Çekirdeksiz kuru üzümde uygulanan politikanın Ege Bölgesinde üretim ve üretici açısından sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 653
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TALİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çekirdeksiz üzüm üretim alanlarındaki değişimin belirlenmesi ve değişimde etkili olan hususların saptanması, bu araştırmanın en önemli gerekçesi ve amacıdır. Bu çerçeve içerisinde, çekir deksiz kuru üzüm ürününde, planlı kalkınma döneminin başlangıcın dan bu yana, uygulanan politikaların belirlenmesi ve bu politika ların başta üretim alanları olmak üzere, üretim, verim ve üretici gelirleri üzerindeki etkilerinin ortaya konulması bu araştırma nın başlıca amacı olmuştur. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, planlı kalkınma döneminde tarımda uygulanan politikalardan, çe kirdeksiz üzüm açısından önemli görülenler genel hatları ile incelenmiştir. İkinci bölümde, çekirdeksiz üzüm işletmelerinin sahip olduğu üretim faktörleri ve bunlardan ne düzeyde yararla nıldığı ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, çekirdeksiz üzüm üretim alanları, verim* üretim ve üretici gelirlerinin düzeyleri ince lenmiş ve bunlara etki eden işletme içi etkenler belirlenmiştir. Belirlenen işletme içi etkenlerin de işletme dışı etkenler ile şekillendiği düşünülerek, etkili olan politikalar belirlenmeye çalışılmıştır. Verilerin analizi sırasında, işletmeler genişliklerine göre gruplar düzeyinde ele alınarak incelendiği gibi, değişik yörelere göre gruplandırılarak farklı alt bölgeler açısından da inceleme yapılmıştır. Bunun yanında bazı noktalar, değişik top rak durumları (kır, kırtaban ve taban) ve bağdan elde edilen ge lire göre de ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci ve üçüncü bölümünde verilen bilgiler esas itibariyle, çekirdeksiz üzüm üretiminin yer aldığı işletme lerden anket yolu ile alınan verilere dayanmaktadır. Anket ya pılan 169 işletmenin seçiminde“oransal tabakalı tesadüfi örnek leme”yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan formlar yardımıyla, 1982 kasım- 1983 şubat arasında üreticilerle anket çalışması yapılmıştır.121 Araştırmadan elde edilen bulgulardan en önemlileri aşağı daki paragraflarda özetlenmeğe çalışılmıştır. lige bölgesinde, çekirdeksiz kuru üzümün üretildiği 42 bin dolayında bağcılık işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerde bağ alanları, işletme arazisinin ortalama $> 47 »7 sini meydana getir mektedir. Ege bölgesinde bağcılık yapılan işletmelerde, bağ alanlarının # 76.9 unun mülk arazi ve # 23.1Mni ortakçılık la tutulan araziler oluşturmaktadır. Ege bölgesinde, çekirdeksiz üzüm üreticilerinin İ* 71.1*i 15 dekarın altındaki genişlikte bağa sahip olurlarken, tüm bağ alanlarının“/» 38.6 sini, bağcılık işletmelerindeki tüm işletme arazilerinin ise f> 43.6 sini ellerinde bulundurmaktadırlar. Bu duruma göre tüm bağ alanlarının $> 61.4'ü, bağ işletmelerinin %> 28.9 unu oluşturan 15 dekarın üstündeki işletmelerde yer al maktadır. Ege.bölgesinde, çekirdeksiz üzüm işletmelerinde orta lama bağ genişliği 13.4 dekar olarak bulunmuştur. Ege bölgesi bağ alanları homojen bir nitelik göstermemek tedir. Nitekim, araştırmada gerek üretim ve gerekse üretici ba kımından çeşitli özellikler ve farklılıklar gösteren dört ayrı yöre belirlenmiştir. Bu yöreler; l.Yöre (Gediz havzasında yer alan bağlar), 2. Yöre (Kemalpaşa ilçesi sınırları içinde kalan bağlar), 3- Yöre (Çal sınırları içindeki bağlar) ve 4. Yöredir (diğer yerlerdeki bağlar). Çekirdeksiz üzüm bağlarının yer aldığı yöreler arasında toprak durumu ve sulama olanaklarının farklılığı ilk göze çarpan hususlardır. Bu arada, bağların 3. Yörede a/e 93.5 ve 4. Yörede ^.52. İM kır alanlarda yer alırken, 1. ve 2. Yörede bağların ancak yakla şık % 13* ü kır topraklarda bulunmaktadır. Genel açıdan bakıldı ğında, Ege bölgesinde bağ alanlarının ancak f> 28. 4* ü kır alan larda yer alırken, İ» 71.6'sı kırtaban ve taban topraklarda bu lunmaktadır. Devlet sulama tesislerinin yoğunlukta olduğu l.Yöre bağ alanları, sulama yönünden en fazla olanağa sahip yöre durumun dadır. Bu yörede, sahip olunan diğer sulama olanakları ile bir-122 likte, var olan bağ alanlarının °J> 54»8'i sulanabilecek durumda^- dıri Kemalpaşa (2. Yöre) bağ alanlarının ise fc 24.5'i ve 4. Yöre nin de ancak f* 11.6 sı sulanabilecek durumdadır. Diğer taraftan, 3. Yörede çekirdeksiz kuru üzüm üretimi yapılan bağ alanlarının sulama olanağı bulunmamaktadır. Bölge düzeyinde ise tüm bağ alan larının İ» 33. 6* sı sulanabilir durumdadır. 33u olanaklara karşın bölge düzeyinde, bağda bir üretim döneminde uygulanan sulama sa yısı işletme başına ancak 0.40 dır. Sulamanın en fazla uygulan dığı 1. törede dahi ortalama sulama sayısı 1.08 dir..Böylece, su lama olanağına sahip olunan yerlerde bağ yetiştirilmesi ile dev let sulamaları için yapılan yatırımların gereği gibi değerlendi rilemediği anlaşılmaktadır. Toprak durumları, sulama olanakları ve yöresel özellikler oirlikte ele alındığında, Ege bölgesi bağ alanlarının ancak ”J° 1.3 ünde bağdan başka bir ürünün yetiştirilmesine olanak olmadığı veya ekonomik olamayacağı saptanmıştır. Bölge bağ alanlarının büyük bölümünün, diğer çok sayıda ürünün yetiştirilmesi yönün den elverişli olduğu belirlenmiştir. iSge bölgesindeki bağların °/° 58'i tesis şekli yönünden me- kanizasyona elverişli bulunurken, %42'si uygun durumda değildir. Mekanizasyona elverişlilik açısından l.Yöre bağ alanları başta gelmektedir. Bununla beraber, bölgedeki çekirdeksiz üzüm işlet melerinin büyük bölümünün 15 da'm altında olması nedeniyle, ge nelde mevcut koşullarda mekanizasyon yönünde belirgin bir eğilim de görülmemektedir. Nitekim, bölge bağ işletmelerinin.^ 80.8 'i toprak işlemede hayvan çekigücünden yararlanmaktadır. Çekirdeksiz kuru üzüme yönelik tarım politikaları açısın dan bir değerlendirme yapıldığında, planlı kalkınma döneminin daha ilk yıllarından itibaren ağırlığın destekleme alımları ve fiyatları yönünde olduğu görülmektedir. Uygulanan destekleme alım politikasının, bölge düzeyinde en önemli etkisi çekirdeksiz üzüm üratim alanları üzerinde olmuştur. Nitekim, incelenen 1961-1982 yılları arasındaki 22 yıllık zamanda, bölge çekirdeksiz üzüm üre tim alanlarında 1961 yılına göre 1982 ye kadar“j* 50.16 oranında123 net alan artışı (yeni katılan alan -azalan alan) olmuştur. 13u orandaki artış yıllık ortalama i* 1.95'lik artış hızına karşılık gelmektedir. Sözü edilen 22 yıllık dönemde, bağ alanları artış oranının en fazla 4. Yörede olduğu saptanmıştır. Bir başka deyişle, asıl bağcılık alanlarının dışındaki yerlerde bağ alanlarının ar tışı dikkati çekmektedir. Diğer yandan, planlı dönemde, bağların daha çok meyilli ve kır alanlara ve de diğer ürünlerin ekonomik olarak yetiştiril mesine olanak bulunmayan yerlere kaydırılması hususu, konunun uz manlarınca herzaman dile getirilmiştir. Oysa, gelişmeler farklı olmuş, hemen her yörede ve her toprak durumunda bağ alanları art mıştır.Nitekim, bölge düzeyinde bağ alanlarındaki genişlemenin İ». 29.93'ü kır alanlarda, fo 26.15 gibi azımsanmayacak oranı da ta ban arazilerde olmuştur. Yörelerin sahip oldukları arazilere bağ lı olarak 3»ve 4.Yörede artan bağ alanları genellikle kır alanlar da yer alırken, 1. ve 2. Yörede kırtaban ve taban alanlarda olmuş tur. Ayrıca, 1. Yörede özellikle taban topraklarda, bağ alanlarının artışında T. C. Ziraat Bankası 'nm verdiği projeye dayalı fi 5 faizli bağ tesis kredilerinin de önemli etkisi bulunmaktadır. Destekleme alım fiyatlarının yüksekliğinden çok, destek leme alımları dolayısiyle üreticilerin ürünlerini değerlendire bilecekleri bir pazar ortamının ve güvencesinin sağlanmasının üre tim alanlarının artışında etkili olduğu saptanmıştır. Ancak, üre tim alanlarının genişlemesi dolayısiyle ortaya çıkan üretim artış ları zaman zaman, ülke ekonomisine mali bir yük getirmiştir. Eğe bölgesinde, çekirdeksiz kuru üzüm veriminin ortalama 161.9 kg/da düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Bu verim düzeyi, bazı üretici ülkelere göre oldukça düşük bir verimliliği göstermektedir. Bunun yanında i verim potansiyeli düzeyi de 267.7 kg/da olarak sap tanmıştır. Bu duruma göre verim potansiyelinin $ 39.0'nın değer lendirilemediği ortaya çıkmaktadır. Gerek elde edilen verim Ve ge rekse verim potansiyelinin 1. Yörede diğer yörelere göre daha yük sek olduğu saptanmıştır. Bu yöredeki verimin daha yüksek olması, buradaki bağların daha verimli topraklarda yer almasına ve yüksek124 sistem bağ tesislerinin yaygın olmasına bağlanabilir. Burada, T. C. Ziraat.bankası projeli tesis kredilerinin, verim yönündeki gelişmeleri daha da ileriye götüreceği belirtilebilir. Bölgede verimin istenilen düzeyde olmayışının en önemli nedenlerinden biri, sağlıklı ve yeterli miktarda aşılı asma fi danlarının sağlanamaması dır. Diğer taraftan, bölge bağ alanların da kullanılan gübre dozunun önerilenin gerisinde kaldığı saptan mıştır. Bu nedenle de, yapılan istatistiksel analizlerde halihazır da kullanılan gübre miktarının, verim üzerinde önemli bir etki yapmadığı saptanmıştır. Bunun yanında,bağda çeşitli teknik işlem lerin uygulanmasında, tarımsal yayım çalışmalarının yetersiz kal dığı görülmüştür. Örneğin, bölgede toprak sürme sayısı çok değişik sayıda olabilmektedir, buna karşın toprak sürme sayısının da verim üzerinde önemli bir etkisi bulunmamıştır. Oysa, bağcılık işletme lerinde toprak işleme masrafları, ürün maliyeti içinde birinci sı rada yer almaktadır. üge böl..esinde, çekirdeksiz üzüm üretiminin daha çok, 1..Yö re de ki (Gediz havzasındaki) ve nispeten geniş alanlı işletmelerden elde edildiği ve aynı zamanda verimli, sulama olanağına sahip ve yöre ye uygun her çeşit ürünün yetişmesine olanak veren, mekanizasyona elverişli ve bağcılık gelir payının yüksek olduğu işletmelerden elc|e edildiği anlaşılmaktadır. Ancak, bölgede çekirdeksiz üzüm üre timinin üretim alanlarının artışı oranında artmadığı saptanmıştır. Çekirdeksiz üzüm üreticilerinin bağcılık gelirlerinin, elde edilen ürün miktarı yanında fiyatlarla da çok yakından ilişkili olduğu saptanmıştır. Özellikle 1981/82 dönemine dek, devletin bu üründe uyguladığı fiyat ve dış ticaret politikaları ile, üretici lerin gelirlerinde istikrar sağlanmıştır. Öte yandan 15 da 'a ka dar olan çekirdeksiz üzüm işletmelerinin esas geçim kaynağının bu ürünün dışında hatta tarımın da dışında olduğu belirlenmiştir. Bu na karşın, bağ alanı 15 da 'm üzerindeki işletmelerde bağcılık faa liyetinden elde edilen gelirler oransal olarak daha yüksek bulun maktadır. Dolayısiyle, devletin bu ürüne yönelik olarak uyguladığı dış ticaret ve özellikle fiyat politikasının sağladığı avantajlar dan en fazla 15 da' in üzerindeki l.Yöre işletmeleri yararlanmış-125 lardır. Ayrıca, 1973/74 döneminden sonra özellikle gelirlerinin önemli bölümünü çekirdeksiz üzümden sağlayan üreticilerin, piyasa deneyimleri artmış ve 1980,li yıllarda Ekonomik İstikrar Tedbir leri ile değişen politikaya karşın, piyasa koşullarına uyum sağ layabildikleri belirtilebilir. Buradan, planlı kalkınma döneminin ilkelerinden olan ”tarımsal ürünlerde, üreticilerin desteklenme sine gerek kalmayacak düzeye ulaşılması" ilkesinin, çekirdeksiz kuru üzümde büyük ölçüde yerine getirildiği ifade edilebilir. Ancak, planlı dönemin bir diğer ilkesi yönünde, destekleme alım larının üreticilerin örgütlenmesinde önemli bir araç olarak kul lanıldığını söylemek güçtür. Hatta, 1984 ve 1985 yıllarında kabul edilen 238 sayılı kararname ve 3186 Sayılı Yasa ile çekirdeksiz üzüm üreticilerinin tarım satış kooperatiflerinde örgütlenmeleri yönünde yeni önlemler de alınmamıştır. Öte yandan, gelecek yıllarda, dış piyasalarda meydana ge lebilecek istikrarsızlıkların süreklilik kazanması halinde, ön celikle; l.Yöre dışında ve 15 da'ın altında olup, esas geçim kay nağı balcılık olmayan, düşük verimde çalışıp aile işgücüne dayan mayan ve örgütleşme durumu zayıf olan işletmelerin azalması ola sılığı vardır. Buraya kadar özetlenen bulgular çerçevesinde bazı öneriler ileri sürülebilir. Başta Gediz havzası olmak üzere, devlet sulama tesisleri nin bulunduğu alanlarda, çekirdeksiz üzüm üretim alanlarının da ha fazla genişlemesini önleyici dolaylı önlemler alınmalıdır. Bu nun için, çekirdeksiz üzüm yerine geçebilecek ürünlerin nispi fi yatlarında bazı düzenlemeler yapılabilir. Bu sayede, devlet sulama kaynakları ve tesisleri için yapılan yatırımlar da daha iyi değer lendirilebilecektir. Ayrıca, T.C. Ziraat Bankasının 1311 sayılı yasaya dayanarak yüksek sistem bağ tesisi için verdiği f» 5 faizli yatırım kredilerinin, devlet sulamalarının yer aldığı alanlarda kaldırılması yerinde olacaktır. Gediz havzası dışındaki alanların genellikle yüksek sistem bağ tesisine elverişli bulunmaması nedeniyle, bu yerlerdeki çekir-126 deksiz üzüm üreticileri 1311 sayılı Yasa'nm sağladığı olanak lardan hemen hiç yararlanmamaktadırlar. Bu bakımdan sözü edilen yasada yapılacak değişikliklerle, bağ tesisi, beton sergi yeri ve tente yapımı dışındaki yatırımlara ağırlık verilmelidir. Ör neğin, çekirdeksiz üzümün yaş olarak değerlendirilebileceği yer lerde kurulacak kooperatiflere ambalaj tesisleri, soğuk hava te sisleri ve soğuk hava düzenli taşıma araçları için gerekli yatı rım kredileri kolaylıkları sağlanmalıdır. Çekirdeksiz üzümün, son turfanda yaş üzüm olarak ihracatında, Çal Yöresi oldukça uygundur ve burada geniş bir potansiyel vardır. Bu nedenle, çekirdeksiz üzü mün yav olarak ?değerlendirilmesinde Çal Yöresine öncelik verilmelidir. Çekirdeksiz üzümde verimin artırılması isteniyorsa, önce likle verim potansiyelinin yükseltilmesi gerekmektedir. Bu yönde alınacak önlemlerden en önemlisi Amerikan asma fidanı üretimidir. Aşılı Amerikan asma fidanı üretiminde kamu kuruluşları talebi kar şılamakta yetersiz kaldıklarına göre, sağlanacak kredi kolaylık ları ile, sağlıklı fidan üretimine yönelik olarak ve iyi bir kont- rolla özel fidanlıkların kurulması teşvik edilmelidir. Sağlıklı ve uygun asma fidanı damızlıklarının oluşturulup ve daha sonra fidan üretimine geç i line eye kadar 4-5 yıl yeni bağ dikimleri dur- durulabilmelidir. Bu sayede, asma fidanından kaynaklanan ve asma nın ömrü boyunca devam eden önemli sorunlar ortadan kalkacaktır. Hatta, -çekirdeksiz üzüm üretiminde nicelik ve nitelik yönünden iyileşme, sağlıklı ve gerekli miktarda aşılı asma fidanı üreti mine büyük ölçüde bağlı olacaktır. Ayrıca, gerek kamu ve gerekse özel fidan üreticisi kuruluşlara, toprak analizi (seçilecek anaç çeşidi için) yapılmayan yerler için fidan satışı yaptırılmamalı- dır. Satışı yapılan fidan karşılığında, üreticilerden toprak ana liz belgesi istenilmelidir. Bunun yanında, yapılan fidan üretimi nin ve üreticilere satışı yapılan fidanın karşılığında alınan toprak analiz belgelerinin, Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı 'mn ilgili kuruluşlarınca kontrolü yapılmalıdır. Verim yönünde, gübreden gerektiği ölçüde yararlanabilmek için gübrelemenin, toprak analizlerine dayandırılması gerekmek tedir. Gübrelemenin yanında budama, hastalık ve zararlıların be-127 lirlenmesi ve ilaç kullanım dozları, toprak sürme sayısı v*b teknik işlemlere yönelik olarak, bölgede oldukça yetersiz olan araştırma ve yayım çalışmalarının geliştirilmesi gerekmektedir» Ayrıca, çevre sağlığı konusunda gerekli önlemler alınarak bölgede yabani ot ilacı kullanımının yaygınlaştırılmasıyla, toprak sürme ve çapa sayısı a- zaltılarak ürün maliyetleri düşürülebilir. Önceki yıllarda olduğu gibi gelecekte de, özellikle dış pi yasalarda ortaya çıkabilecek istikrarsız fiyat koşullarında, çekir deksiz kuru üzüm üreticileri ve ülkenin güç durumlara düşmesi ola sıdır. Bu bakımdan pazarlama sorunlarını da çözümleyebilecek nite likte gerçek bir kooperatif organizasyonuna gereksinme vardır. Bu nun için, dış ülkelerdeki uygulamalar incelenerek ülke koşullarına uyacak şekilde yeni bir kooperatif organizasyonu veya bor d sistemi kurulmak üzere araştırmalar yapılmalıdır. Ancak, bu organizasyonlar oluşturuluneaya kadar, halen faaliyette olan üzüm tarım satış koo peratifleri ve İzmir Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği 'nin çalışmaları gerçek bir kooperatifçilik anlayışı içinde yönlendiril melidir. Bu yönde, önce, hükümetlerin İzmir Üzüm Tarım Satış Koope ratifleri Birliği üzerindeki mali denetimlerini asgariye indirilme sinde yarar bulunmaktadır. Bunun için de İzmir üzüm Tarım Satış Koo peratifleri Birliği, ancak kendi mali gücüne dayanarak ve kendi yö netim kurulunun kararlarına göre ürün alımı yapmalı ve alınan ürünü daha çok dış piyasalarda en iyi şekilde değerlendirmelidir. Ayrıca, hükümetlerin İzmir Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği üzerindeki idari yetkileri kaldırılarak, bu yetkiler Birlik Yönetim Kurulu' na bırakılmalıdır. Belirtilen bu düzenlemeler için de, 3186 sayılı yasa nın yeniden ele alınması gerekli olmaktadır.. Araştırma sırasında, çekirdeksiz üzüm üreticilerinden 1960'lı yıllardan bu yana üretim alanlarının değişimine ilişkin olarak alınan veriler yardımıyla varılan sonuçlar ile,bu araştırmanın amacının en önemli bölümü yerine getirilmiştir. Ancak, özellikle üretim ve verim konusunda geçmiş yıllara ait işletme düzeyinde verilerin bulunamaması ve bazı kuruluşların çekirdeksiz üzüme yönelik olarak getirdiği hiz-128 metlerin, belirlenememesi sonucu bazı güçlüklerle karşılaşılmış tir. Bu nedenlerle, üretim alanlarının dışındaki konuların işlenmesi sırasında; araştırmanın yapıldığı dönemdeki mevcut duruma (işletme, yöre ve bölge düzeyinde), daha önceki yıllarda uygulanan politikala rın sonucunda ulaşıldığı kabul edilmiştir. Bu yoldan hareketle ; yapısal durum, teknoloji düzeyi, üretim ve verim konularında durum saptaması yapılarak ve bunlar üzerinde daha önceki yıllarda uygula nan politikaların etkileri incelenmiştir. Böylece, araştırmanın di ğer amaçları da gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma ile, çekirdeksiz üzümün ülke içinde üretim aşa masındaki hemen tüm konuları incelenmiştir. Bundan sonra, aynı kap samda bir araştırma yapılıncaya kadar, bu araştırmanın sonuçları ge çerliliğini büyük ölçüde koruyabilecektir. Ancak, bu araştırmadan sonra, dış ülkelerdeki çekirdeksiz Üzüm ile ilgili çeşitli uygulamaların ; hatta mümkünse o ülkelerde bizzat bulunulup, ayrıntılı olarak incelenerek, ülke koşullarına uyabilecek politikaların belirlenmesine yönelik araştırmaların ya pılması gerekli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research has been to ascertain the changes in the seedless grape production areas and to investigate the causes of these changes. In this context, the policies relevant to seedless grape production ; and the effects of these policies on production areas, production, yields, and farmer incomes are in vestigated. The research report consists of three main chapters. In the first chapter, agricultural policy applications during the planned development period,- that are relevant to seedless grape production, are reviewed. In the second chapter, the resources of the seedless grape farms and the level of resource utilization are examined. Production areas, production and yields of seedless grapes, and the level of farmer incomes are examined in the third chapter. The ef fects of the internal and external factors on the performance of viticultural farms are also discussed in the third chapter. At the stage of analysis, farms were grouped both according to their sizes and according to the sub-regions they are settled In. In addition, soil characteristics and the level of the returns ob tained from vineyards were also considered during the analysis. Data on the viticultural farms were obtained through inter views by the farmers. A sample of 169 farms was chosen with the help of the“proportional stratified random sampling method ”7 1a of the farm land as covered oy vineyards in these farms in average. 76.9 İ* of the vine yards belong to the farmers themselves, whereas the remaining 23.1 ia130 is hold by share-cropping in the mentioned farms. in the seedless grape farms of the Aegean region, average vineyard area per farm is found t