Landsat uyduları aracılığı ile elde edilen görüntülerin işlenmesinde kontrast artırma tekniklerinin tanımı ve bu tekniklere ilişkin bilgisayar programlarının hazırlanması üzerine bir çalışma
- Tez No: 623
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Günümüzde, LANDSAT uydularının elde ettiği görüntüler, tarımdan-haritacılığa, balıkçılıktan-çevre kirliliğine kadar bir çok konuda kullanım alanı bulmaktadır.“Uzaktan Algılama”yolu ile elde edilen, bu sayısal verileri bilgisayarda işle yerek yeryüzünün çeşitli görüntüleri oluşturulmaktadır. Bu çalışmada, elde edilen bu verilerin bilgisayarda işlenerek görüntülerin değerlendirilmelerinin ve yorumları nın yapılmasına olanak sağlamak için, görüntü kontras artır ma teknikleri açıklanmış ve bunlara ilişkin histogram modi fikasyonu ile dönüşüm fonksiyonları verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde uzaktan algılamanın tarihçesi, LANDSAT uydularının tanıtımı, bu uydularla görüntülerin algılaması ve algılayıcıların özellikleri açıklanmış, daha sonra ilk sayısal görüntü oluşturma, görüntü artırma ve histogramları anlatılmıştır. E.Ü. Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği Bölümünce geliş tirilen G.İ.P. (Görüntü İşleme Paketi) de yeralacak görüntü işlemede kontras artırma teknikleri (Doğrusal Kontras Artır ma, Uniform ve Gaussian dağılışa yayma) ile bantlardaki verilerin tek boyutlu histogramları ve bantlar arası iki değişkenli dağılımı açıklayan plot çizimlerine ait VSPORTRAN dili ile yazılmış bilgisayar programları tanıtılmıştır. Çalışmada ayrıca orijinal görüntü verileri ile kontrast artırma işlemlerinden sonraki görüntüler ve bunlara ilişkin görüntü örnekleri verilmiştir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY The images obtained by LANDSAT satellites are trans mitted to the earth as digital data and than the images are reconstructed using computers. In this study image contrast enhancement techniques have been explained and computer programs have been written to accomplish this task, By enhancing the image contrast using these techniques would help one to interpret the images more easily. Obtaining histograms of the digital image data is also &n important step in interpreting and understanding of the images. In this study, computer programs for obtaining univariate and bivariate histograms have also been written. The programs developed in this study will take place in the image Processing Software (G.İ.P.) developed at E.Ü. Computer Science Department. The original images obtained using a microcomputer and a matrix printer are peresented to get her with their contrast enhanced counterparts. 41