrikstir. Trafik kaynaklı emisyonlar, lastik ve asfalt aşınması, egzoz gazları, endüstriyel faaliyetler ve evsel yanma süreçleri gibi çoklu kaynaklardan beslenen bu matris, özellikle poliaromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) ve ftalat esterler (PAE'ler) gibi toksik, kalıcı ve biyolojik olarak etkili kirleticilerin birikim alanı hâline gelmektedir. PAH ve PAE'lerin endokrin bozucu, mutajenik ve potansiyel kanserojen etkileri dikkate alındığında, bu bileşiklerin yol tozunda bulunması maruziyet risklerini artırmakta ve halk sağlığı açısından önemli bir problem oluşturmaktadır. Bu çalışmada, farklı özelliklere sahip kentsel alanlardan toplanan yol tozu örneklerinde PAH ve PAE konsantrasyonları belirlenmiş; kirleticilerin mekansal dağılım özellikleri, potansiyel kaynakları değerlendirilmiştir. Çalışmada ölçülen ΣPAH değerleri yaklaşık 120–3280 µg/kg aralığında olup, bu geniş varyasyon çalışma alanındaki PAH kaynaklarının mekânsal olarak homojen olmadığını ortaya koymaktadır. PAE açısından ΣPAE değerleri 0,01 ng/g ile 138252 ng/g arasında değişmiş olup, bu durum örnekler arasında belirgin bir kontaminasyon farklılığına işaret etmektedir. Çalışma sonucunda, yol tozunun kirletici profillerinin mekansal faaliyetlerle anlamlı şekilde farklılık gösterdiği ve PAH ile PAE birikiminin özellikle trafik yoğunluğu, ticari aktivite ve yerleşim tipi gibi faktörlerden etkilendiği ortaya konulmuştur. Bu kapsamda çalışma, yol tozunun hem çevresel kalite değerlendirmesinde hem de halk sağlığı risk analizlerinde kritik bir parametre olduğunu göstermekte; farklı kentsel dokuların kimyasal kirletici profillerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban road dust, which emerges as a significant environmental issue in metropolitan areas, is a complex matrix that poses various risks to both the environment and human health through the resuspension of atmospheric particulate matter, surface runoff, and direct contact. Fed by multiple sources such as traffic-related emissions, tire and asphalt wear, exhaust gases, industrial activities, and residential combustion processes, this matrix becomes a reservoir for toxic, persistent, and biologically active pollutants, particularly polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) and phthalate esters (PAEs). Considering the endocrine-disrupting, mutagenic, and potentially carcinogenic effects of PAHs and PAEs, their presence in road dust increases exposure risks and constitutes an important public health concern. In this study, PAH and PAE concentrations in road dust samples collected from urban areas with different characteristics were determined, and the spatial distribution patterns and potential sources of the pollutants were evaluated. The measured ΣPAH values ranged from approximately 120 to 3280 µg/kg, indicating that PAH sources within the study area are not spatially homogeneous. For PAEs, ΣPAE values varied between 0.01 ng/g and 138,252 ng/g, demonstrating a substantial contamination difference among the samples. The findings of the study revealed that pollutant profiles of road dust vary significantly with spatial activities and that PAH and PAE accumulation is influenced particularly by factors such as traffic density, commercial activity, and residential type. Overall, the study highlights that road dust is a critical parameter for both environmental quality assessment and public health risk analysis, contributing to the understanding of chemical pollutant profiles across different urban fabrics.