Toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında çocuk dergilerinin gelişimi (1869-1888)
The development of childern's magazines in the context of gender roles (1869-1888)
  1. Tez No: 1017021
  2. Yazar: HATİCENUR DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 1869-1888 yılları arası Osmanlı Devleti dönemi içerisinde çıkarılan çocuk dergilerinde yer alan yazılı ve görsel içeriklerin toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında nasıl temsil edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çocukluk dönemi, bireyin toplumsal değerleri ve cinsiyet temelli rolleri öğrenmeye başladığı önemli bir evre olup, bu süreçte çocuklara yönelik süreli yayınlar etkili birer kültürel aktarım aracı olarak öne çıkmaktadır. Araştırmanın temel amacı, çocuk dergilerinde kadınlık ve erkeklik rollerinin hangi söylem ve görsel unsurlar aracılığıyla üretildiğini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; belirli dönemlere ait çocuk dergileri örneklem olarak seçilmiştir. İnceleme kapsamında öykü, şiir, bilgilendirici metinler, görseller ve makaleler doküman analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Dergilerde yer alan metinlerde çocuklara atfedilen roller, meslekler, toplum içerisinde uygun görülen davranış biçimleri, öğütler analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, çocuk dergilerinde geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinin büyük ölçüde yeniden üretildiğini, kız ve erkek çocuklara yönelik beklentilerin belirgin sınırlarla ayrıldığını göstermektedir. Bununla birlikte, sınırlı sayıda da olsa toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen alternatif temsillere de rastlanmıştır. Bu tez, çocuk dergilerinin toplumsal cinsiyet algısının oluşumundaki rolünü görünür kılarak çocuk edebiyatı alanındaki çalışmalara katkı sağlamayı ve gelecekte hazırlanacak çocuk yayınları için eleştirel ve bilinçli bir yaklaşım geliştirilmesine zemin oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how written and visual contents in children's magazines published during the Ottoman Era between 1869 and 1888 were represented within the context of gender roles. Childhood is a crucial stage where individuals begin to learn social values and gender-based roles, and in this process, periodicals for children emerge as effective tools for cultural transmission. The primary objective of the research is to reveal through which discourses and visual elements the roles of femininity and masculinity were produced in children's magazines. A qualitative research method was adopted, and specific children's magazines from the period were selected as the sample. Within the scope of the study, stories, poems, informative texts, visuals, and articles were evaluated using the document analysis method. The roles attributed to children in the texts, occupations, behaviors deemed appropriate within society, and advice were analyzed. The research findings indicate that traditional gender roles were largely reproduced in children's magazines, and expectations for girls and boys were demarcated by distinct boundaries. However, a limited number of alternative representations supporting gender equality were also encountered. By making the role of children's magazines in the formation of gender perception visible, this thesis aims to contribute to studies in the field of children's literature and to provide a basis for developing a critical and conscious approach for future children's publications.