Yol üzerindeki yapısal farklılıkların derin öğrenme kullanılarak tespiti
Detection of structural differences on the road using deep learning algorithms
  1. Tez No: 1018321
  2. Yazar: HALİS AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, asfalt karayollarında sürüş güvenliğini artırmak ve yol ile araç bakım maliyetlerini azaltmak amacıyla, yol güzergâhı üzerindeki yapısal kusurların tespitine yönelik derin öğrenme tabanlı yapay zekâ yaklaşımlarının performansını analiz etmektir. Çalışma kapsamında çukur, kasis ve rögar gibi yol yüzeyi anormalliklerinin tespitine yönelik dört farklı derin öğrenme modeli geliştirilmiş ve modellerin performansları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Yöntem olarak, insansız hava aracı ile elde edilen özgün videolardan derlenen görüntüler kullanılarak çok sınıflı bir veri seti oluşturulmuştur. Bu veri seti üzerinde, YOLOv11 mimarisinin performansını analiz etmek amacıyla dört farklı model konfigürasyonu test edilmiştir. Deneyler kapsamında; YOLOv11 Nano modeli için 640×640 piksel görüntü boyutunda ham veri seti, 800×800 piksel görüntü boyutunda ham veri seti ve 800×800 piksel görüntü boyutunda veri artırımı uygulanmış veri seti kullanılarak üç farklı model eğitilmiştir. Ayrıca, model kapasitesinin performans üzerindeki etkisini incelemek amacıyla, YOLOv11 Small varyantı da 800×800 piksel görüntü boyutunda ve veri artırımı uygulanmış veri seti ile eğitilmiştir. Böylece modeller arasında karşılaştırmalı performans analizi gerçekleştirilmiştir. Modellerin performans değerlendirmesinde kesinlik, duyarlılık, mAP50 ve mAP50-95 metrikleri temel alınmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda; 800×800 piksel çözünürlüğe sahip ham veri seti ile eğitilen ve test edilen YOLOv11 Nano modeli, 0,821 mAP50 ve 0,802 duyarlılık skorlarıyla en ideal dengeyi sunan nihai model olarak öne çıkmıştır. Elde edilen yüksek başarım, geliştirilen modellerin karmaşık yol koşullarında yüzey kusurlarının tespitinde etkili sonuçlar üretebildiğini göstermektedir. Bu çalışma, otonom ve sürücü destekli araçların güzergâh analizi süreçlerine katkı sunmakta ve akıllı ulaşım altyapıları için uygulanabilir bir yaklaşım önermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze the performance of deep learning-based artificial intelligence approaches for the detection of structural defects on roadways, aiming to enhance driving safety on asphalt roads and reduce both road and vehicle maintenance costs. Within the scope of this study, four distinct deep learning models were developed to detect road surface anomalies—such as potholes, speed bumps, and manholes—and their performances were comparatively evaluated. Methodologically, a multi-class dataset was constructed using images extracted from original video footage acquired via an unmanned aerial vehicle (UAV). To evaluate the performance of the YOLOv11 architecture on this dataset, four distinct model configurations were tested. During the experimental phase, three different models were trained based on the YOLOv11 Nano variant: one utilizing the raw dataset at a 640×640 pixel resolution, another using the raw dataset at 800×800 pixels, and a third employing an augmented dataset at 800×800 pixels. Furthermore, to investigate the impact of model capacity on overall performance, a comprehensive analysis was conducted by training the YOLOv11 Small variant using the augmented dataset at an 800×800 pixel resolution. The performance of the models was evaluated based on precision, recall, mAP50, and mAP50-95 metrics. The results of the analyses indicated that the YOLOv11 Nano model, trained and tested using the raw dataset at an 800×800 pixel resolution, emerged as the optimal model, providing the ideal balance with an mAP50 score of 0.821 and a recall score of 0.802. The obtained results indicate that the developed models can effectively detect road surface defects under complex road conditions. This study contributes to the route analysis processes of autonomous and driver-assisted vehicles and proposes a practical approach for smart transportation infrastructures.