Yaşar Kemal'in Binboğalar Efsanesi romanında söylem işaretleyicileri
Discourse markers in Yaşar Kemal's novel The Binboğalar Efsanesi
  1. Tez No: 1017022
  2. Yazar: FAHRİYE İKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KAMACI GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Yaşar Kemal'in Binboğalar Efsanesi romanında yer alan diyalogları söylem çözümlemesi yaklaşımları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Türk edebiyatında göçer Yörüklerin yerleşik hayata geçiş sürecindeki diyalojik çatışmalarını anlatan eser, karakterlerin dilsel tercihlerindeki asimetrik etkileşim boyutları bakımından zengin bir veri tabanı sunmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerine dayalı bu çalışma kapsamında romanın tamamı taranmış, elde edilen veriler Kamacı Gencer'in (2023) sınıflandırması esas alınarak söylem yapısı işaretleyicileri, bilişsel söylem işaretleyicileri, durumsal söylem işaretleyicileri ve kişilerarası, toplumsal ve kültürel söylem işaretleyicileri olmak üzere dört temel kategoride incelenmiştir. Elde edilen bulgular, metindeki söylem işaretleyicilerinin yalnızca sözdizimsel bağlaşıklık sağlayan dolgu ögeleri olmadığını; konuşucuların iletişimsel niyetlerini, bilgiye duydukları kesinlik/olasılık derecesini ve muhatapla aralarındaki etkileşimsel mesafeyi kodlayan temel metin dilbilimsel araçlar olduğunu göstermektedir. Karakterlerin diyalogları incelendiğinde yönlendirici ve kısıtlayıcı işaretleyicilerin diyalogun akışını, konu bütünlüğünü ve söz sırasını yapılandırmak amacıyla kullanıldığı görülmektedir. Konuşucular, iletişimsel gerilimin arttığı durumlarda söylemi yumuşatmak amacıyla saygı işaretleyicilerine yönelirken, grup içi diyaloglarda yakınlık işaretleyicilerine başvurmaktadırlar. Sonuç olarak bu araştırma, Kamacı Gencer'in (2023) modeli eşliğinde, edebi bir metnin yüzey yapısının altındaki konuşucu tutumlarının, bilişsel süreçlerin ve etkileşim dinamiklerinin dilbilimsel bir zeminde nasıl çözümlenebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the dialogues in Yaşar Kemal's novel Binboğalar Efsanesi (The Legend of the Thousand Bulls) through the lens of discourse analysis. The novel, which depicts the dialogic conflicts of nomadic Yörüks transitioning to a settled life, provides a rich database for observing asymmetrical interactions in the characters' linguistic choices. Using qualitative research methods, the entire novel was scanned. The obtained data was analyzed under four main categories based on Kamacı Gencer's (2023) classification: Discourse Structure Markers, Cognitive Discourse Markers, Situational Discourse Markers, and Interpersonal, Social, and Cultural Discourse Markers. The findings show that discourse markers in the text are not merely filler elements providing syntactic cohesion. Instead, they are fundamental text-linguistic tools that encode the speakers' communicative intentions, their degree of certainty or probability, and the interactional distance between them. An analysis of the dialogues reveals that directive and restrictive markers are strategically used to manage the flow of the conversation, topic unity, and turn-taking. When communicative tension rises, speakers turn to respect markers to soften the discourse; conversely, they resort to solidarity (intimacy) markers during in-group conversations. In conclusion, based on Kamacı Gencer's (2023) model, this research demonstrates how speaker attitudes, cognitive processes, and interaction dynamics hidden beneath the surface structure of a literary text can be analyzed from a strictly linguistic perspective.