Davranışsal iktisat perspektifinden finansal krizler ve toplumsal hafıza-tekrar sistematiği ilişkisi
Financial crises from a behavioral economics perspective: The relationship between collective memory and the systematic recurrence of crises
- Tez No: 1017999
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, finansal krizlerin oluşmasında ve tekrarlanmasında insan davranışlarının, varoluşsal dinamiklerin ve toplumsal hafızanın rolünü incelemektir. Neoklasik iktisadın rasyonel birey varsayımının finansal krizleri açıklamada yetersiz kaldığı savunularak, bireyin bilişsel, duygusal ve sosyal yönleri davranışsal iktisat ve davranışsal finans literatürüne dayanarak analiz edilmektedir. Çalışmada yatırımcı davranışlarında etkisi olan bilişsel yanlılıklar, duygusal eğilimler, sürü psikolojisi ve piyasa anomalileri ele alınmış; bu unsurların kriz süreçleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, davranışsal iktisadın ortaya koyduğu açıklamaların ötesine geçerek; varoluşsal iktisat yaklaşımının katkısıyla genişletilmiştir. Bu çerçevede, bireyin anlam arayışı, özgürlük, kimlik, aidiyet duygusu ve belirsizliğe karşı tutumlarının ekonomik kararlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Finansal krizlerin tarihsel örnekleri üzerinden gerçekleştirilen analizler neticesinde, krizlerin yalnızca iktisadi göstergelerle değil, insan davranışlarının tekrarlayan örüntüleriyle de ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın özgün katkısı, finansal krizlerin tekrar sistematiğini toplumsal hafızayı içine alan bir açıdan değerlendirmesidir. Bu bağlamda, ekonomik ve toplumsal hafıza kavramları incelenmiş ve kriz deneyimlerinin zamanla unutulmasının benzer hataların tekrarına yol açtığı tespit edilmiştir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin karşılaştırmalı analizleri, güçlü toplumsal hafızaya sahip toplumlarda kriz frekansının daha düşük olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, çalışma finansal krizlerin ortaya çıkışının ve tekrarının raslantısal olmadığını; insan davranışları, varoluşsal dinamikler ve toplumsal hafızanın etkileşimiyle şekillenen sistematik süreçler olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of human behavior, existential dynamics, and collective memory in the emergence and recurrence of financial crises. Arguing that the neoclassical economic assumption of the rational individual is insufficient to explain financial crises, the cognitive, emotional, and social aspects of the individual are analyzed based on the behavioral economics and behavioral finance literature. The study addresses cognitive biases, emotional tendencies, herd mentality, and market anomalies that influence investor behavior; and evaluates the effects of these elements on financial crisis processes. The theoretical framework of the study goes beyond the explanations offered by behavioral economics, expanding upon them with contributions from existential economics. Within this framework, the effects of an individual's search for meaning, freedom, identity, sense of belonging, and attitudes towards uncertainty on economic decisions are examined. Through analyses conducted using historical examples of financial crises, it is conclued that crises are related not only to economic indicators but also to recurring patterns of human behavior. The original contribution of the studylies in its analysis of the systematic recurrence of financial crises through the lens of collective memory. In this context, the concepts of economic and collective memory are examined, and it is argued that the forgetting of crisis experiences over time leads to the repetition of similar mistakes. Comparative analyses of developed and developing countries show that societies with strong collective memory have a lower frequency of crises. In conclusion, the study reveals that the emergence and recurrence of financial crises are not coincidental; they constitute systematic processes shaped by the interaction of human behavior, existential dynamics, and collective memory.