Türkiye'de eğitim gören uluslararası Afrikalı öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları: Dijital kimlik ve kültürel uyum süreci
Social media usage habits, digital identity, and cultural adaptation process of international African students studying in Türkiye
  1. Tez No: 1018008
  2. Yazar: MEHMET GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADETTİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören Afrikalı uluslararası öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını, dijital kimlik inşa süreçlerini ve kültürel uyum deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanan çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen 'Afrikalı Uluslararası Öğrencilerde Sosyal Medya Kullanımı, Dijital Kimlik ve Kültürel Uyum Ölçeği (AÖSM-DK)' kullanılmıştır. Araştırmanın nicel örneklemini çeşitli Türk üniversitelerinde kayıtlı 102 Afrikalı uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Nitel veri toplama sürecinde ise derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 10 Afrikalı uluslararası öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, katılımcıların sosyal medyayı ağırlıklı olarak günlük kullandığını ve aktif hesaplara sahip olduğunu ortaya koymuştur. Spearman korelasyon analizleri; sosyal medya kullanım amaçları ile dijital kimlik algısı arasında güçlü pozitif bir ilişki, kültürel uyum ve aidiyet ile kalma süresi arasında anlamlı pozitif bir korelasyon saptamıştır. Buna karşın sosyal medya kullanım sıklığının dijital kimlik algısını istatistiksel olarak anlamlı biçimde yordamadığı belirlenmiştir. Çevrimiçi güvenlik ve ayrımcılık deneyimi, kültürel uyum ile pozitif yönde ilişkili bulunmuş; bu durum, entegrasyon sürecindeki görünürlük-ayrımcılık paradoksuna dikkat çekmiştir. Nitel bulgular ise, öğrencilerin dijital ortamlarda aidiyet hissi geliştirirken karşılaştıkları mikro-dışlanma deneyimlerini ve sosyal medyanın kültürel adaptasyondaki destekleyici rolünü derinlemesine ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları, sosyal medyanın Afrikalı uluslararası öğrenciler için yalnızca bir iletişim aracı olmadığını; aynı zamanda kültürel kimlik müzakeresi ve uyum stratejilerinin hayata geçirildiği bir dijital alan işlevi gördüğünü ortaya koymaktadır. Çalışma, nicel ve nitel verilerin birbirini desteklediğini ve uluslararası öğrencilerin deneyimlerine bütüncül bir bakış sunduğunu göstermektedir. Bulgular, Berry'nin kültürleşme kuramı, Goffman'ın izlenim yönetimi yaklaşımı ile kullanım ve doyumlar kuramsal çerçevesi kapsamında değerlendirilerek“dijital kültürleşme”kavramsallaştırmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social media use habits, digital identity construction processes, and cultural adaptation experiences of African international students enrolled in higher education institutions in Turkey. In the study designed with a mixed-methods approach, the researcher-developed“Social Media Use, Digital Identity, and Cultural Adaptation Scale for African International Students (AÖSM-DK)”was used. The sample consisted of 102 African international students enrolled at various Turkish universities. Findings revealed that participants predominantly use social media on a daily basis and maintain active accounts. Spearman correlation analyses identified a strong positive relationship between social media use purposes and digital identity perception and a significant positive correlation between cultural adaptation/belonging and length of stay in Turkey. However, social media use frequency did not significantly predict digital identity perception. Online safety and discrimination experience were positively associated with cultural adaptation, highlighting a visibility-discrimination paradox within the integration process. The results demonstrate that social media functions not merely as a communication tool for African international students but as a digital space in which cultural identity negotiation and adaptation strategies are enacted. The findings are evaluated within Berry's acculturation theory, Goffman's impression management perspective, and the Uses and Gratifications theoretical framework, thereby contributing to the conceptualization of "digital acculturation.