Arı zehri ve soğuk stresin sıçanlarda obezite üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of bee venom and cold stress on obesity in rats
  1. Tez No: 1017268
  2. Yazar: BAHAR DALKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek yağlı diyet (YYD), günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olan obezite ile ilişkilendirilmiştir ve bu durumun metabolik, davranışsal ve duygusal değişikliklere yol açabileceği gösterilmiştir. Bu bağlamda, sıçanların davranışsal tepkileri ve fizyolojik yanıtları üzerine çeşitli analizler gerçekleştirdik. Ayrıca, bu etkilerin soğuğa maruziyetle nasıl etkileşime girdiğini ve arı zehri uygulamalarının bu süreçteki potansiyel etkilerini inceledik. Çalışma 3 haftalık Spraque- Dawley sıçanlar kullanılarak yapılmıştır, sıçanlar kontrol, soğuk maruziyeti (SS), düşük doz arı zehri (AZ0.1), yüksek doz AZ(AZ0.5), yüksek yağlı diyet (YYD), YYD+SS, YYD+AZ0.1, YYD+AZ0.5, YYD+SS+AZ0.5 grubu olmak üzere toplam 9 grupta incelenmiştir. Gruplarda anksiyete ve depresyon benzeri davranışların değerlendirilmesi için açık alan (AA), yükseltilmiş artı labirent (YAL) ve zorlu yüzme testi yapıldı. YYD'nin fizyolojik etkilerini incelemek amacıyla plazma insulin, leptin, trigliserid, HDL, LDL, kolesterol, AST, ALT; Prefrontal korteks, leptin; karaciğer, MDA seviyeleri ölçüldü. AKŞ seviyeleri deney sonunda sakrifikasyon sırasında ölçüldü. Yağ ve karaciğer dokuları ise ışık mikroskopisi ile incelendi. Ayrıca beyaz yağ (BYD) ve kahverengi yağ (KYD) dokularında PCR çalışması yapıldı. AA ve YAL ve zorlu yüzme testi sonuçları yüksek yağlı beslenmenin anksiyete ve depresyon oluşumunu artırabileceğini, bununla birlikte AZ enjeksiyonunun bu davranışlar üzerine olumlu etkilerinin olabileceğini göstermektedir. YYD sonucunda meydana gelen bozulmuş lipid profili, kan glukoz seviyesi ayrıca karaciğer hasarı ve yağlanması üzerine AZ enjeksiyonunun olumlu etkileri olmuştur. Bu da bize AZ'nin YYD'nin yan etkilerini azaltacak terapötik bir ajan olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Yüksek yağlı beslenen ve AZ ile tedavi edilen sıçanlarda, termogenik aktivitenin belirteçlerinden biri olan UCP-1'in ekspresyon seviyesinin, soğuğa maruz kalmada daha da arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca YYD gruplarının artan BYD ve KYD adiposit çaplarının AZ enjeksiyonu beraber küçüldüğü gözlemlenmiştir. Bu durumlar, AZ'nin KYD aktivasyonunu ve BYD esmerleşmesini desteklediğini ve termogenik bir ajan olarak kullanabileceğini, YYD'nin neden olduğu hacimsel artışa karşı arı zehrinin koruyucu ve tedavi edici etkilerinin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A high-fat diet (HFD) is closely linked to the widespread health concern of obesity, with demonstrated potential to induce metabolic, behavioral, and emotional changes. In this study, we analyzed the behavioral responses and physiological reactions of Sprague-Dawley rats, considering how these effects interact with cold exposure and exploring the potential impacts of bee venom applications. The study was conducted using Sprague-Dawley rats over a period of 3 weeks. Rats were categorized into 9 groups: control, cold exposure (CE), low-dose bee venom (BV0.1), high-dose BV (BV0.5), high-fat diet (HFD), HFD+CE, HFD+BV0.1, HFD+BV0.5 and HFD+CE+BV0.5. Anxiety and depression-like behaviors were assessed through open field (OF), elevated plus maze (EPM), and forced swimming test. To investigate the physiological effects of HFD, we measured plasma insulin, leptin, triglycerides, HDL, LDL, cholesterol, AST, ALT; prefrontal cortex, leptin; liver, MDA levels. Blood glucose levels were measured during euthanasia. Fat and liver tissues were examined under light microscopy. Additionally, PCR analysis was conducted on white adipose tissue (WAT) and brown adipose tissue (BAT). Results indicate that HFD may increase anxiety and depression, while BV injection may have positive effects on these behaviors. BV also showed positive effects on the altered lipid profile, blood glucose level, and liver damage and steatosis caused by HFD, suggesting its potential as a therapeutic agent. In rats fed a high-fat diet and treated with BV, the expression level of UCP-1, a marker of thermogenic activity, was observed to increase even more when exposed to cold. Additionally, BV injection was observed to decrease the increased adipocyte diameters in HFD groups. These observations suggest that BV supports BAT activation and browning of WAT and can be used as a thermogenic agent. BV's protective and therapeutic effects against the volumetric increase caused by HFD are also evident.