Bazı esterlerin kinetik incelenmesi ve termodinamik parametrelerin belirlenmesi
Kinetic study and detesmination of thermodnamic parameters of some esters
  1. Tez No: 202
  2. Yazar: İBRAHİM TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Metil asetat ve etil asetat esterleri kullanılarak yapı lan bu çalışmada, termodinamik parametrelerden aktivasyon ener jisi ve aktivasyon entropisi belirlenmiştir. Uygun katalizör varlığında gerçekleşen sözkonusu esterlerin hidrolizinde ka talizörlerin etkinliklerini irdeleme yönüne gidilmiştir. Belli sıcaklıklarda metil asetat ve etil asetat esterle rinin hidrolizlenme hız sabitleri bulunarak ve gerekli kine tik ifadelerden yararlanılarak sözü edilen termodinamik para metrelerin belirlenmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma 40 C, 45 °c, 50 °C ve 55 °C ' lerde; H+, Fe+?, Cr+3 Al+3 ve Zn+*iyon- larının katalizörlüğünde sürdürülmüştür. Sıcaklıkların bu ara- lıkda seçilmesi özellikle Pe 'ün katalizör olarak ancak 40 C de etkin olabilmesinden kaynaklanmıştır. Ayrıca bu esterlerin 40 C'ye kadar katalizör kullanılmaksızın pratikçe hidroliz- lenmediği görülmüştür. Çalışmada incelenen iki esterden metil asetatın hidroliz lenme hız sabiti katalizörün türüne göre farklı değerler al mak üzere- aynı koşullarda etil asetatın hidrolizlenme hız sa bitine oranla daha yüksek bulunmuştur. Bunun nedeni çözelti ı ortamında metil asetatın etil asetata oranla kinetik hareket lerinin daha hızlı gerçekleşebilmesidir. Ayrıca, etanol-su çözgeni kullanılarak hidrolizlenme üze rinde çözgen etkisi araştırılmıştır. Etil asetatın hidrolizlen me hızı metil asetata oranla daha düşük bulunmuştur. Bu, etil asetatın çözelti ortamında kinetik hareketlerinin/etanol tara fından metil asetatınkine oranla daha çok engellendiğinin ifa desidir.
Özet (Çeviri)
KINETIC STUDY AND DETERMINATION OF THERMODYNAMIC PARAMETERS OF SOME ESTERS SUMMARY In this study, thermodynamic parameters of activation energy and entropy by using methyl acetat and ethyl acetat esters are determined. Effectiveness of catalyzers is examined under the existence of proper catalyzer which is mentioned above underdiscussion hydrolize of esters. Hydrolize velocity constants of methyl acetat and ethyl acetat esters is found at known temperature and determination of thermodynamic parameters underdiscussion is materialized. This study is carried out at the tempareture of 40°C, 45 °C, 50 °C and 55°C; catalyzers of H+, Fe+a, Cr+3, Al+S and Zn+aions. + 3 Temperatures have chosen above intervals due to catalyzer Fe which is effective at 40 °C. Furthermore, tehese esters are observed that production without wornig catalyzer up to 40°C can not be hydrolized. In this study, hydrolize velocity of methyl acetat is found higher than of ethyl acetat according to kind of catalyzer having different values at same conditions. It is due to faster kinetic movement of methyl acetat comparing with ethyl acetat at the same solvent circumstances.