Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin seyrinde Karabağ Savaşı ve TBMM'ye yansımaları
The Karabakh War in the course of Türki̇ye-Azerbaijan relations and its reflections on the Turkish Grand National Assembly
  1. Tez No: 1017468
  2. Yazar: RUSLAN ALIVERDIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Dağlık Karabağ sorunu ve bu sorunun Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yansımalarını, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri bağlamında ele almaktadır. Araştırmada tarihsel bir perspektif benimsenmiş, Karabağ sorununun kökenleri, bölgenin coğrafi sınırları, ekonomik kaynakları ve demografik yapısı incelenerek, bölgenin hem Azerbaycan hem de Türkiye açısından stratejik önemi vurgulanmıştır. Çalışma, sorunun ortaya çıkışı, Birinci ve İkinci Karabağ Savaşları süreçlerini ayrıntılı şekilde analiz etmektedir. Bulgular, Türkiye'nin iki savaş sürecinde oynadığı rolün farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Birinci Karabağ Savaşı'nda Türkiye, uluslararası kuruluşlar ve Batılı devletler üzerinden barışın sağlanmasına yönelik diplomatik girişimlerde bulunmuşken; İkinci Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan'a doğrudan siyasi ve askerî destek vererek çatışmanın seyrini belirgin biçimde etkilemiştir. Çalışmada ayrıca, Rusya'nın ilk savaş döneminde Ermenistan'a verdiği destek ile ikinci savaşta üstlendiği arabulucu konumunun değişimi de ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca Karabağ sorununun Türkiye-Azerbaycan ilişkileri üzerindeki etkileri, enerji, diplomasi ve güvenlik boyutları açısından ele alınmış ve taraf ülkelerin uluslararası arenadaki konumları analiz edilmiştir. Nitel araştırma yöntemleri kapsamında tarihsel analiz, dış politika analizi ve betimsel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, Türkiye'nin bölgesel etkinliğinin güçlenmesinin, Azerbaycan ile stratejik ilişkilerini pekiştirdiğini ve Karabağ sorununun çözümünde belirleyici bir faktör olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Nagorno-Karabakh issue and its reflections in the Grand National Assembly of Türkiye within the broader framework of Türkiye–Azerbaijan relations. Adopting a historical perspective, the research explores the origins of the Karabakh dispute, the region's geographical boundaries, economic resources, and demographic structure, thereby emphasizing its strategic significance for both Azerbaijan and Türkiye. The study provides a detailed analysis of the emergence of the conflict as well as the processes of the First and Second Karabakh Wars. The findings reveal that Türkiye's involvement differed considerably across the two wars. During the First Karabakh War, Türkiye sought to contribute to conflict resolution through diplomatic initiatives conducted via international organizations and Western states. In contrast, in the Second Karabakh War, Türkiye extended direct political and military support to Azerbaijan, playing a decisive role in shaping the course of the conflict. The study also evaluates Russia's shift from supporting Armenia in the first war to assuming a mediating role in the second. Additionally, the research investigates the impact of the Karabakh issue on Türkiye– Azerbaijan relations by addressing the energy, diplomacy, and security dimensions, and examines the positioning of both states within the international arena. Employing qualitative methods such as historical analysis, foreign policy analysis, and descriptive approaches, the study concludes that Türkiye's growing regional influence has reinforced its strategic partnership with Azerbaijan and has been a significant factor in the resolution of the Karabakh issue.