Çalışan refahı ile öz yeterlik ve bireysel yaratıcılık arasındaki ilişkide örgütsel inovasyonun aracı etkisi: Hastane çalışanları örneği
The mediating effect of organizational innovation on the relationship between employee well-being, self-efficacy, and individual creativity: The case of hospital employees
  1. Tez No: 1017450
  2. Yazar: ALİ BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÖZATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Information and Records Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çalışan refahı ile öz yeterlik ve bireysel yaratıcılık arasındaki ilişkiler incelenmiş; örgütsel inovasyonun bu ilişkilerdeki aracı rolü değerlendirilmiştir. Çalışan refahı; psikolojik refah, sosyal refah, öznel refah ve işyeri refahı olmak üzere dört boyutta ele alınmış ve bu boyutların öz yeterlik ve bireysel yaratıcılık ile olan ilişkileri bütüncül bir model çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırmanın temel amacı, sağlık sektöründe çalışan bireylerin refah düzeyleri ile öz yeterlik ve bireysel yaratıcılık arasındaki ilişkileri ortaya koymak ve örgütsel inovasyonun bu ilişkilerdeki rolünü incelemektir. Bu doğrultuda değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler test edilmiştir. Araştırma, pozitivist paradigma çerçevesinde nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Kırşehir ili sınırları içerisinde kamuya bağlı hastanelerde görev yapan 2.156 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem oluşturulurken olasılıksız örnekleme yöntemlerinden biri olan kolay örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda analizlerde kullanılmak üzere toplam 583 geçerli anket formu elde edilmiştir. Geçerlik ve güvenirlik analizlerinin akabinde değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiş, ayrıca örgütsel inovasyonun aracılık rolünü test etmek amacıyla Hayes Process Macro analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, çalışan refahı ile bireysel yaratıcılık arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunduğunu, ancak çalışan refahı ile öz yeterlik arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığını göstermektedir. Çalışan refahının alt boyutları incelendiğinde, psikolojik refah ile hem öz yeterlik hem de bireysel yaratıcılık arasında anlamlı ilişkiler olduğu; buna karşın sosyal refah, öznel refah ve işyeri refahı boyutları ile öz yeterlik arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı belirlenmiştir. Ayrıca örgütsel inovasyon ile bireysel yaratıcılık arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ve çalışan refahı ile bireysel yaratıcılık arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü bulunduğu tespit edilmiştir. Ancak örgütsel inovasyon ile öz yeterlik arasında anlamlı ilişki bulunmadığı ve çalışan refahı ile öz yeterlik arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlenmediği görülmüştür. Araştırma bulguları, çalışan refahının bireysel yaratıcılık açısından önemli bir değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Örgütsel inovasyonun ise bireysel yaratıcılık ile pozitif yönde ilişkili olduğu anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda, hastanelerde çalışan refahı ve örgütsel inovasyonu birlikte ele alan uygulamaların geliştirilmesinin, özellikle yaratıcı çıktılar açısından katkı sağlayabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between employee well-being, self-efficacy, and individual creativity, and evaluates the mediating role of organizational innovation in these relationships. Employee well-being is conceptualized in four dimensions: psychological well-being, social well-being, subjective well-being, and workplace well-being. The relationships between these dimensions and self-efficacy and individual creativity are analyzed within a comprehensive model framework. The primary aim of the research is to identify the relationships between healthcare employees' well-being levels and their self-efficacy and individual creativity, and to investigate the role of organizational innovation in these relationships. Accordingly, both direct and indirect relationships among the variables were tested. The study employed a quantitative research method within the positivist paradigm. The population of the study comprises 2,156 healthcare professionals working in public hospitals in the province of Kırşehir. In the sampling process, convenience sampling, a non-probability sampling method, was employed. A total of 583 valid questionnaires were obtained for analysis. Following validity and reliability analyses, the relationships between variables were examined using correlation and regression analyses. Additionally, the mediating role of organizational innovation was tested using the Hayes Process Macro. The findings indicate a significant and positive relationship between employee well-being and individual creativity; however, no significant relationship was found between employee well-being and self-efficacy. When the sub-dimensions of well-being were analyzed, psychological well-being was found to be significantly related to both self-efficacy and individual creativity, whereas no significant relationship was identified between social well-being, subjective well-being, and workplace well-being and self-efficacy. Furthermore, a positive relationship was found between organizational innovation and individual creativity, and organizational innovation was determined to have a partial mediating role in the relationship between employee well-being and individual creativity. However, no significant relationship was found between organizational innovation and self-efficacy, nor did it play a mediating role in the relationship between employee well-being and self-efficacy. Overall, the findings reveal that employee well-being is an important variable for individual creativity. Organizational innovation is also positively associated with individual creativity. In this context, it is suggested that developing practices in hospitals that simultaneously address employee well-being and organizational innovation may contribute particularly to enhancing creative outcomes.