Meme kanseri olan kadınlar için beden kabul ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of the body acceptance scale for women with breast cancer
- Tez No: 1018283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE BANU ACAR GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri cerrahisi sonrası kadınların bedenlerindeki değişimleri kabul etme düzeyleri, psikososyal uyum ve yaşam kalitesi açısından kritik öneme sahiptir. Beden kabulünün değerlendirilmesi, kadınların yaşadıkları psikososyal güçlüklerin belirlenmesi ve uygun destek girişimlerinin planlanabilmesi açısından önem taşımaktadır. Ancak Türk toplumunda meme kanseri olan kadınların beden kabul düzeylerini değerlendirmeye yönelik geçerli ve güvenilir ölçüm araçlarının sınırlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu metodolojik araştırmanın amacı, Meme Kanseri Olan Kadınlar İçin Beden Kabul Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenilirliğini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, meme kanseri tanısı almış ve cerrahi tedavi geçirmiş 261 kadın oluşturmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Meme Kanseri Olan Kadınlar İçin Beden Kabul Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Ölçeğin dil ve kapsam geçerliği uzman görüşleri doğrultusunda Davis tekniği ile (KGİ=1,00) değerlendirilmiştir. Yapı geçerliği için açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. Güvenilirlik analizlerinde Cronbach alfa katsayısı, madde-toplam puan korelasyonu ve test-tekrar test yöntemleri kullanılmıştır. AFA sonucunda, orijinali altı boyutlu olan ölçeğin Türk kültüründe Beden Kabulü ve Psikolojik Uyum, Bilişsel Anlamlandırma ve Günlük Yaşama Uyum şeklinde üç faktörlü bir yapı sergilediği ve toplam varyansın %53,41'ini açıkladığı belirlenmiştir. DFA sonuçları, üç faktörlü modelin iyi uyum indekslerine sahip olduğunu doğrulamıştır (CFI=0,92, RMSEA=0,07). Ölçeğin iç tutarlılık katsayısı 0,88 olarak saptanmış olup, test-tekrar test analizleri ölçeğin zamana karşı kararlı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, Meme Kanseri Olan Kadınlar İçin Beden Kabul Ölçeği'nin Türkçe formunun, meme kanseri tedavisi devam eden ve tedavi sürecini tamamlamış kadınların beden kabul düzeylerini değerlendirmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The level of body acceptance following breast cancer surgery is crucial for the psychosocial adjustment and quality of life of women. Evaluating body acceptance is essential for identifying the psychosocial difficulties women experience and for planning appropriate support interventions. However, valid and reliable measurement tools designed to evaluate the body acceptance levels of women with breast cancer in Turkish society appear to be limited. Therefore, the aim of this methodological study is to examine the Turkish validity and reliability of the Body Acceptance Scale for Women with Breast Cancer. The sample of the study consisted of 261 women diagnosed with breast cancer who underwent surgical treatment. Data were collected using an Descriptive Information Form and the BAS-BC. The language and content validity of the scale were evaluated using the Davis technique (CVI=1.00) in accordance with expert opinions. Exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were applied for construct validity. Cronbach's alpha coefficient, item-total score correlation, and test-retest methods were utilized in the reliability analyses. As a result of the EFA, it was determined that the scale, which originally had six dimensions, exhibited a three-factor structure in Turkish culture—namely Body Acceptance and Psychological Adjustment, Cognitive Sense-Making, and Adaptation to Daily Life—and explained 53.41% of the total variance. CFA results confirmed that the three-factor model had good fit indices (CFI=0.92, RMSEA=0.07). The internal consistency coefficient of the scale was found to be 0.88, and test-retest analyses demonstrated that the scale is stable over time. In conclusion, the Turkish version of the Body Acceptance Scale for Women with Breast Cancer was demonstrated to be a valid and reliable instrument for assessing body acceptance in women undergoing breast cancer treatment and those who have completed treatment.