Okul öncesi çocuklarda kahkaha yogası ve parmak kuklanın oyun davranışı ile sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlığa etkisi
The effect of laughter yoga and finger puppet play behavior on social-emotional well-being and psychological resilience in preschool children
  1. Tez No: 1018087
  2. Yazar: RAKİBE CEYDA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE DUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Okul öncesi çocukluk dönemi, çocukların gelişimlerinin oyun temelli yaklaşımlar ve yapılandırılmış etkinliklerle desteklendiği önemli bir gelişim evresidir. Bu dönemde, bilişsel ve sosyal-duygusal gelişimi destekleyen deneyimlerin sunulması çocukların temel becerileri kazanmasında önemli rol oynamaktadır. Kahkaha yogası ve parmak kukla, çocukların gelişimlerini destekleyen nonfarmakolojik ve non-invaziv müdahale yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu çalışma, söz konusu müdahalelerin okul öncesi çocuklarda oyun davranışı, sosyal-duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, iki deney ve bir kontrol grubunu içeren randomize kontrollü ön test–son test deseninde yürütülmüştür. İzmir'in Buca ilçesindeki bir anaokulunda 2024–2025 eğitim-öğretim yılında eğitim gören 90 okul öncesi çocuk, rastgele sayılar tablosu kullanılarak seçilmiş ve URN randomizasyon yöntemiyle Kahkaha Yogası (n=30), Parmak Kukla (n=30) ve Kontrol (n=30) gruplarına atanmıştır. Kahkaha Yogası grubuna dört hafta, Parmak Kukla grubuna ise iki hafta boyunca haftada iki seans uyguma yapılırken, kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Veriler, Çocuklara ve Ebeveynlere Yönelik Tanımlayıcı Özellikler Formu, 36–71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği ve PERİK Ölçeği kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş, verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro–Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren veriler için grup içi karşılaştırmalarda bağımlı örneklemler t-testi, gruplar arasında bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışma bulguları, Oyun Davranışı Ölçeği'nde Kahkaha Yogası ve Parmak Kukla gruplarında alt boyutlar ile toplam puandaki değişimlerin Kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiştir (p<0,01). PERİK Ölçeği'nde bazı alt boyutlarda değişim puanlarının gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdiği (p<0,01), bu artışın Parmak Kukla grubunda daha belirgin olduğu ve toplam puan değişimlerinin de gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p<0,001). Çalışma sonuçları, Kahkaha Yogası ve Parmak Kukla uygulamalarının çocukların oyun davranışları ile sosyal-duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlıklarını desteklediğini göstermektedir. Bu uygulamaların uzun dönem etkilerinin incelenmesi ve eğitim müfredatına grup etkileşimli, çoklu duyulara hitap eden etkinlikler olarak dâhil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The preschool period is a critical developmental stage in which children's growth is supported through play-based approaches and structured activities. During this period, providing experiences that foster cognitive and social-emotional development plays a significant role in the acquisition of fundamental skills. Laughter Yoga and Finger Puppet are among the non-pharmacological and non-invasive intervention methods that support children's development. This study was conducted to evaluate the effects of these interventions on play behavior, social-emotional well-being, and psychological resilience in preschool children. This study was conducted using a randomized controlled pretest–posttest design with two experimental groups and one control group. A total of 90 preschool children attending a kindergarten in the Buca district of İzmir during the 2024–2025 academic year were selected using a random numbers table and assigned to the Kahkaha Yoga group (n=30), Puppet Play group (n=30), and Control group (n=30) through URN randomization. The Kahkaha Yoga group received intervention for four weeks, while the Puppet Play group received intervention for two weeks, with two sessions per week; no intervention was applied to the control group. Data were collected face-to-face using the Demographic Information Form for Children and Parents, the 36–71 Month Children's Play Behavior Scale, and PERIK. Data analysis was performed using SPSS 22 software. The normality of distribution was assessed using the Shapiro–Wilk test. For normally distributed data, paired-samples t-tests were used for within-group comparisons and independent-samples t-tests were used for between-group comparisons. The level of statistical significance was set at p < 0.05. The study findings demonstrated that, on the Play Behavior Scale, the Laughter Yoga and Finger Puppet groups showed greater improvements in both the subscale and total scores compared with the Control group (p<0.01). On the PERIK Scale, significant between-group differences were observed in the change scores of several subscales (p<0.01), with greater improvements evident in the Finger Puppet group. Furthermore, changes in the total PERIK scores differed significantly between the groups (p<0.001).The findings indicate that both Laughter Yoga and Finger Puppet interventions support children's play behaviors as well as their social-emotional well-being and psychological resilience. Future research should investigate the long-term effects of these interventions, and their integration into educational curricula as group-based, multisensory activities is recommended.