Wabi-sabi estetik kuramı ilkelerinin tarihî yapılar bağlamında karşılaştırmalı analizi ve restorasyon uygulamalarına yansıması
A comparative analysis of wabi-sabi aesthetic principles in historic buildings and their implications for restoration practices
- Tez No: 1017117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASTARAN DELJAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Tarihî ve kültürel mirasın restorasyonu; bulunduğu dönemin özelliklerini yansıtan ve kendine özgü değerleri bulunan yapıların, özgün yapım tekniği, malzemesi ve işlevi korunarak yenilenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Restorasyon uygulamaları iki yüz yıllık tarihsel süreç içerisinde teknolojik gelişmeler, yenilikler ve değişen bakış açıları doğrultusunda sürekli bir değişimin içinde olmuştur. Bu değişim süreci, restorasyona olan yaklaşımların yeni gelişmeler ve bakış açıları ile gelişebileceğinin göstergesi niteliğindedir. Bu doğrultuda; kusurlu güzelliği ve tarihî eserin dokunulmazlığını savunan Wabi-Sabi estetik kuramı ile restorasyon anlayışı, tarih ve yaşanmışlık temelinde güçlü bir uyum sergilemekte ve birbirinden beslenebilecek iki yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, restorasyon uygulamalarına yönelik bakış açısını Wabi-Sabi estetik kuramı ile ilişkilendirerek, doğallığı ön planda tutan ve geçmişle bağını koparmayan bir yaklaşımın gerekliliğini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul ilinde yer alan ve restorasyon uygulaması geçirmiş üç tarihî konut yapısı; cephe, merdiven, tavan-döşeme ve duvar bileşenleri bağlamında ele alınmıştır. Söz konusu yapılar ve bileşenler, Wabi-Sabi estetik kuramı ilkeleri çerçevesinde Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın analiz sürecinde yerinde incelemeler gerçekleştirilmiş, anket verilerinden yararlanılmış ve elde edilen veriler bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda, Tarihsellik ilkesinin analizlerin büyük çoğunluğunda öne çıktığı, diğer ilkelerin ise mekân ve bileşene bağlı olarak değişkenlik gösterdiği görülmüştür. Sonuç olarak, Wabi-Sabi estetik kuramının restorasyon uygulamalarında alternatif ve yenilikçi bir bakış açısı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The restoration of historical and cultural heritage refers to the renewal and transmission of structures that reflect the characteristics of their period and possess unique values, while preserving their original construction techniques, materials, and functions for future generations. Throughout its two-hundred-year historical development, restoration practice has undergone continuous transformation in line with technological advancements, innovations, and changing perspectives. This process of change indicates that restoration approaches can continue to evolve through new developments and viewpoints. In this context, the Wabi-Sabi aesthetic theory, which advocates the beauty of imperfection and the inviolability of historical artifacts, demonstrates a strong harmony with restoration philosophy through its emphasis on history and lived experience, emerging as two approaches capable of mutually enriching one another. The aim of this study is to reveal the necessity of an approach that prioritizes naturalness and maintains a connection with the past by relating perspectives on restoration practices to the principles of Wabi-Sabi aesthetic theory. For this purpose, three historical residential buildings in Istanbul that have undergone restoration were examined in terms of their façade, staircase, ceiling-floor, and wall components. These buildings and their components were comparatively evaluated within the framework of Wabi-Sabi aesthetic principles using the Analytic Hierarchy Process (AHP) method. During the analysis process, on-site examinations were conducted, survey data were utilized, and the obtained findings were evaluated through a holistic approach. The results revealed that the principle of Historicity emerged as the most prominent criterion in the majority of the analyses, while the significance of other principles varied depending on the spatial context and architectural component. Consequently, it is suggested that Wabi-Sabi aesthetic theory can offer an alternative and innovative perspective for restoration practices.