Türkiye'de sıcaklık terselmesinin zamansal ve mekânsal dağılışı
Spatiotemporal distribution of temperature inversions in Türkiye
- Tez No: 1017973
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
Özet
Normal şartlar altında yerden yükseldikçe azalması beklenen sıcaklığın, tam tersine artması olarak tanımlanan sıcaklık terselmesi, bir yerin yerel jeomorfolojik ve klimatolojik özelliklerine bağlı olarak çeşitli özelliklerde meydana gelmektedir. Esasında normal bir atmosferik olay olan sıcaklık terselmesi, hava kirliliğinin etkisini arttıran, meyve ağaçlarının çiçek açma döneminde dona veya sis gibi doğa olaylarına sebebiyet vererek gündelik hayatı önemli ölçüde etkileyen bir duruma da dönüşebilir. Bu nedenle sıcaklık terselmesinin zamanı ve görüldüğü sahaların bilinmesi önemlidir Sıcaklık terselmesi özellikle Türkiye'de yapılan klimatoloji çalışmalarında yeterince incelenmemiş, çoğunlukla hava kirliliği çalışmalarında konuya etki eden bir faktör olarak kısaca ele alınmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin farklı bölgelerinden seçilen 89 istasyon çifti analiz edilmiş ve buna göre sıcaklık terselmesinin meydana geldiği çok sayıda alan, geniş bir zaman ölçeğinde incelenerek sıcaklık terselmesinin varlığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'de en fazla terselmenin soğuk dönemde, sonbahar mevsiminde ve kasım ayında, en az terselmenin ise sıcak dönemde, yaz mevsiminde ve haziran ayında yaşandığı görülmüştür. Sıcak dönemde terselme sıklığı daha fazla olan çiftler incelendiğinde, 13 çiftin 8 tanesinin alçak istasyonunun bir baraj veya göl çevresinde kurulmuş olduğu, 4 çiftin ise denizel etki alanında olduğu görülmüştür. Sıcak dönem terselme sıklıkları üzerinde kondüksiyon etkisinin veya sürekli sulanan alanların varlığının bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca su kütlelerin diğer iklim elemanlarına bağlı olarak sıcaklık terselmesini farklı ölçülerde etkileyebileceği öngörülmüştür. İstasyon çiftlerinin terselme sıklıkları incelendiğinde terselme sıklığı %30'dan fazla olan 7 istasyon çifti tespit edilmiş, bunlar içerisinde en yüksek orana sahip çiftin %48,13 ile Iğdır-Iğdır Üniversitesi çifti olduğu, gerek sıcak dönemde gerekse soğuk dönemde en çok sıcaklık terselmesinin bu sahada yaşandığı görülmüştür. Genel olarak Türkiye'de en fazla terselme sonbaharda ve geceleri yaşansa da Karadeniz Bölgesi'nde denizelliğin sonucu olarak ilkbaharda ve gündüzleri daha fazla terselme yaşandığı, ayrıca istasyon çiftlerinin farklı mevsimlerde farklı terselme karakterleri sergilediği görülmüştür. Türkiye için 7 farklı sıcaklık terselmesi rejim sınıfı oluşturulmuş ve 43 istasyon çifti ile Türkiye'de en fazla görülen rejimin Sonbahar Zirveli Rejim olduğu, bu çiftlerden 40'ının kış veya ilkbahar aylarında az da olsa yükselme eğilimde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Temperature inversion defined as the phenomenon where temperature increases with altitude, contrary to the expected decrease occurs in various forms depending on a region's local geomorphological and climatological characteristics. Although a temperature inversion is essentially a normal atmospheric phenomenon, it can also lead to a situation that significantly impacts daily life by contributing to air pollution and causing natural phenomena such as frost or fog during the flowering period of fruit trees. For this reason, it is important to know the timing and locations where temperature inversions occur. Temperature inversion has not been sufficiently studied in climatological research conducted in Türkiye; it has mostly been mentioned briefly as a factor influencing the subject in air pollution studies. In this study, 89 station pairs selected from different regions of Türkiye were analysed, and based on this, numerous areas where temperature inversion occurs were examined over a long timescale in an attempt to determine the presence of temperature inversion. The results of the study indicate that the highest occurrence of inversion in Turkey is during the cold season, in the fall, and in November, while the lowest occurrence is during the warm season, in the summer, and in June. When examining the pairs with higher frequency of inversions during the warm season, it was observed that 8 out of 13 pairs had their lower station located near a dam or lake, while 4 pairs were situated in areas under marine influence. It is believed that the presence of conduction effects or continuously irrigated areas may influence on the frequency of inversions during the warm period. Additionally, it is estimated that water bodies may influence temperature inversion to varying degrees depending on other climatic factors. When the inversion frequencies of the station pairs were examined, 7 station pairs with an frequency of more than 30% were identified, and the pair with the highest rate was Iğdır-Iğdır University pair with 48.13%, and it was observed that the highest inversion was experienced in this area both in the warm and cold periods. Although temperature inversions occur most frequently in Türkiye during the fall and at night, it was observed that in the Black Sea region, due to the influence of the sea, inversions occur more frequently in the spring and during the day; furthermore, it was noted that station pairs exhibit different inversion characteristics across different seasons. Seven different temperature inversion regime classes were established for Türkiye, and it was found that the most common regime in Türkiye, based on 43 station pairs, is the Autumn Peak Regime; furthermore, 40 of these pairs showed a slight upward trend during winter or spring months.