Mekan ve espas asal öge olarak ele alan sanat yapıtları
- Tez No: 101804
- Danışmanlar: Y.DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
IV ÖZET Mekan, üç boyutu ile ölçülebilir, aynı zamanda ölçülemeyen boyutları ile varsayılabilir, duyularla kavranabilir bir gerçekliktir. Temsil etme ve var olma ilişkisinin çağdaş sanatların ana sorunlarından biri durumuna gelmesi, bu üç boyutlu gerçekliğin ele alındığı sanat yapıtlarının oluşumuna olanak sağlamıştır. Sergilenen yapıtlar ve buna bağlı olarak oluşturulan sergi eser metninde, tekrar bu konunun gündeme getirümesinin, kendine özgü yeni sorun ve çözümleri de doğuracağı düşüncesi, konunun bu yönde belirlenmesini sağlamıştır. Ortaya konulan metin, kişisel bir tavırla; mekanı sanat yapıtı olarak ele alan çalışmaların anlatıldığı bir rapordur. Giriş kısmında kısaca konuyu hazırlayıcı bilgiler verildikten sonra, gelişme kısmında mekan ve sanat yapıtı arasındaki ilişki ele alınmıştır. Plastik sanatlarda, mekan kavramının ilk defe ne zaman öne sürüldüğü ve günümüz sanatına varıncaya kadar farklı dönemlerde, farklı sanatçılar tarafından nasıl bir değişim içinde ele alındığı bu bölümde gösterilmek istenmiştir. Sergi eser metninde yapıtların anlatıldığı bölüm,“Hazır Bir Mekana Müdahaleyle Oluşturulmuş Sanat Yapıtları”başlığı altında toplanmıştır. Bu bölümde, günümüz sanatçıları ve sanat kavramlarına da yer verilmiş, böylece tez konusunu oluşturan çalışmalarla aralarındaki benzer yaklaşımlar gösterilmek istenmiştir. Mekanla ilişki kuran ve anlamını“orada”var olmasıyla bulan bu çalışmalar, mekanlarıyla bütünleşen ama bunu yaparken var olduğu mekanın da farklılaştığı durumları ortaya çıkaran, mekanı sanat yapıtı olarak izleyiciye sunan yaklaşmılardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Space is a reality, which can be measured in three dimension, also imagined in its unmeasureable dimensions and perceived by our emotions. The fact that the relationship between representation and existence has become one of the main questions of contemporary art, has made artworks focusing on this three dimensional reality possible. The artwork presented here and the presentation text prepared in conjunction to them, and the act of bringing this subject back into attention would also provide its own problems and corresponding solutions, has determined the direction of the theme. The text presented here is a report with a personal perspective, which investigates the artworks defining space as an artwork as well. After providing a summary preparation information in the beginning, in the main part of the text focuses on the relationship between the artwork and the space. In this section of the text, the first appearance of the concept of space in plastic arts and the transition of its interpretation by various artists up until contemporary art has been represented. In the presentation text, the part which describes the artwork is named“The artwork created by effecting the ready space”. In this section we present various contemporary artists and concepts to define the similarities between their approaches and the artwork which makes the main theme of this thesis. These artwork, which interacted with the space and find their meaning by being there, are approaches, which also unite with the space and bring out the situations where the space also transforms.