Restoratif tedavide diş eti oluğu içerisine yerleştirilen retraksiyon ipliğinin periodontal dokular üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of retraction cord placed into the gingival sulcus during restorative treatment on periodontal tissues
- Tez No: 1017430
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇEKİCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada restoratif işlemlerde kullanılan izolasyon materyallerinden olan retraksiyon ipliğinin, periodontal dokular üzerindeki etkisini klinik ve biyokimyasal parametrelere bakılarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç-Yöntem: Sistemik olarak sağlıklı, en az dört çürüksüz servikal lezyona sahip 10 birey ve 57 diş çalışmaya dahil edilmiştir. İlgili dişler dört gruba ayrılmıştır: 3MTMFiltekTMEasy Match Universal Restoratif+G-Premio Bond(Grup 1), 3MTMFiltekTMEasy Match Universal Restoratif+G-Premio Bond+retraksiyon ipliği(Grup 2), 3MTMFiltekTMEasy Match Universal Restoratif+Scotchbond™(Grup 3), 3MTMFiltekTMEasy Match Universal Restoratif +Scotchbond™+retraksiyon ipliği(Grup 4). Başlangıç, 1., 7. ve 28. Günlerde ilgili dişlerde klinik periodontal parametrelerden (PI, GI, SK, SCD, KDG, Rölatif DKK) ölçümler ve DOS örnekleri alınmıştır. DOS'ta biyokimyasal belirteçlerin (TNF-α, IL-8, MMP-8, TIMP-1, PGE-2, LXA-4) değişimi enzimatik immünosorbent testi (ELISA) ile değerlendirilmiştir. Bulgular-Sonuç: PI, SK ve SCD'de hiçbir grupta anlamlı değişim saptanmamıştır. GI, yalnızca 1. günde Grup 2'de Grup 1'e kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek seyretmiş ve 7. günde başlangıç değerlerine dönmüştür. KDG, retraksiyon ipliği uygulanan her iki grupta (Grup 2 ve 4) 28. günde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır. TNF-α, PGE-2 ve LXA-4'te anlamlı değişim gözlemlenmezken, IL-8 Grup 2'de 1. günde anlamlı artış göstermiş; MMP- 8/TIMP-1 oranı her iki retraksiyon ipliği uygulanan grupta 28. günde MMP-8 lehine anlamlı düzeyde artmıştır. Bu bulgular restoratif tedavi sırasında retraksiyon ipliği uygulamasının belirgin klinik enflamasyon oluşturmaksızın subklinik kollajenolitik aktiviteyi sürdürebileceğini ve KDG'de kalıcı kayba yol açabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the clinical and biochemical effects of retraction cord, used as an isolation material during restorative procedures on periodontal tissues. Materials and Methods: Ten systemically healthy individuals with at least four non-carious cervical lesions and 57 teeth were included and divided into four groups: 3M™Filtek™Easy Match Universal Restorative+G-Premio Bond(Group 1), 3M™Filtek™Easy Match Universal Restorative+G-Premio Bond+retraction cord(Group 2), 3M™Filtek™Easy Match Universal Restorative+Scotchbond™(Group 3), and 3M™ Filtek™ Easy Match Universal Restorative+Scotchbond™+retraction cord(Group 4). Clinical periodontal parameters (PI, GI, BOP, PPD, KTW, Relative Gingival Margin Level) and biochemical markers in gingival crevicular fluid (TNF-α, IL-8, MMP-8, TIMP-1, PGE-2, LXA-4) were assessed at baseline, 1st, 7th, and 28th days using ELISA. Results and Conclusion: No significant changes were observed in PI, BOP, or PPD in any group. GI was significantly higher in Group 2 compared to Group 1 only on day 1 and returned to baseline values by day 7. Keratinized tissue width decreased significantly at day 28 in both retraction cord groups (Groups 2 and 4). While TNF-α, PGE-2, and LXA-4 showed no significant changes, IL-8 increased significantly in Group 2 on day 1, and the MMP-8/TIMP-1 ratio increased significantly in favor of MMP-8 at day 28 in both retraction cord groups. These findings suggest that retraction cord application during restorative treatment may sustain subclinical collagenolytic activity and cause permanent keratinized tissue loss without inducing overt clinical inflammation.