Endoskopik retrograd kolanjiiopankreatikografi (ERCP) işlemi geriatrik hastalarda güvenli mi?
Endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) process is safe in geriatric diseases?
- Tez No: 1018122
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Endoskopik retrograt kolanjiopankreatografi (ERKP) işlemi, yan görüşlü bir endoskop aracılığı ile papilla vaterinin kanüle edilmesi ve kontrast madde verilerek safra yolları ile pankreas kanalının radyolojik olarak görüntülenmesi işlemidir. ERKP, bu yolla birçok safra yolu, pankreas ve karaciğer hastalığının tanısına yardımcı olur. Buna ek olarak ERKP, işleme eklenen birçok terapötik müdahele ile yukarıda bahsedilen sistemlere ait birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Ancak işlemin bazı ciddi komplikasyonları vadır. Pankreatit, ERKP sonrası sık gelişen bir komplikasyon olup; kanama, perforasyon, kolanjit, kolesistit ve kardiyopulmoner komplikasyonlar da görülebilir. Bu nedenle günümüzde ERKP'nin tanısal amaçtan çok terapötik amaçla kullanımı gündeme gelmiştir. Bu çalışmada Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma Hastanesi ERCP biriminde yapılan ERKP vakalarına ait sonucları sunmak ve ERKP sonrası komplikasyonların sıklığını belirlemek, her bir komplikasyon icin bazı risk faktörlerini ve belirleyicileri tanımlamak amacıyla, 60 ERKP islemi gözlemsel yöntemle prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların ERKP uygulaması boyunca ve uygulama sonrası takipleri yapıldı, oluşan komplikasyonlar ve klinik gelisimleri kaydedildi. Hastaların 29'u bayan, 31'i erkek, yaş ortalaması 57.3 yıl idi. En sık ERKP endikasyonu koledokolitiazis (%60) olmuştur. ERKP sonrası hastaların %15'inde komplikasyon saptandı. En sık saptanan komplikasyon kolanjit (%8.3) oldu, ardından pankreatit (%5) saptandı. Komplikasyonların tümünün sfinkterotomi ile arttığı goruldu. Kolanjit insidansı tıkanıklığı olmayan dilate safra yollarıyla azaltmıstır. Pankreatit insidansı kadın hastalarda, sfinkterotomi ve yatan hasta başvurularında artmıştır. Sonuç olarak ERKP teknik bilgi ve beceri gerektiren ciddi komplikasyonlara neden olabilen kompleks bir endoskopik prosedurdur. Endoskopistin klinik olarak etkin ve doğru ERKP yapabilmesi icin, uygulamanın endikasyonunu doğru belirlemesi, potansiyel komplikasyonlarını bilmesi ve komplikasyon yaratacak ve gereksiz uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınması önemlidir. Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografinin yaşlı hastalarda güvenilir ve etkin bir yöntem olduğunu ancak yaşlı hastalarda komplikasyonlar açısından klinisyenin daha dikkatli davranması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The endoscopic retrograde cholongiopancreatography (ERCP) process is canulization of papilla vateri radiolologically and imaging bilier tructs and pancreas duct by a lateral endoscope. ERCP helps the diagnose of many pathologies of bilier tructs, pancreas and liver. Additionally, it is used for treatment of these systems' pathologies supplementing many therapeutical interferes. But the process has some severe complications. Pancreatitis is an often complication comes out after ERCP and bleeding, perforation, cholongeititis, cholecystitis and cardiopulmoner complications may be also seen. Because of this, currently it is used for treatment more than for diagnose. In this study, 60 ERCP operations were prospectively evaluated with observational method in the aim of presenting the results related to ERCP cases carried out in the endoscopy unit of Afyon Kocatepe University Training and Research Hospital along with determining the frequency of complications after ERCP and defining the risk factors and determiners for each complication. Complications and clinical recoveries were recorded. 29 of the patients were female and 31 were male.The median age was 57.3. The most frequent ERCP indication was choledocholithiasis.( %60). In % 15 of patients were observed after ERCP. The most-detected major complication was cholangitis (%8.3). Pancreatitis ( %5), were detected to be seen in subsequent frequency. All complications were observed to be increasing with sphincteratomy. The existence of dilated biliary tracts without occlusion was observed to decrease the incidence of cholangitis. Incidence of pancreatitis increased in female patients, in the use of sphincteratomy and in-patient applications. In conlusion, ERCP is a complex endoscopic procedure which requires knowledge, skill and experience and can cause serious complications. Therefore, for an effective and medically-right ERCP in clinical terms, it is very important for an endoscopist to determine the indications of the process correctly, along with being aware of the potential complications and avoiding the unnecessary applications which can result in complications. Endoscopic retrograde cholangiopancreatography is a safe and effective technique in elderly patients but endoscopists should be more careful about complications in elderly patients.