Lise öğrencilerine yönelik geliştirilen mobil deprem eğitimi uygulamasının öğrencilerin depreme ilişkin bilgi düzeylerine etkisi
The effect of the mobile earthquake education application developed for high school students on the knowledge levels of students about earthquakes
- Tez No: 1017093
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞİMŞEK KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
ÖZET Deprem gibi tehlikelere yönelik afet eğitimi faaliyetlerinde mobil öğrenme uygulamaları avantajlarıyla ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, deprem tehlikesine yönelik afet eğitimi vermek için geliştirilen mobil uygulamanın, lise öğrencilerinin deprem bilgi düzeyine ve risk algısına etkisini değerlendirmektir. Araştırmada randomize olmayan kontrol gruplu ön test-son test tasarımı benimsenmiştir. Araştırma, Türkiye'de iki lisede Aralık 2023 ile Şubat 2024 arasında yürütülmüştür. Girişim ve kontrol grubunda 80'er lise öğrencisi yer almıştır. Okulların girişim ya da kontrol grubunda olmasına kura yöntemiyle karar verilmiştir. Çalışmada müdahaleden önce ön test verisi toplanmış ve girişim ve kontrol grubundaki öğrencilere 2 saatlik temel deprem eğitimi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra girişim grubuna 4 hafta boyunca mobil uygulama ile deprem eğitimi verilmiştir. Araştırma başlangıcından 4 hafta sonra son test, 8 hafta sonra ise izleme testi (son test 2) verisi toplanmıştır. Müdahaleden önce iki grup, sosyo- demografik, akademik ve deprem deneyimi özellikleri, deprem bilgi düzeyi ve risk algısı açısından değerlendirilmiştir. Sonuç ölçümleri, lise öğrencilerinin deprem bilgi düzeyi ve risk algısını içermektedir. Tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan ve çeyrekler arası açıklıkla sunulmuş; karşılaştırmalarda ki-kare, Fisher kesin testi, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U, Friedman ve Wilcoxon işaretli sıralar testleri kullanılmıştır. Girişim grubundaki öğrencilerin son test ve izleme testinden aldığı deprem bilgi düzeyi puan ortalaması ön testten anlamlı olarak daha yüksektir (p<0,001). Girişim grubundaki öğrencilerin izleme testinden aldığı deprem risk algısı puan ortalaması ön teste göre anlamlı olarak daha düşüktür (p=0,002). Kontrol grubundaki öğrencilerin ön test, son test ve izleme testinden aldığı deprem bilgi düzeyi ve deprem risk algısı ölçeği puan ortalaması karşılaştırıldığında anlamlı fark tespit edilmemiştir (p=0,318, p=0,450). Lise öğrencilerine deprem tehlikesine yönelik afet eğitimi vermek amacıyla geliştirilen mobil uygulama, öğrencilerin deprem bilgi düzeyini artırmayı ve depremin olumsuz sonuçlarına ilişkin risk algısını azaltmayı sağlamıştır. Mobil uygulamalar, gençlerin afete neden olabilecek tehlikeleri anlamalarında etkili bir öğrenme yöntemi olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mobile learning applications are becoming increasingly prominent in disaster education activities related to hazards such as earthquakes due to their advantages. This study aims to evaluate the effect of a mobile application developed to provide disaster education on earthquake hazards on high school students' knowledge levels and risk perception. A non-randomized controlled pretest-posttest design was adopted in the study. The study was conducted in two high schools in Türkiye between December 2023 and February 2024. The intervention and control groups each consisted of 80 high school students. The assignment of schools to either the intervention or control group was determined by random draw. Pretest data were collected before the intervention, and a 2-hour basic earthquake education session was provided to students in both the intervention and control groups. Subsequently, the intervention group received earthquake education via a mobile application for four weeks. Posttest data were collected four weeks after the start of the study, and follow-up test (posttest 2) data were collected eight weeks after the beginning. The two groups were assessed in terms of socio-demographic, academic, and earthquake experience characteristics, as well as earthquake knowledge level and risk perception before intervention. Outcome measures included high school students' earthquake knowledge level and risk perception. Descriptive statistics were presented as frequencies, percentages, means, standard deviations, medians, and interquartile ranges. Chi-square test, Fisher's exact test, independent samples t-test, Mann–Whitney U test, Friedman test, and Wilcoxon signed-rank test were used for group comparisons. The mean posttest and follow-up test scores of the students in the intervention group for earthquake knowledge level were significantly higher than their pretest scores (p<0,001). The mean follow-up test scores of the intervention group for earthquake risk perception were significantly lower compared to the pretest scores (p=0,002). No significant difference was found in the pretest, posttest, and follow-up test scores of the control group in terms of earthquake knowledge level and earthquake risk perception scale (p=0,318, p=0,450). The mobile application developed to provide disaster education on earthquake hazards to high school students increased students' knowledge levels and decreased their risk perception regarding the adverse consequences of earthquakes. Mobile applications may serve as an effective learning method for helping young individuals understand hazards that may lead to disasters.