Bulanık küme tabanlı karar ağacı optimizasyonu için sentetik özellik çıkarımı ve sinerji tespiti
Synthetic feature extraction and synergy detection for fuzzy set-based decision tree optimization
  1. Tez No: 1017451
  2. Yazar: HASAN GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞANLIBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, gerçek dünyanın belirsiz ve çok katmanlı yapısını iki değerli klasik mantıkla modellemenin getirdiği kısıtlardan yola çıkılmış; bu kısıtları aşmaya yönelik bulanık küme teorisi ve türevleri kuramsal ve uygulamalı bir perspektiften ele alınmıştır. Teorik zemin oluşturulurken önce bulanık kümelerin temel yapı taşları; üyelik fonksiyonları, α-kesimler, destek ve çekirdek gibi kavramlar tanımlanmış, ardından interval değerli, sezgisel, Pisagor, Tip-2, tereddütlü ve çoklu bulanık kümeler karşılaştırmalı biçimde incelenmiştir. Bu genelleştirmelerin her birinin belirsizliği hangi açıdan farklı ele aldığı ve hangi problem türlerinde öne çıktığı gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın uygulamalı kısmında ise ID3, C4.5 ve Bulanık ID3 algoritmaları incelenerek aralarındaki farklar ortaya konmuş; yine bu zeminden hareketle Kendall τ_b korelasyonu tabanlı sentetik özellik üretimi, dinamik yön hizalaması ve elit havuz filtrelemesini bir araya getiren özgün bir algoritma önerilmiştir. Algoritma hem kontrollü bir veri seti hem de literatürden derlenen tarama verisi üzerinde sınanmış; sentetik özelliklerin ne zaman işe yaradığı ne zaman tekil özelliklerin yeterli olduğu somut bulgularla tartışılmıştır. Sonuç olarak tez, soyut bir kuram olarak kalan bulanık küme teorisini sınıflandırma problemlerine taşıma ve bu süreçte hem daha doğru hem de uzman tarafından yorumlanabilir modeller üretme çabasının bir ürünüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis sets out from the limitations of modeling the uncertain and multi-layered structure of the real world using two-valued classical logic; it addresses fuzzy set theory and its extensions, which aim to overcome these limitations, from both theoretical and applied perspectives. While establishing the theoretical foundation, the basic building blocks of fuzzy sets—such as membership functions, α-cuts, support, and core concepts—are first defined. Subsequently, interval-valued, intuitionistic, Pythagorean, Type-2, hesitant, and multi-fuzzy sets are examined comparatively. The study endeavors to demonstrate how each of these generalizations handles uncertainty differently and in which types of problems they excel. In the applied section of the study, the ID3, C4.5, and Fuzzy ID3 algorithms are examined, highlighting the differences among them. Building upon this foundation, a novel algorithm is proposed that integrates synthetic feature generation based on Kendall tau_b correlation, dynamic direction alignment, and elite pool filtering. The algorithm is tested on both a controlled dataset and scan data compiled from the literature; concrete findings are used to discuss when synthetic features are beneficial and when individual features are sufficient. Ultimately, this thesis is the product of an effort to apply fuzzy set theory—often remaining an abstract concept—to classification problems, aiming to produce models that are both more accurate and interpretable by domain experts.