Taşkın modellemesi ve taşkın tehlike haritalanmasında HEC-RAS'ın CBS ile entegrasyonu Samsun Kürtün Havzası örneği
Integration of HEC-RAS with geographic information systems in flood modeling and flood hazard mapping: The case of the Kürtün Basin, Samsun master's thesis
- Tez No: 1018225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDETTİN DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN BEDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, dünya genelinde ve Türkiye'de meteorolojik afetler arasında önemli bir yer kaplayan taşkınların, Samsun Kürtün Irmağı Havzası özelinde yaratacağı olası etkileri HEC-RAS 2B (iki boyutlu hidrolik modelle) modeli ile analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yaşamı ve altyapıyı tehdit eden bu doğal afetin maddi ve manevi zararlarını minimize etmek adına, havza bazlı tahmin ve modelleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında taşkın debilerinin ve hidrograflarının belirlenmesinde; noktasal ve bölgesel frekans analizleri ile DSİ Sentetik yöntemleri kullanılmıştır. Hidrolik hesaplamalar ve modellemeler şu araçlarla yürütülmüştür; HEC-RAS (2B): Nehir kesitlerinin kapasite yeterliliğinin incelenmesi ve taşkın yayılımının belirlenmesi ve iki boyutlu hidrolik simülasyonların gerçekleştirilmesi. Elde edilen verilerin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ortamında düzenlenerek; yayılım, su yüksekliği, hız, tehlike ve tehlike haritalarına dönüştürülmesi. Taşkın tehlike haritaları Dinh vd. (2012) ve FEMA yaklaşımlarıyla üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the potential impacts of floods, which constitute a significant meteorological disaster worldwide and in Turkey, specifically in the Samsun Kürtün River Basin, using the HEC-RAS 2B (two-dimensional hydraulic model). To minimize the material and moral damages of this natural disaster threatening life and infrastructure, basin-based prediction and modeling studies have been carried out. Within the scope of the study, point and regional frequency analyses, along with Mockus, DSI Synthetic, and Snyder methods, were used to determine flood discharges and hydrographs. Hydraulic calculations and modeling were performed using the following tools: HEC-RAS (2B): Investigation of the capacity adequacy of river cross-sections, determination of flood spread, and performance of two-dimensional hydraulic simulations. The obtained data were organized in a geographic information systems (GIS) environment and converted into spread, water height, velocity, hazard, and hazard maps. Flood hazard maps were produced using the Dinh et al. (2012) and FEMA approaches.