Romantik ilişki içerikli obsesyon ve kompulsiyon belirtileri: Algılanan ebeveyn tutumu, kimlik ve benlik açısından bir değerlendirme
Relationship obsessive compulsive disorder: An assessment of perceived parenting attitudes, identity and self-concept
- Tez No: 1017431
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DURAK BATIGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada romantik ilişki içerikli obsesyon ve kompulsiyonların algılanan ebeveyn tutumları, kimlik ve benlik ile ilişkisi; romantik ilişki içerikli obsesyon ve kompulsiyonların cinsiyet ve ilişki türü açısından farklılaşıp farklılaşmadığı; algılanan ebeveyn tutumları ile kimlik ve benliğin, romantik ilişki içerikli obsesyon ve kompulsiyonları yordayıcı etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca algılanan ebeveyn tutumları ve romantik ilişki içerikli obsesyon ve kompulsiyonlar arasındaki ilişkide kimlik ve benliğin aracı rolünün incelenmesi de bir diğer amaçtır. Araştırmaya 18-44 yaş arası, en az 6 ya da daha uzun süreli romantik ilişki içerisinde bulunan 445 katılımcı dahil edilmiştir. Veriler Demografik Bilgi Formu, Romantik İlişki Obsesyonları ve Kompulsiyonları Ölçeği (RİOKÖ), Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği (PİOKBÖ), Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu (KAET-Ç), Benlik Kavramı ve Kimlik Ölçeği (BKKÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Yapılan varyans analizleri sonucunda romantik ilişki odaklı obsesyon ve kompulsiyonlarda ilişkinin doğruluğu alt boyutunda ilişki türüne göre bir farklılaşma olduğu gözlemlenmiştir. Romantik ilişki içerikli obsesyon ve kompulsiyonların algılanan ebeveyn tutumları, kimlik ve benlik ve bazı demografik değişkenlerle anlamlı ilişkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca cinsiyet ve anneden algılanan duygusal sıcaklık romantik ilişki odaklı obsesyon ve kompulsiyonları yordarken, anneden algılanan reddedicilik, anneden algılanan aşırı koruyuculuk ve örselenmiş kimlik hem romantik ilişki odaklı hem de partner odaklı obsesif kompulsif belirtileri yordamıştır. Son olarak anneden algılanan reddedicilik ve aşırı koruyuculuk ile romantik ilişki içerikli obsesyon ve kompulsiyonlar arasındaki ilişkide örselenmiş kimliğin kısmi aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış, araştırmanın kuramsal çerçeveye ve klinik uygulamalara katkıda bulunabileceği alanlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the relations between relationship obsessive compulsive disorder, perceived parenting attitudes, identity and self-concept; whether relationship obsessive compulsive disorder differs in terms of gender and types of relationship; predictive effects of perceived parenting attitudes, identity and self-concept on relationship obsessive compulsive disorder. Another objective was to examine the mediator role of identity and self-concept in the relationship between perceived parenting attitudes and relationship obsessive compulsive disorder. In this sense, the study included 445 participants who were between the ages of 18-44 and also, in a relationship which is 6 months or longer. The data was collected with the aid of Demographic Information Form, Relationship Obsessions and Compulsions Inventory (ROCI), Partner-Related Obsessive-Compulsive Symptoms Inventory (PROCSI), Short-Egna Minnen Barndoms Uppfostran for Children; My Memories of Upbringing for Children (S-EMBU-C), Self Concept and Identity Measure (SCIM). Analysis of variance revealed a difference in the subdimension of relationship-centered obsessions and compulsions (rightness of the relationship subdimension) and that the difference was between the groups of participants who had different types of relationships. There were significant relations between relationship obsessions and compulsions, perceived parenting attitudes, identity and self-concept and some of the demographic variables. Furthermore, while gender and perceived emotional warmth from the mother had predictive roles on the relationship-centered obsessions and compulsions; perceived rejection and overprotection from the mother and disturbed identity also had predictive roles on both relationship-centered and partner focused obsessions and compulsions. Lastly, it was found that there was a partial mediating role of disturbed identity in the relations between relationship obsessive compulsive disorder and both perceived rejection and overprotection from the mother. The findings were discussed in the light of the literature, and important areas were addressed where this research could contribute to the theoretical framework and clinical applications.