20. yüzyıl resim sanatında portre
The Portrait in the art of 20. th century
- Tez No: 101803
- Danışmanlar: PROF. GÖKHAN ANLAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ill ÖZET Bir resim türü olarak portre, sanat tarihinin başlangıcından itibaren günümüze değin etkinliğini sürdürmüştür. Bu metnin ilk bölümünde sanat tarihinin başlangıcından on dokuzuncu yüzyıla kadar, Portrenin oluşum ve gelişim serüveni kısaca anlatılmaktadır. 20.yy'da gerek biçim, gerekse oluşum amacı açısından büyük bir değişikliğe uğrayan bu resim türünün köklerinin anlaşılması çalışılmaktadır. 20.yy boyunca portre, sanat tarihi açısından kısa sayılabilecek bir zaman dilimi içinde pek çok sanatsal akım kapsamında portre, daha farklı bir anlama kavuşmuştur. Metnin ikinci bölümüne, Ekspresyonizm ve Fovizm'den itibaren 20.yy'da ki hemen hemen bütün figüratif akımlar içindeki portre türleri, biçimleri ve amaçlarıyla irdelenmiş ve bu süreç post-modemizm' e kadar götürülmüştür. Metnin son bölümünde ise Erdal Kara'nın sanatının oluşum süreci anlatılmış ve portrelerin resimlerindeki irdeleniş şekli, nasıl ve nedenleriyle birlikte anlatılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Portre, 20.yy, Resim Sanatı
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY As a genre of painting.the portrait has remained popular ever since the beginning of the history of art. The first part of this text briefly narrates the formation and the development of the portrait till the end of the 19th century. The rest is devoted to the 20th century portrait. It can be argued that the portrait showed up in many in many different trends and gained new meaning in the hands of the 20th century artists. Especially the invention of the photo camera forced the portrait to go beyond it's previous limits. Therefore, the 2nd part of the text focuses on all portrait styles up till the rise of postmodernism. The final part focuses focuses on the art of Erdal Kara within the general context of portraits and his approach to the genre.