Trafik-iş kazalarında zorunlu trafik sigortasının hukuki niteliği ve kapsamı
The legal nature and scope of mandatory traffic insurance in traffic and work-related accident
- Tez No: 1018007
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL CULA, DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigorta ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, işçinin, işveren tarafından sağlanan araçla veya işin yürütümü sırasında karıştığı olayların trafik-iş kazası olarak nitelendirilmesi durumunda Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası'nın yapısını ve hukuki niteliğini incelemektedir. Karayolları Trafik Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun kesişme noktasında yer alan bu karmaşık alanda, işleten, teşebbüs sahibi ve işveren sıfatlarının birleşmesi durumunda sigortacının tazminat sorumluluğu ve rücu ilişkileri temel odak noktasını oluşturmaktadır. Çalışmada Yargıtayın güncel içtihatları ve Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararları ışığında, trafik-iş kazası sonucunda meydana gelen bedensel zararların tazmini sürecindeki mahsup işlemleri ve sigorta genel şartlarının uygulanabilirliği tartışılmaktadır. Çalışma sonucunda, uygulamada karşılaşılan uyuşmazlıklara yönelik çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the structure and legal nature of Mandatory Liability Insurance in cases where incidents involving a worker—whether using a vehicle provided by the employer or occurring during the course of work—are classified as traffic-workplace accidents. In this complex area, situated at the intersection of the Highway Traffic Code and the Social Insurance and General Health Insurance Code, the insurer's liability for compensation and the relationships of subrogation form the central focus when the roles of operator, business owner, and employer converge. Drawing on the Supreme Court's current case law and the Constitutional Court's annulment decisions, the study discusses the set-off procedures and the applicability of general insurance terms in the process of compensating for bodily injuries resulting from traffic-workplace accidents. The study concludes by offering solutions to the disputes encountered in practice.